Maineeni tallilla

sonjanollaneljä

Hei, olen 6. lk ja omistan oman ponin eräällä tallilla. Ponini on 13-14 vuotta (ikää ei tiedetä tarkkaan) ja se on ollut minulla kohta neljä vuotta, olen omasta mielestä ihan hyvä rstsastamaan. Minulla on ihan ookoo maine koulussa tai sielä missä kulenkin, omistan paljon hyviä ystäviä ja omistan tärkeän roolin esim. koulun luokassani. Mutta haluaisin siltin enemmän ystäviä tallilla, enemmän vaikutusvaltaa ja rohkeutta mennä puhumaan jollekkin. Yleensä tallilla siivoan vain karsinaa ja ratsastan... Miten saisin enemmän juttu seuraa, ystäviä ja mainetta tallilla?

1

203

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • z--

      Minulla oli myös oma poni nuorena ja tiedän, että oli aika vaikea saada kavereita tallilta, koska tuntui että olin kokonaan eri porukkaa kun olin niitä ponin omistajia. Muut taas harrastivat hoitohevosten ja ratsastuskouluhevosten kanssa.
      Ei siinä auta kuin vain rohkeasti mennä mukaan, ei siihen oikein ole mitään muita keinoja. Jos tallilla on jotain toimintaa, yritä osallistua sellaiseen mukaan.

      Lisäksi kannattaa miettiä omaa asennetta ja suhtautumista muihin. Voi olla että olet vain käyttänyt tekstissäsi vähän hassuja sanoja, mutta sanat "vaikutusvalta", "tärkeä rooli" ja "maine" ei oikein kuulosta hyvältä samalla kun puhutaan ystävien hankkimisesta. Eikä ratsastustaitokaan siihen liity.
      Ei ystävien kanssa valta ja roolit ole tärkeitä, tärkeää on olla oma itsensä. Helposti ihmiset jopa vähän vierastaa sellaista kovin vallanhaluista ja johtoroolia etsivää henkilöä. Enemmän yleensä kavereita saa rennolla asenteella: osaa nauraa itselleen, osaa ottaa rennosti eikä nosta itseään missään tilanteessa muita ylemmäs. Vaikka muut olisivat huonompia ratsastajia tai koulussa hiljaisempia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      26
      3234
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2399
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      81
      2296
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      2024
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1653
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      46
      1518
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1427
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1295
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      121
      1176
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1126
    Aihe