Voiko hevonen hermostua tästä?

Pelko

Eli talliin jossa herkkä islanninhevosemme nyt on, niin on tullut kuuma ja hermostunut lämminverinen. Tämä lämminverinen on hirveä hössöttäjä, ja asustaa islanninhevosemme naapurikarsinassa. Välissä on siis vain kalterit, joten ovat toistensa näköetäisyydellä. Viimeaikoina hevonen on alkanut hyppiä pystyyn ( Ei ratsastaessa vaan taluttaessa) ja varsinkin silloin kun mennään lämminverisen hevosen tarhan vierestä. Eläinlääkäri tarkastanut, ei ole missään paikkaa kipuja tai muuta sellaista. Kysymykseni siis on : Voiko tämä johtua siitä, että naapurikarsinan hevonen antaa vaikutteita jo muutenkin herkälle tammalle. Pystyynnouseminen ei ole tapa, vaan huomaa selvästi tamman silmissä jonkinlaista pelkoa. En haluaisi hevosesta luopua, joten haluan nyt kysyä apua joltain luotettavalta henkilöltä. Kiitos niille jotka viitsivät vaivautua vastaamaan

6

231

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelko

      Eli voiko jo muutenkin herkkä tamma hermostua tuosta lisää?

    • dressage0

      Kysy tallinomistajalta, voiko siirtää kauemmas kyseisestä hevosesta. Kyllä sen pitäisi ymmärtää. Koska minusta voi johtua, joten näin voit kokeilla.

    • Kasiro

      Minunkin mielestäni voi johtua.
      Jos et saa siirrettyä kauemmaksi niin voitko tukkia välikalterit jollain, esim laudottaa väliseinä umpeen ettei hevoset näe toisiaan. Tai laittaa jokin levy.

    • Pelko

      Okei 😊 kysäisempäs asiasta sitten kun tallille menen tänään. Siinä mielessä helpompi vaihtoehto on laittaa levy kaltereiden väliin, koska talli on vain neljälle hevoselle :D eli minun ei siis kannata huolestua asiasta liikaa?

    • Pelko

      Ja kiitos vastauksista 😇

    • Luotahevoseen

      Kummatkin hevosesi pelkää. Leiki niiden kanssa vaikkapa parelleja. Opi luottamaan niihin, niin kyllä asiat alkaa rauhoittumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2941
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe