Siis yleistä selkeetä mallia jolla se voidaan kuvailla sen sijaan että tarvii lukee paljon tekstiä vaikka darwinin kirjasta?
Onko evoluutioteoriasta mallia?
14
434
Vastaukset
- Kapasiteetti_ei_riitä
Ei ole sellaista, jonka sinä ymmärtäisit.
- enoojoulupukki
Aloin itse miettimään saisiko vastauksestasi jotain mallia olettamiseen liittyen. Puuttuuko siitä äly ja sitä kautta voisi hakea jonkinlaisen mallin...hmmm...
- Lahjattomalle
enoojoulupukki kirjoitti:
Aloin itse miettimään saisiko vastauksestasi jotain mallia olettamiseen liittyen. Puuttuuko siitä äly ja sitä kautta voisi hakea jonkinlaisen mallin...hmmm...
Motiivisi paistaa viestistäsi läpi kilometrien päähän.
- enoojoulupukki
Lahjattomalle kirjoitti:
Motiivisi paistaa viestistäsi läpi kilometrien päähän.
Miten äly vaikuttaa evoluutioteoriassa?
- Yksinkertaisesti
Yleinen selkeä malli.
1. Genomissa tapahtuu mutaatioita, jotka voivat siirtyä seuraavaan sukupolveen.
2. Hyödylliset mutaatiot yleistyvät populaatiossa, koska ne antavat yksilölle kilpailuetua ympäristön asettamissa paineissa.
3. Populaation genomi muuttuu. Evoluutioteoriasta on suomeksikin kirjoitettu kirjoja jotka ovat paljon havainnollisempia kuin Darwinin kirjoitukset, ja jotka perustuvat uudempaan tieteelliseen tukimukseen.
- Olkjhv
Ei kukaan kehtaa evoluutio satuja kirjoittaa kokonansa keskellä kirkasta päivää.
Se on kieltämättä hieno satu joka juontaa juurensa siipiveikkoon nimeltä darwin jota ei työt kiinnostaneet ,mutta nai rikkaan eukon ettei tarvinut töitä tehdä ja lähti kunniaa hakemaan saarelta ja vanhaa teoriaan todisteita keräämään ,että se tutkimusmatkailijan titteli on hiukan objektiivinen.
Tutkinnot tieteestä jäi tosin tekemättä- KetunPihlajanmarjat
Millaisia tutkintoja Darwinin aikaan mahtoi tieteestä olla? Taidat olla oppineemmille kanssaihmisillesi katkeroitunut koulupudokas. Darwin oli aikansa huippu luonnontutkijana. Ja sinä taidat olla hädin tuskin peruskoulun läpäissyt kreationistin raasu.
Olenko oikeassa? - Iiiiiiiiii
Olet väärässä !
Motiivi ,jolla darwin lähti ,ei historian kirjoita valotu sillä tavalla että ne olis ollut löytöjä vaan ,hän lähti teoriaan hakemaan todisteita ,joka tosin ei ollut hänen omansa vaan sama teoria oli esitetty aikaisemmin ,jossa oli Jumala mukana ja darwin poisti siitä Jumalan ja hänhän sanoi että on sellainen tunne että olis tappanut Jumalan ,joka oli itseasiassa hänen tarkoituksensa .
Eittämättä darwin oli älykkäämpi kuin minä ja sinä ,mutta viisaus ja älykkyys on eri asia.
Ei tuo yritys haukkua toisia,kun vähän omaan aatteeseen sipaistaan osoita kumpaakaan - Iiiiiiiiii
KetunPihlajanmarjat kirjoitti:
Millaisia tutkintoja Darwinin aikaan mahtoi tieteestä olla? Taidat olla oppineemmille kanssaihmisillesi katkeroitunut koulupudokas. Darwin oli aikansa huippu luonnontutkijana. Ja sinä taidat olla hädin tuskin peruskoulun läpäissyt kreationistin raasu.
Olenko oikeassa?Kraasu lukee tiedelehtiä ja viisastuu päivä päivältä ,lajien synty taitaa olla hiukan vielä kesken kun on niin raskassoutuista tekstiä,valtaojaa on kiva kuunnella ja kartsaa .
Toivotaan kuitenkin että biologiakin avautuu enemmän kuin darwin siitä tiesi silloin kuin kopioi kehitysoppi teorian.
Jos tarkoitat yksinkertaista kirjaa tyyliin "geenien toiminta aloittelijoille", joudut pettymään. Sellaista ei ole, evoluutioteoria on aivan liian monimutkainen laitettavaksi muutamalle sivulle.
Aloituksestasi päätellen sinun kannattaisi pitäytyä Raamatussa, ja unohtaa älykkyyttä vaativa asioiden selvittäminen.- Ressu1
Sean b. carol..loputtomat kauniit muodot
Jos evoluutiosta olisi jokin tiukka mallinnus, minkä mukaan evoluutio toimisi, olisivat kaikki eläimet samanlaisia evoluution vastattua joka kerta muutospaineisiin samalla tavalla.
Eikö vain?Ei evoluutioterian ymmärtämiseksi välttämättä tarvitse tietää geeneistä mitään.
Ei Darwinkaan tiennyt.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15013211Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729641Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h969138Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k207766Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386754Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486168Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri193145En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3951252Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71174YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl891027