4500 v. vanhoiksi arvioidut savitaulut sisälsivät hämmästyttävän paljon yhtäläisyyksiä Raamattuun. Niistä löytyi kuvaus vedenpaisumuksesta ja Aadamista ja Eevasta ja jopa Joonasta, sekä vain muutama vuosi Nooan kuoleman jälkeen syntyneen Aabrahamin nimi joka vaelsi tuolla alueella isänsä Eberin kanssa jonka nimi myös mainittiin samassa yhteydessä.
Hiukan nuoremissa savitauluissa mainittiin sitten Simson, Yahweh, ja El, myös Baal ja Dagon, ja myös Daavid sekä Sodoma ja Gomorra sekä Soar jotka savitauluasiakirjojen mukaan kävivät kauppaa Eblan ja muiden syyrialaisten kanssa. (Varsinaisia fiktiokaupunkeja siis, heheh)
Eblassa sii kukoisti vahvana kirjallinen kulttuuri jo paljon ennen Aabrahamia joten ei ihme että heprealaisillakin pysyi hyvin kynä kädessä läpi vuosisatojen.
Eblan kuninkaallisesta arkistosta on löytynyt jopa 15000 savitaulua kauppakirjoista historiankirjoihin. He eivät olleet Yahwen palvelijoita vaan Dagonin ja Baalien joten on ymmärrettävää että he keskittyivät puhumaan enemmin näistä jumalistaan kun Yahvesta ja Aabrahamin jälkeläiset taa katsoivat että heidän tehtävänään on kirjoittaa historia Yahwen palvonnan kannalta katsoen tärkeistä asioista ja he mainitsivat siksi Dagonit ja Baalit vain siloin kun se oli olennaisen tärkeää.
Googlaahan Ebla savitaulut, ja näe se että kuinka yllättävän paljon Raamatun ulkopuolisia todisteita Raamatusta oikein löytyykään.
Kiintoisa savitaululöytö muinaisesta Eblasta
10
227
Vastaukset
- Eipä_yllätä
Hyvät tarinat on varastettu kautta aikain uusiin kirjoitelmiin. Niin myös Raamattuun.
- Kysäisenpä
Voisiko aloittaja vielä kertoa, miten tämä hänen esittämänsä kuuluu evoluutioon?
- LueSinäkinKirjaa
No evoluutioon uskoville raukoille kaikki mitä ihminen tekee, on evoluution aikaan saamaa.
Meille, jotka emme evoluutiosatuun usko, tässä on tietenkin vain yksi todiste asiasta, jonka tiesimme jo muutenkin: Raamattu on totuus!
- hämmäsyttää.kummastuttaa
Onhan se kyllä hämmästyttävää, että myöhemmissä kirjoituksissa on yhtäläisyyksiä vanhempiin. Toinen juttu mikä minua oikein hämmästyttää on se, että kovin monet englanninkieliset kirjailijat sun muut käyttävät hyvin samankaltaisia sanankäänteitä ja fraaseja kuin vuosisatoja ennen heitä elänyt Shakespeare. Voiko tämä olla sattumaa? Kolmas hämmästyksne ja hämmennyksen aihe minulle ovat yhtäläisyydet Bard Pittin tähdittämän Troija-elokuvan ja Homeroksen Iliaan välillä.
- joppasjoo
Noissa on kysymys vain yksittäistapauksista. Raamatun tueksi sen sijaan löytyy lukemattomia todisteita.
- 8765
joppasjoo kirjoitti:
Noissa on kysymys vain yksittäistapauksista. Raamatun tueksi sen sijaan löytyy lukemattomia todisteita.
Ensimmäinenkin todiste herättäisi ehkä mielenkiintoa...
- posjvu
Itse asiassa, se että ihan normi kauppakirjanpidosta löytyi lukemattomia selviä mainitoja Sodoman ja Gomorran ja Soarin kanssa käydystä kaupasta muisen kauppatositeiden joukosta panee kyllä ajattelemaan että olisivatko nuo kaupungit muka olleet jotenkin fiktiivisiä kuten raamatunkriitikot yrittävät änkyttää?
Eipä näytä tosiaankaan mahdolliselta.
On se erikoista että jopa HY:n teol. tiedekuinnassa opetetaan että nuo kaupungit ovat fiktiivisiä !!!!! Tosi outoa näiden kiistattomien löytyöjen valossa. - jhgggduduuoi
Ei voi olla totta nuo avauksen väittämät noista savitauluista sillä nehän osoittavat selvästi Raamatun ulkopulisina lähteinä sen että samoista asioistahan tuossa puhutaan.
Miten ihmeessä se on mahdollista???
Sitäpaitsi kun googlailin lisää tuo ajan asioita niin kun tietää että Ebla oli Israelin kauppanaapuri satoja vuosia niin tokihan heidän arkistoihin olisi jäänyt jotakin mainintoja muustakin kaupankäynnstä Isrelin kanssa, ja kas niinpä olikin, ja aika lailla, tyhmä Googlaa itse ja opi mokoma tyhmä evo ja viisastu. - savijalkainenhölmö
Maksatko sinä kirkollisveroa.
Tarkistuksen vuoksi: millaista kynää "heprealaiset" käyttivät? Oliko kuulakynä jo keksitty vai pitikö heidän tyytyä lyijäriin?
Niin että hehe itsellesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922157Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n442117Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men571033- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910