Miksi pallo on pyöreä vai onko?

kljhhjkko

Pallo vaikuttaa pyöreältä. Toisaalta kyseessä on pelkkä aistihavainto. Entä jos kaikki pallo ovatkin neliskulmaisia, mutta rajalliset aistimme likiarvoistavat ne pyöreiksi?

Vai onko palloja edes olemassa? Vai koostuvatko pallot pienemmistä palloista, atomeista, jotka koostuvat alkeishiukkasista, jotka koostuvat kvarkeista, jotka ovat pelkkiä tiedemiesten keksimiä malleja todellisista pallojen ainesosista.

15

1493

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolikon_toinen_puoli

      "Entä jos kaikki pallo ovatkin neliskulmaisia, mutta rajalliset aistimme likiarvoistavat ne pyöreiksi?"
      Ja vastaavasti kaikki oikeasti neliskanttiset esineet havainnoillistamme palloiksi?

    • Jos se pyörii, se on pyöreä - usko pois. Olennaista siis on, miten se käyttäytyy ja toimii aistihavainnoissamme, siis sen merkitys elämässämme.

    • bertilperversson

      Niinhän me kuvittelemme maapallonkin olevan pyöreän,vaikka se todellisuudessa on litteä kuin pannukakku.Tässä tapauksessa näemme pyöreyden ns.optisena harhana.

    • jklkadJDFJ

      Onko auton rengas pyöreä, vai neliskulmainen. Sehän voi olla vaikka soikea, tai ellipsi ja joskus todella onkin, minkä tuntee jumputuksesta ajaessa.
      Eräs huvipuisto on mainostanut "kivasti hytkyttäviä" soikio polkupyöriä.

      Jos ei näe esineen oikeaa muotoa ei sitä voi valmistaa, eikä käyttää.

    • Meillä on kuitenkin idea pyöreästä pallosta. Se riittäköön.

    • alfa123om22

      Kun katselen ympärilleni huoneessa näen, että kaikki ympyrät ovat syvennyksiä tai aukkoja. Lautanen, lampun kupu jne. Tosin osa ympyröistä on painonappeja eli kohoumia tasaisesta pinnasta. Lampun katkaisin etc.

      Kaikki sellaiset muodot, jotka voivat olla epätasapainossa tai epäsymmetrisiä esim. seisten yhden kulmansa päällä ovat huoneita, kirjahyllyjä, ovenkahvoja, paperiarkkeja etc. (neliöt, kuutiot, kolmiot, suorakulmiot). Niitä voi käännellä tai ne on asetettu lepäämään tasapainossa toista pintaa vasten.

      Ilman ympyrää tai palloa ei olisi niin paljoa syvennyksiä ja kohoumia. Aukkoja yms.
      Ympyrän tai pallon tarkoitus on saada ihmiset tekemään syvennyksiä. Ne innoittavat tekemään syvennyksiä, kuoppia, aukkoja sekä kohoumia, nappeja yms.

      Ympyrä tai pallo ei itse asiassa olekkaan muoto; sillä muotoja ovat vain epäsymmetriset tai kulmikkaat kappaleet. Pallo on antimuoto eli muodoton eli aukko tai kohouma muotojen pinnalla.

    • Anonyymi

      on hanse joo pallo pyöryä saattapi olla tai saattaapi olla että ei ole minä potgkaise jalkaalloa kuitenkin pallona maaliin niinkuin ronaldildo

    • Anonyymi

      Tuo toteutuu digitekniikassa. Siinä kaikki esitetään pieninä tiiliskivinä, tai neliöinä.
      Kun kuutioita on "pallossa" tarpeeksi paljon ja pieniä ei kuutiomaisuutta nähdä.

      • On toki olemassa esim. pelimoottoreita, jotka renderöivät tiilimuodossa, tai oikeastaan kaakelimuodossa, ja jopa pallomuodossa, mutta ylivoimaisesti yleisin muotojen kuvausmali edelleen on pintamuodon esittäminen kolmioilla. muodon renderöinnin peruselementti on siis kolmikulmainen polygoni.

        Filosofikin ymmärtänee, että tietokoneelle nopein tapa ilmaista monimutkaisia muotoja on piirtää laskenta-avaruuteen kolmikulmaisia vektorikuvioita ja näistä yhdistellä haluttu muoto, vaikka pallo. Periaatteessa polygoni voi kooltaan olla näytön tai tulostimen pikseliä pienempi, jolloin pikkuruisista kolmioista muodostuu vaikka "täydellinen" pallo.


      • Anonyymi
        Kollimaattori kirjoitti:

        On toki olemassa esim. pelimoottoreita, jotka renderöivät tiilimuodossa, tai oikeastaan kaakelimuodossa, ja jopa pallomuodossa, mutta ylivoimaisesti yleisin muotojen kuvausmali edelleen on pintamuodon esittäminen kolmioilla. muodon renderöinnin peruselementti on siis kolmikulmainen polygoni.

        Filosofikin ymmärtänee, että tietokoneelle nopein tapa ilmaista monimutkaisia muotoja on piirtää laskenta-avaruuteen kolmikulmaisia vektorikuvioita ja näistä yhdistellä haluttu muoto, vaikka pallo. Periaatteessa polygoni voi kooltaan olla näytön tai tulostimen pikseliä pienempi, jolloin pikkuruisista kolmioista muodostuu vaikka "täydellinen" pallo.

        Tämä on aivan totta, ohjelmoin nimittäin paljonkin DirectX ja erityisesti Direct3D -puolta.
        Kolmio on yksinkertaisin muoto.

        Mutta toisaalta OpenGL-rajapinta käsittelee käyriä ja renderöi niitä, on täysin aivan erilainen.


    • Anonyymi

      Tv:ssä Ylellä (ja Areenassa vieläkin) oli doku mittojen maailmasta ja kilon protyypistä. Näin tuosta vain pätkän, jossa työstettiin puhtaimmasta piistä täydellisimmän pyöreitä esineitä maailmassa. Pallon tekoon taisi mennä kolme kuukautta ja rahaa miljoonia... Tavalliset petankki-pallot on tuohon nähden varmaan kovinkin kulmikkaita.

    • Anonyymi

      En ole aivan varma että onko protoni tai elektronikaan pyöreän muotoinen, sellaisiksi ne kuitenkin kuvitellaan :)

      Protonit ovat pieniä pyöreitä punaisia palloja, ja elektronit ovat niitä pienempiä sinisiä palloja :)

      • Anonyymi

        Elektronilla ei alkeishiukkasena ole muotoa, rakennetta tai halkaisijaa vaan se on pistemäinen. Vuorovaikutukset elektronin kanssa ovat sitä todennäköisempiä mitä lähemmäs päästään tuota pistettä.

        Protonilla on sisäinen rakenne (kaksi ylös-kvarkkia ja yksi alas-kvarkki) ja siten myös halkaisija.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Proton


    • Anonyymi

      Pallon pinnan ideaali on määritelmänomaisesti pyöreä. Kolmiulotteisessa xyz-koordinaatistossa tuo ideaali on

      x^2 y^2 z^2 = R^2

      Matemaattinen pallopinta on Platonin idea aistein havaittavista reaalimaailman palloista.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Ideaoppi

    • Anonyymi

      Miksi annoimme tietyt nimet tietyille muodoille? Ja nyt sitten ihmetellään, miksi jokin on sellainen, onko se mahdollisesti aistiharha tms. Ajattelussa logiikka on paikallaan, jotta ymmärtää asiat sellaisina, kuin niiden on päätetty syystä tai toisesta olevan. Pallo ei ole pallo, koska se on pallo, tai aistittu palloksi, vaan siksi, että olemme päättäneet, että tiettyä muotoa kuvaa tietty verbaalinen käsite, eli tässä tapauksessa olemme päättäneet, että pallo on pyöreän kolmiulotteinen muoto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe