Mikä olisi paras/optimaalinen syke rasvanpoltolle? Olen 21-vuotias tyttö, 165cm/45kg. Leposyke on n. 80.
Sykkeestä
Lilli
7785
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ymmärtääkseni nykyään ei enää ole syytä esittää kovin jyrkkiä suosituksia rasvanpolttosykkeelle. Aikaisemmin rasvanpolttoon suositeltiin aerobista liikuntaa, sillä silloin keho ottaa suhteellisesti eniten energiaa rasvasta. Vauhdin kasvaessa hiilareiden osuus energiantuotannossa nousee, mutta koska kokonaistarve lisääntyy samalla kuluu rasvaa absoluuttisesti jopa enemmän. Kovan vauhdin ongelmana on se, että et jaksa sitä kovin pitkään. Rasvan kuluttamista ajatellen suoritusten pitäisi mahdollisimman pitkäkestoisia, joten liikaa ei vauhtia kannata ainakaan alkuun haalia.
Varsinaisia sykesuosituksia ei antamillasi tiedoilla voi antaa, mutta en pitäisi niitä kovin tärkeinä. Vauhdin säätelyssä kannattaa pitää mielessä PPP-sääntö: pitää pystyä puhumaan. Tuolla pääsee jo varsin pitkälle. Leposykkeesi on melkoisen korkea (ok, ei tarkoita välttämättä mitään, syke on hyvin yksilöllinen asia), joten myös sen laskemista ajatellen PPP on hyvä ohje.
Korkea leposyke, miten olet sen mitannut? Leposyke pitää mitata aamulla ennen sängystä nousua tai muuten makuuasennossa riittävän pitkän levon jälkeen.
jos olet 165cm/45kg. Sinänsä liikunta on varmasti terveellistä mutta älä turhaan yritä laihduttaa.
leposykkeeni onkin jotain 60. laskin sen väärin! kyllä tuntuu, että rasvaa olisi poltettava vaikka hoikka olenkin. Ongelmakohtana erityisesti vatsa.
"kyllä tuntuu, että rasvaa olisi poltettava vaikka hoikka olenkin. "
Entä miten olisi lihaksen kasvatus? Aika vähän sinulla on painoa. Jos saat lihasta hiemankin sinne läskin alle lisää niin olemus "kiinteytyy" selvästi.
Lihaksia minä kasvattelenkin "muuri"- hyvä.. :) Salilla tulee käytyä 4krt/vko, mutta hyvähän se vain on lisäksi käydä vaikka juoksemassa/uimassa tms.
Missä sulla muka on vielä jotain poltettavaa noilla mitoilla. Olet jo aika laiheliini. Neuvoni on, että hankit sykemittarin ja ohjelmoit siihen tietosi. Sopiva mittari näyttää sykerajat melko oikein. Muista kuitenkin, että pitkäkestoinen harjoittelu vaatii HIILIHYDRAATTEJA myös, muuten tulee ylirasitus ja menet huonoon kuntoon. Toivon todella, ettet ole mikään himolaihduttaja. Syö monipuolisesti!