Omakotitalon käyttövesiputkien uusiminen

Sitsisatsi

Onko kukaan lähiaikoina uusinut käyttövesiputkia omakotitaloon? Ketä suosittelette tekemään? Itsellä tulis ajankohtaiseksi lähiaikoina ja siksi kyselen. Asunnossa neliöitä 130m2 jossa yläkerrassa wc,keittiö ja alakerrassa khh wc ja suihku. Mitähän tuomonen lysti suunnilleen ruukaa kustantaa?

6

823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eitipueilirise

      jos menee kuparit valun alla kurkkutorvessa ja jos ne sieltä saa pois kokonaan niin aika kivuton vaihto. Omaan kämppään piti tuoda uudet putket pintana kun laatan allla oli niin pitkä veto ettei kupari tullut ulos. Samaa kokoluokkaa on kämppä kuin sinullakin, 4-8 tonnia. Komposiittiputki on sitten kallista. Otin muovit.
      Työ kannattaa sitten teettää firmalla eikä siskonmiehellä.

    • Impe

      Komposiittiputki ei ole kallista. Osat on. Ilmeisesti pintavetona on parempi vetää nuo putket, on ainakin sitten mahdolliset vuotokohdat helposti korjattavissa. Onhan nuita tekijöitä tässäkin kylässä. Hinnat yleensä jossain 3500 - 6000 välissä. Jos saat kotisunilta tarjouksen niin -30% siitä on aika lähellä totuutta millä paikalliset tekee. Meillä maksoi 4200€ kun uusittiin pari hanaa samalla. Lvi-Lämsä, Vesijohtoliike Pälsynaho ja Lvis-Korhonen ainakin paikallisista tekee nuita remppoja.

      • peukalokämmenessä

        voihan helvata,pöljyyttäni tilasin putket biltemasta ja tein itse rempan ei maksanut kuin parisataa.säästöä 4000e


      • eijukoliste
        peukalokämmenessä kirjoitti:

        voihan helvata,pöljyyttäni tilasin putket biltemasta ja tein itse rempan ei maksanut kuin parisataa.säästöä 4000e

        ja on varmasti tehty niin päin persettä että mahdollisessa talon myyntitilanteessa se vaikuttaa hintaan -10 000e :D hauska kattoa kun idiootit "säästää"


      • Idioot
        peukalokämmenessä kirjoitti:

        voihan helvata,pöljyyttäni tilasin putket biltemasta ja tein itse rempan ei maksanut kuin parisataa.säästöä 4000e

        Bildemasta!!?? Tein itse ja säästin. Kyllä ois mukava nähdä tämä työn jälki. :D


    • kaksi-puolta

      Haluaisitko tarkentaa missä ja miten menee päin persettä. Jos itse tekee itselle huolella aikaa säästämättä asiaan perehtyneenä, onko se huonommin tehty kuin kello kaulassa ahne rahankiilto silmissä ongelmakohdat hutaisemalla hoidettu ratkaisu joka pistää silmää joka ikinen päivä.

      Tietysti vakuutusyhtiön suhtautuminen asiaan on sitten toinen asia.

      Meidän pitää keksiä jokin muu tapa tehdä asioita kuin rahan perässä juokseminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      90
      6352
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3803
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3170
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe