Laikka koiran kohtalo

Mitä kuuluu Laikka koiralle ? Vieläkö lentelee sputnikin ratissa ympäri avaruutta ?
27350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Varmaankin laikka lentelee. Laika-koira sen sijaan kuoli...

1Äänestä
  • Eikä sekään kuollut Sputnikissa.

    Äänestä

Avaruuden hirvittävä säteily teki tehtävänsä ja Laika kuoli minuuttien sisään laukaisusta kioska ei ollut riittävän paksua lyijysuojusta raketissa, koiraparan onnettomuudeksi.

Äänestä

koira kuoli muutamassa tunnissa läkähtymiseen...sputnik putosi 162 päivänjälkeen maapallon ilmakehään...sputnik 2 oli mm geiger mittari eikä mittaukset saaneet ihmisille hengenvaarallisia säteilyarvoja mitattua...

1Äänestä
  • "eikä mittaukset saaneet ihmisille hengenvaarallisia säteilyarvoja mitattua.."
    Niitä ei haluttu julkaista...

    Äänestä

se on lentämässä joutsenen ja lyyran tähdistöön ja sytyttää meille kirkkaan kynttilän merkiksi viiden vuoden päästä Boom Starilla

Äänestä

Kuoliko nälkään vai pakkaseen?

Äänestä
  • Rakki kuoli silkkaan kauhuun- hähähä hohoho hahaha hehehe hihihi... jumalaa ei ole! Haistpasc jokainen... guole guole guole... hihihi hehehe hahaha hohoh,..

    Äänestä

  • On oikein että Laika kuoli viatonna kauhuun. Hah hah. Mitäs oli syntynyt koiraksi. Koiran kohtalo on käristyä ikuisesti helvetissä. Hahahahahaha. Seurataan me ihmiset vaan jåäkiekkoa.

    Äänestä

Miksi kaikki muistaa Laikan, mutta kukaan ei muista niitä kymmeniä kirppuja sen turkissa?

Äänestä
  • Tri Luukanen-Kilden mukaan "Kuolemaa ei ole".

    Joten niillä kirpuilla on iankaikkinen elämä. Niiden kirppu-vapahtaja kuoli pikkuruisella ristillä ja lunasti uskoville kirpuille paikan taivaassa.

    Äänestä

Muistaakseni palasi maahan kuolleena. Sai Neuvostoliiton Sankarin
mitalin

Äänestä

Sputnik 2 ei ollut tarkoitus palata koska aluksessa oli puutteellinen elintoimintojen ylläpito pienen kapselin lämpötila nousi 40 asteeseen koira rukka ei osannut juoda vettä painottomassa tilassa koira läkähtyi myöhemmillä lennoilla koirilla oli tippa kiinni neste huoltoa varten

1Äänestä
  • Kiitos lyhyestä lauseesta. Piste.

    Äänestä

Siellähän se edelleen avaruusjäniksiä ajelee...

Äänestä

koira läkähtyi RIP. Mutta jos olisi selvinnyt, sillä olisi ollut jopa vuosia jäljellä neuvostokoirana. Sitten olisi pukannut vanhuuden vaivoja ja koira-dementiaa.

Äänestä

Koiralla ei ole koiran arvoa enempää. Kiinassa saattaa olla jonkunasteinen ravintoarvo sen lisäksi. Tuskin Laika päätyi syötäväksikään jos vaikka selvisi ehjänä maahan asti.

Äänestä
  • Ihmisellä ei ole koiran arvoa enempää. Vähemmän. Koirat eivät lähetä ihmisiä ahtaassa raketissa avaruuteen kuolemaan kauhuun.

    Kadotkoon ihminen maan päältä ikiajoiksi.

    Äänestä

Muistan että silloinen yle kertoi että noin 60 senttinen sputnik kuulemma näkyy paljaalla silmälläkin kun se kiitää avaruudessa ? Oliko 60- luvulla joillakin niin tarkka näkö että näki esineen..saattoi ollakin. Ainakin ylen toimittajilla kuulemma oli.

Äänestä
  • Tarkkanäköinen saattoi Sputnik 1:sen nähdäkin, mutta suurin osa näköhavainnoista varmaankin johtui Sputnikin kantoraketti R-7:sta, joka kiersi Maapalloa Sputnikin perässä melkein kaksi kuukautta ennen paluutaan ja tuhoutumistaan Maan ilmakehässä.

    R-7 oli paljon suurempi ja huomattavasti heijastavampi kohde kuin Sputnik 1. Sen havaitsi pilvettömällä yötaivaalla helposti.

    Äänestä

  • Samalla lailla se näkyi kuin nykyisetkin satelliitit. Kun maan pinnalla on pimeää ja auringonvalo osuu satelliittiin. Paskat siellä mitään kantorakettia ole kiertänyt.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Tarkkanäköinen saattoi Sputnik 1:sen nähdäkin, mutta suurin osa näköhavainnoista varmaankin johtui Sputnikin kantoraketti R-7:sta, joka kiersi Maapalloa Sputnikin perässä melkein kaksi kuukautta ennen paluutaan ja tuhoutumistaan Maan ilmakehässä.

    R-7 oli paljon suurempi ja huomattavasti heijastavampi kohde kuin Sputnik 1. Sen havaitsi pilvettömällä yötaivaalla helposti.

    Kyllä sen näki. Muistan jopa tarkan paikan, missä seisoin ensi kertaa nähdessäni Sputnikin. Ikäni oli juuri niillä rajoilla, voiko aitoja muistoja olla, mutta uskon sen muiston olevan aito. Kuten joku sanoi, kyse on Auringon valon heijastumisesta, joka näkyy pimeällä taivaalla paljon kauempaa kuin Sputnikin kokoinen kohde näkyisi.

    Muistaako kukaan intin käyneistä pimeäkoulutusta? Meille näytettiin metsäkeikalla, kuinka parin kilometrin päässä raapaistu tulitikun leimahdus näkyi umpipimeässä aivan selvästi, kun ilma vaan oli kirkas.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Tarkkanäköinen saattoi Sputnik 1:sen nähdäkin, mutta suurin osa näköhavainnoista varmaankin johtui Sputnikin kantoraketti R-7:sta, joka kiersi Maapalloa Sputnikin perässä melkein kaksi kuukautta ennen paluutaan ja tuhoutumistaan Maan ilmakehässä.

    R-7 oli paljon suurempi ja huomattavasti heijastavampi kohde kuin Sputnik 1. Sen havaitsi pilvettömällä yötaivaalla helposti.

    missä ne kartat sen ylilennoista ovat?

    Äänestä

  • Laika oli siis Sputnik kakkosessa.

    Äänestä

Oliko 60- luvulla joillakin niin tarkka näkö että näki esineen..saattoi ollakin.

Kyllä niitä näkyi ihan tavallisin silmin ja näkyisi varmaan vieläkin jos löytäisi sellaisen havaintopaikan, jossa ei ole valosaastetta haittaamassa. Lehdissä silloin julkaistiin sputnikkien kiertoratoja ja -aikatauluja että osasi tähyllä oikeaan aikaan oikeaan suuntaan.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohmonautti kirjoitti:

Mitä kuuluu Laikka koiralle ? Vieläkö lentelee sputnikin ratissa ympäri avaruutta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu