Auraukset omavastuulle

Hyvin hoitavat auraajat kaava-alueiden ja yksityisteidenkin lumet. Entinen sellunkeittäjä ikivaltuutettu talkkari oli huolissaan kaavateistä ja laittoi alulle omavastuun yksityisteiden aurauksille. Talkkarilla näyttää olevan vaalit mielessään.

Aloitteen mukaan kaupunki palkkaa projektityöntekijän, jonka tehtävänä on kartoittaa kaikki kaava-alueiden ulkopuolella olevien aurattavien teiden hoitajat ja osoittaa heille kaupungin antama avustus.

Auraukset kunnassa ovat toimineet mallikkaasti viimeiset kolmekymmentä vuotta. Tätä aloitetta ei pidä hyväksyä.

Haloo ! Tulevat ehdokkaat.
5171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siiinä ei tartte rojektia. Mennään entiseen malliin .Hyvä tulee.

Äänestä
  • et vapaaehtoinen palvelu,,no se kyl joutaa sit loppuu,,tuleepa siitäkin säästöä.
    ei minunkaan lumia kukaan pukkaa,hoitakoot jokainen omansa.

    Äänestä

  • Kemijärven kaupunki ja japanilainen yritys päättivät järjestää vuosittain soutukilpailun 8-miehisin joukkuein. Molemmat joukkueet harjoittelivat pitkään ja kovaa. Kun kilpailupäivä tuli, molemmat joukkueet olivat mielestään huippukunnossa, mutta japanilaiset voittivat ylivoimaisesti kilometrillä.

    Tappion jälkeen kemijärveläisten joukossa vallitsi tappiomieliala. Kaupungin korkein johto päätti kuitenkin, että imagosyistä heidän olisi
    pakko voittaa seuraavan vuoden kisa. Näin ollen he asettivat projektiryhmän ratkaisemaan ongelmaa. Pitkien analyysien jälkeen ryhmä havaitsi, että japanilaisilla oli seitsemän soutajaa ja yksi mies peräsimessä kun taas Kaupungilla oli yksi soutaja ja seitsemän perämiestä.

    Tässä kriisitilanteessa johto osoitti huomattavaa toimintakykyä. Päätettiin palkata konsultit tutkimaan oman joukkueen koostumusta.
    Muutaman kuukauden työn jälkeen asiantuntijat tulivat siihen johtopäätökseen, että joukkueessa oli liian monta ohjaajaa ja liian vähän soutajia.

    Asiantuntijoiden raportin perusteella Kaupungin johto teki välittömästi muutoksia joukkueeseen. Nyt joukkueessa oli neljä perämiestä, kaksi yliperämiestä, joukkueenjohtaja ja soutaja. Lisäksi soutajan motivoimiseksi kehitettiin bonuspistejärjestelmä.
    "Meidän on laajennettava hänen työnkuvaansa ja annettava hänelle enemmän vastuuta."
    Seuraavana vuonna japanilaiset voittivat kahdella kilometrillä.

    Kaupungin-hallitus erotti soutajan huonoon työsuoritukseen vedoten, mutta maksoi kuitenkin bonukset johdolle sen osoittamista ponnisteluista.
    Ensi vuotta varten Kaupungin-hallitus on perustanut poliittisen ohjausryhmän kehittämään uutta venettä.

    Äänestä

nämä viimeiset kommarit huutelee

Äänestä

Kommentoi aloitusta


linkokola kirjoitti:

Hyvin hoitavat auraajat kaava-alueiden ja yksityisteidenkin lumet. Entinen sellunkeittäjä ikivaltuutettu talkkari oli huolissaan kaavateistä ja laittoi alulle omavastuun yksityisteiden aurauksille. Talkkarilla näyttää olevan vaalit mielessään.

Aloitteen mukaan kaupunki palkkaa projektityöntekijän, jonka tehtävänä on kartoittaa kaikki kaava-alueiden ulkopuolella olevien aurattavien teiden hoitajat ja osoittaa heille kaupungin antama avustus.

Auraukset kunnassa ovat toimineet mallikkaasti viimeiset kolmekymmentä vuotta. Tätä aloitetta ei pidä hyväksyä.

Haloo ! Tulevat ehdokkaat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu