Neuvostoliitto/Venäjä, Yhdysvallat ja Kiina ovat lähettäneet ihmisen avaruuteen. Millä muilla mailla olisi varaa vastaavanlaiseen toimintaan?
Millä kaikilla mailla on varaa tähän?
väke_
7148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niillä mailla millä on valehtelu ja keplottelukoneisto jotta voivat feikata videoita ym. Ihmisellä ei ole mitään asiaa avaruuteen koska missään ei ole niin vahvaa rakettia joka nostaisi yli viiden metrin paksuisen lyijysuojuksen avaruuteen. Ilman suojusta ihminen kuelee avaruuden hirvittävässä säteilyssä sekunneissa.
Tämä ikuisuusvitsi ei naurata enää ketään.
Kansainvälistä avaruusasemaakaan ei voida pitää korkeammalla kuin n 400 km juuri säteilyvaaran takia.
Vahvoilla ja rikkailla mailla on varaa tehdä näyttäviä leffoja rahvaalle.
Muistelkaa suomalaisia elokuvia 1969; Vodkaa komisario Palmu ja Näköradiomiehen ihmeelliset seikkailut....
USA teki jo silloin Kuu- leffoja.
niin
Miksi Laika koira kuoli tuskallisesti muutamassa minuutissa avaruudessa?
Ei se muutamassa minuutissa kuollut.
Wiki: "Vasta lokakuussa 2002 projektissa mukana ollut tiedemies Dmitri Malašenkov paljasti, että Laika kuoli jo 5–7 tuntia laukaisun jälkeen kuumuuteen ja stressiin. Laikan yllä oli päätä lukuun ottamatta avaruuspuku, joka helpotti syke-, verenpaine- ja hengitysmittauksia, mutta se on voinut myös lisätä eläimen kokemaa kuumuutta.[3]"
Ja siinä näkyi sitten se syykin.
Avaruuden asuttaminen ihmiskunnan yhteisenä korkealle priorosoituna prosesssina on varmin tapa säilyttää ihmiskunnan eloonjääminen. Valitettavasti elämme vieläkin valtioiden välillä viidakon lakien mukaan. Avaruuskilpailu on klassinen tapa pöyhistellä tässä viidakossa.
Toivottavasti lapsuuden loppu tulee ennen "maailman" loppua.