Nastakengät juoksuun

Juoks

Aloitteleva hölkkääjä/juoksentelija kyselee, millaiset nuo nastalliset juoksukengät ovat juostessa?

Yritän hölkkäillä ihan normi lenkkareilla näin talvella, mutta tossu sutii välillä kovasti ja meno on aika jäykkää kun koko ajan vaan odottaa milloin kellahtaa nurin.

Kannattaisiko satsata nastallisiit juoksukenkiin vai odotella parempia kelejä?

16

2335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihanhyvät

      Loogisesti ajateltuna nastoista ei ole haittaa, jos jäällä juoksee? Jotkut ovat moittineet nastalenkkareita koviksi ja kolhoiksi nilkan tuhoojiksi? Ainakin pehmeät nappulapohjaiset talvijuoksukengät ovat kesälenkkareita paremmat. Säästää nilkkoja kulmikkaaksi jäätyneellä sohjolla juostessa.

    • piikit_alle

      Minä olen juossut 3-4 km lenkkejä lyhyelle matkalle tarkoitetuilla piikkareilla. Pito on todella hyvä ja nastojen puuttuminen kantapäästä pakottaa pois kantapää-edellä -tyylistä. Lumisohjoon tuollaisilla jalkineilla ei parane mennä, mutta voi juosta täysillä vaikka ihan sileällä jäällä.

    • oooowww

      Minulla on juoksuun tarkoitetut nastalenkkarit ja kolmas talvi menossa. Juoksu on rennompaa, kun ei tarvitse miettiä liukastumista. On kieltämättä jäykemmät, kuin normi lenkkarini, mutta hyvä juosta kuitenkin, enkä aio juosta liukkailla muilla lenkkareilla. Suosittelen !

    • Erkki123456

      Kyllä nastalenkkarit on ihan hyvät, mut nilkat on tosiaan kovilla ja pohkeetkin tulee aika kipeäksi. Nykyään juoksen nastoilla aina silloin kun on pakko, eli silloin kun lenkkareilla ei vaan yksinkertasesti pysty juoksemaan, muuten käytän kesälenkkareita. Nastalenkkarit kuuluu minunkin juoksukenkiin ehdottomasti, 3 vuotta ollut minullakin ja vielä todella hyvässä kunnossa.

    • KovaVsJoustava

      Kannattaa katsoa että ne nastat joustaa kengän pohjassa, kuten esim. Icebugeissa.

    • juoksija123

      Pitävintä pitoa tarvitsevat juoksevat suunnistusnastareilla. Järjetön pito, äärimmäinen keveys ja timanttinen kestävyys. Eivät myöskään ole vettä. Made in Finland ja hinta silti sama kuin kaukoidän halpiskengillä.

      Suosittelen

      • juoksija123

        Eivät siis IME vettä.


      • Nasturi

        Sarva on suomalainen brandi ja kengät suunnitellaan Suomessa, mutta kyllä ne valmistetaan kaukoidässä kuten kaikki muutkin.

        Itse olen Xero3:siin ollut tyytyväinen, pitoa riittää ja hyvä juostava.


      • Nastoitteleva

        Suunnistusnastarien käyttäjä täälläkin. Koska tossu kuitenkin on niin brutaalin minimalistinen, käytännössä pelkkä kuori ja pohja ja siinä nastat alla, niin ei niiden kanssa kyllä huvikseen juokse pitkää lenkkiä kovalla pohjalla. Jäisille metsäpohjille ja pääkallokelin lyhyille lenkeille lähinnä. Itse turvaudun nastareihin vain silloin kun on ihan pakko, muuten juoksen talvilenkit nappuloilla ja maastojuoksulenkareilla.

        Aloitteleva lenkkeilijä pärjää kyllä yksillä tossuilla samalla lailla kuin yksillä talvirenkaillakin. Vauhti kelin mukaiseksi, eli liukkaammalla vauhti on varovaisempi. Peruskuntoa rakentelevalla hölkkääjälle ei muutenkaan ole huono asia, että vauhti on minimissään. Jäinen pinta pakottaa pitämään askeleen tiheänä ja matalana ja sehän on pelkästään hyvä juttu. Eikä konkareidenkaan kunto siitä romahdi kun ei niitä pääkallokelejä kuitenkaan ole kuin harvakseltaan.


      • Suunnistusharrastaja

        Suunnistusnastarin yksi etu on julmetun pidon lisäksi on juuri se, ettei siinä ole mitään turhaa vaimennusta. Juoksutuntuma on siksi hyvä. Ne on tehty kilpatason menijöille.

        Tietysti harrastelijan jalka ei ehkä kestä, mutta hyväkuntoinen hyötyy vaimennusvapaista jalkineista.

        Suunnistusnastari on ainoa jolla voi vetää rennosti ja tehdä vetoja jäisillä poluilla ja paksussa lumessa.


    • Toka_aloittelija

      Täällä toinen aloittelija. Ostin itselleni Salomonin nastoitetut maastojuoksukengät ja niillä hölköttelin liukkaat kelit. Näihin nastalenkkareihin olen tosi tyytyväinen, sopivat ainakin näin aloittelijalla tosi hyvin, kun kunto ei ole mitenkään kova. Hyvät jalassa ja mukava mennä :). Tsemppiä aloittejalle!

    • Anonyymi

      Miehet lenkkeileen polkulenkkareilla ja nastoilla porissa Karhu Hallissa.

      • Anonyymi

        Parempi Porissa sisällä kuin Raumalla ulkona


      • Anonyymi

        Eivätkö hölkkää piikkareilla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eivätkö hölkkää piikkareilla?

        Riemumarssia hölkkää asicsin polkukengillä hallissa. Kunnon nappulapohja katos


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riemumarssia hölkkää asicsin polkukengillä hallissa. Kunnon nappulapohja katos

        Polkukengät ja nastat sisällä rentoa kuittia tiukkapiposille juoksijoille


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      668
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe