Miten tätä elämää eletään?

Nuoruusvuodet

Itse olen kasvanut ulos nuoruuden kuoresta. Aikuisuus on käsillä. Haluan kertoa, jos joku haluaa lukea. Olin arka ja puhdasmoraalinen nuori, tosin kävin discoissa kuitenkaan en dokannut tai sekstaillut.
15-vuotiaana, kun seksuaalisuus heräsi vastakkaista sukupuolta kohtaan tukahdutin sen, koska pelkäsin sairastavani leukemiaa ja siten kuoleman kautta pettäväni seurustelu kumppanin.
Lukioaikana minulla oli kaikki taakat harteilla. Seksuaalisen identiteetin epävarmuus, ydinsodan pelko,omat koulumenestyksen korkeat vaatimukset, kykenemättömyys puhua mistään vaikeista asioista ym.
Sitten sairastuin vaikeaan psyykkiseen sairauteen lukion silloisen viimeisen luokan syksyllä.
Onnekseni olin tullut uskoon ennen sairastumista, muuten en varmasti olisi enää elossa.
Kyselin siellä sairaalakierteen uumenissa sairaalapastorilta, "miten tätä elämää eletään?" Vastauksen löysin omaan kyselyyni Raamatusta, kristittyjen Pyhästä Kirjasta.
Psykiatrisen sairaanhoidon vuosia kestävä kierre loppui sitten aikanaan. Ehkä puolison löytyminen ja avioituminen oli se tärkeä niitti tässä asiassa.

3

399

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elämää eletään omalla tavalla, kaikki erilailla. Tärkeintä on kuitenkin elää hyvin, nautiskellen.

    • asdasdfsdfsdfvdsf

      No sullahao sitten asiat keveästi ja elämä lempii silkkitöppösin

    • bdndslsll9

      Niin, kyllähän se usko taivaaseen kuoleman jälkeen antaa syyn elää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      81
      1119
    2. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      198
      809
    3. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      40
      735
    4. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      208
      710
    5. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      178
      688
    6. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      101
      656
    7. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      41
      630
    8. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      54
      598
    9. Rohkeasti mies viestiä vaan

      Yllätä mut ja ota yhteyttä, vaikka luulet että en enää toivo sitä.
      Ikävä
      49
      558
    10. Pidin siitä miten

      Rauhallinen olit. Et menetä hermojasi kovin herkästi
      Ikävä
      24
      528
    Aihe