Olemme vain tikku-ukkoja Luojan hologrammissa
https://tekniikanmaailma.fi/muu-tekniikka/onko-maailmankaikkeus-pelkka-jattimainen-hologrammi-tiedemiehet-loysivat-uusia-todisteita/?shared=737959-bb037608-500
https://tekniikanmaailma.fi/muu-tekniikka/onko-maailmankaikkeus-pelkka-jattimainen-hologrammi-tiedemiehet-loysivat-uusia-todisteita/?shared=737959-bb037608-500
Vastaukset 7
Vanhimmat
Suora lainaus:
"Todettakoon heti aluksi, että tutkimus ei vahvista sitä kahjolta kuulostaa teoriaa, että maailmankaikkeus on hologrammi."
MIKÄÄN TUTKIMUS EI MYÖSKÄÄN VAHVISTA ETTÄ MAAILMANKAIKKEUS OLISI SYNYTYNYT TYHJÄSTÄ ALKUPAMAUKSESSA. ET TAASKAAN LUKENUT KOKO JUTTUA. OLET TYHMÄ.
Jäitä hattuun!
Luultavasti suurinta osaa edes niistä asioista, joita voi tutkia, ei ole vielä ratkaistu. On myös olemassa ratkaisemattomia kysymyksiä, koska meillä ei ole havaintoa jostakin.
Akuräjähdykseen asti pääsemme ekstrapoloimalla nykyistä kosmoksen laajenemista taaksepäin ja lähelle alkuräjähdystä tekemällä havaintoja. Mutta pääsemmekö koskaan kauemmaksi? Ainakaan havainnoilla emme nähtävästi pääse alkuräjähdystä edeltävään aikaan, eikä sellaista ehkä ole ollutkaan. Sikäli kuin tiedämme, aikakin on syntynyt silloin kuin aine. Ehkä emme koskaan keksi myöskään teoreettista mallia, jonka perusteella kaiken matemaattiset suhteet olisivat johdettavissa.
Säieteorioita tarjottiin erityisen runsaasti parikymmentä vuotta sitten. Näyttää heikolta. Mitään niistä ei ole saatu oikein edistymään. Kaiken teoriaa on lupailtu kansanomaisissa lehdissä jo kauan, mutta edistystä näkyy kovin vähän. On sentään havaittu painovoima-aallot ja Higgsin bosoni.
Einstein teki merkittävät keksintönsä nuorena. Suurimman osan elämästään hän kehitteli kaiken teoriaa saamatta mitään aikaan. Nyt esitetty viite, että maailma saattaisi olla kolmiulotteisen sijaan kaksiulotteinen hologrammi, on eräs hypoteesi lukuisten hypoteesien joukossa, josta kuulemme lisää tai emme kuule. Voidaanko sitä edes testata?
Evoluution kuluessa kehittynyt ihmisen halu tietää on suuri. Suuri ja evolutiivisesti hyödyllinen on myös ylipöhöttynyt itseluottamus, mutta tiedollisesti se on väärä. Kun nämä piirteet yhtyvät, ei ole helppo myöntää, että itse kunkin lempihypoteesi on useimmin huonosti perusteltu. Vain edistyneiden tiedemiesten konsensus sanoo asiasta varmemmin. Meillä, jotka emme ole tutkimuksen eturintamassa, ei ole mitään tietoa, joka lisäisi tietoa. Joko noudatamme konsensusta ja sitä opiskelemme, tai rakennamme pilvilinnoja.
pistä vittu itse vittu jäitäsi vitun hattuusi!!!!!!!!
https://tekniikanmaailma.fi/muu-tekniikka/uusi-havainto-mystinen-tyhjio-antaa-kyytia-linnunradalle/?shared=738468-31a291b1-500
Linnunrataa työnnetään ja vedetään
Koivuhalkoterapialla paranisi aloittajakin.
meidän oma mailmankaikkeus on vain ison teron siittiön sisus ja kun me pääsemme kuplan seinämästä kaivautumaan ulos niin sieltä avautuu mailmankaikkeuden uusi ulottuvuus,,,,gravitaatioaalto syntyi kun siittiö iskeytyi tainan peräseinään vauhdilla