Taitoluistelija valmentautuu ulkomailla - miksi ?

kahdenluistelijanäiti

EM-kisoissa meillä oli mukana 3 edustajaa ja yksi pari (jäätanssi) - usemapi näistä valmentautuu ulkomailla - miksi ? Vastaukset auttaisivat kehittämään suomalaista taitoluistelua: jos valmentaudutaan ulkomailla, niin silloin joku osa Suomesta puuttuu.
Mistä tässä on kysymys? Eikös varsinkin nuoret tarvitse ensin koulunkäynnin ja kodin, sitten vasta kilpaurheilun, varsinkin ulkomaille muutto alaikäiseltä on aika repivä kokemus, ja saattaa kostautua myöhemmällä iällä.

4

480

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älyhoii

      Johtuu varmaan siitä että ulkomailla saa kovatasoista harjoitusseuraa, sparria, se ehkä motivoi. Ei siinä sen kummempaa. Monet tosin hajottavat itsensä siten helpommin.

      Se on vähän sama kun pienistä jääkiekkomaista tullaan esim. Suomeen kehittymään. Ja suomalaisia jääkiekkovalmentajia on maailmalla.

      Täysin normaalia touhua. Suomi on pieni maa, kaikessa ei voi olla paras.

    • Nimelläjarahalla

      Suomessa ei ole samaa osaamista kuin ulkomailla esimerkiksi hyppytekniikan osalta. Myös pyöritään USA:ssa ja Euroopassa nimekkäissä valmennuskeskuksissa nimekkäiden luistelijoitten kanssa, esiinnytään ehkä näytöksissäkin, päästään taitoluistelun sisäpiireihin. Tutustutaan valmentajiin ja kv-tuomareihin aivan eri tavalla kuin Suomessa. Teetetään koreografia nimekkäällä koreografilla isolla rahalla ja kun se lukee ISU biossa, herää mielenkiinto. Istutaan kiss'n cry nurkkauksessa mahdollisesti nimekkään valmentajan kanssa, jonka kanssa on tehty yhteistyötä ulkomailla, jälleen herää mielenkiinto. Luistelussa rakennetaan taitoa ja nimeä itselleen useimmiten isolla rahalla, sitten voi pärjätä.

    • Noviisitasonluistelija

      Ulkomailla harjoittelu on vähä erilaista ku Suomessa ja leireillä jne. Kun harjoituksia on paljon kehittyy nopeempaa. Onhan siinä sekin riski loukkaantumisille varsinkin jos treenimäärä menee aivan järjettömäksi. Harjoituksien ei kuitenkaan pitäisi mennä koulun ohi ja koulut pitäisi hoitaa kunnialla loppuun.

    • Klasuvauhtihirmu

      Jotain tuollaista se selluliittikin kertoi.
      Luistelun edut kadonneet, jäljelle jäi laihaläski.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      90
      7177
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7099
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      118
      6320
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5428
    5. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5245
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      42
      5141
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4625
    9. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      4134
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3655
    Aihe