Ohjeet löytyy kyllä porolle/naudalle. Eli ohuita suikaleita siivutetaan pituussyiden suuntasesti, suolataan ja roikutetaan verkkohäkissä kun aurinko päivällä sulattaa ja yöllä pakastaa. Mutta sopiiko possun sisä tai ulkofile tähän? Aika rasvatonta ja trikiiniähän ei ole tarkastetussa possussa.
Vastaukset 2
- Kuivalihaa_keväällä
Mulla on liiterissä kuivumassa muutama kilo possun lapaa.
Tälleen tein:
Ostin luullista lapaa, hautasin sen viikoksi suolaan (vähintään sentti joka puolella) viileään. Tämän jälkeen huuhtelin pikaisesti suolan pois pinnasta ja laitoin viikoksi jääkaappiin rauhoittumaan. Nyt ovat hyvin tuulettuvassa liiterissä häkillä ja harsokankaalla suojattuina seuraavat 3 kk.
Kattele vaikka Jamon Serranon valmistusvideoita Youtubesta. Sieltä mäkin tämän poimin ja kopioin omaan käyttöön. - hämeenhitaille
Telkkarista tuli ohjelmaa jostain Italian tai Espanjan suunnalta, ja siellä näyttivät kuivaavaan kinkut kokonaisina. Kinkut kiikkuivat sorkasta sidottuina katon rajassa. Välillä piti kuulemma öljytä, jottei kärpäset pääse munimaan kinkun sisään. Samalla voi kaapia enimmät homeet pois.
Ei vaikuttanut olevan hätäisen hommaa. Kymmenen kilon kinkkua pitää kuivata kuulemma ainakin 4 vuotta. Pienemmät saattaa valmistua jo vuodessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1491545
- 901318
- 81806
- 28747
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...11730- 45647
- 20609
- 47563
- 46559
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit38529