Lakkojohtajako pääministeriksi

Nyt valitaan puheenjohtajaa sdp:lle. Toiveena on, että seuraavissa eduskuntavaaleissa sdp on suurin ja pääsee pääministeripuolueeksi.

Kun olen pitänyt tekniikan miestä ja teollisuusjohtajaa sopivana, on "lakkojohtaja" mahdollisimman epäpätevä

Jos demarijohtoisella hallituksella menee huonosti, niin ketkä menevät kadulle kylltteineen "ME VAADIMME", ei kukaan.

Tarvittava "sosiaalinen aspeksti" on aina oltava. Vähäväkisten ja syrjäytyneiden asemat ja asiat on aina hoidettava. Jos sydän on oikealla puolella, se on vasemmalla.

11

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siihen_tarvitaan_kaksi

      Tämä lakkokenraali ainakin piti jäsenistön puolta. Usein riitti uhkaus lakosta...

    • köyhälaulaja

      Leipäjonotko ovat lääke syrjäytymistä vastaan? Entä leikkaukset, jotka takaavat opiskelumahdollisuudet?

    • demutvituttaa

      Eläkeleikkaajan valitsivat puheenjohtajaksi.. Juopa demuihin syvenee..

      • En satu muistamaan aikaa, jolloin demarit olisivat muodostaneet yksin hallituksen.


    • Näin.se.menee

      Mitä sitä valittaa, kansa kuuluu valita jos se on sdp ja Rinne, jos keskusta ja Sipilä niin hyvä niin jos on Soini silloin on maailman kirjat sekaisin.

      • eikösinustataukki

        On syytä jos elintasosi vainoja johtoon?


      • grammarinneula
        eikösinustataukki kirjoitti:

        On syytä jos elintasosi vainoja johtoon?

        Älä viitsi jankuttaa.


      • vaikanatatkomulkku

        Ikinä ei saa eläkeläisten unohtaa eläkeleikkssjia.. Tuhotyö kostettava..


    • etteivät.tuhlaisi.niin.p

      Eläkkeitä voi hyvin pudottaa yhteisen hyvän vuoksi. Eihän eläkeläisten tarvitse niin paljoa matkustella ulkomailla.

    • Täällä on monta kauhuvison esittäjää ja yhtä paljon niitä, jotka nuolaisevat ennen kuin mitään on tarjolla. Eduskuntavaaleihin on vielä aikaa ja realistinen asennoituminen lienee paikallaan. Vaalien tuloksena tulee olemaan vähintään kahden puolueen, luultavasti useamman muodostama koalitiohallitus. Värivivahteet sitten vaalien jälkeen.

    • Lakkojohtajalla on sentään oikeustieteellinen koulutus, eikä hänellä taida olla oma suu lähempänä kuin kontin suu, niinkuin nykyisellä insinööripääministerillämme on.
      Huonompiosaiset ihmiset ovat kuitenkin enemmistönä, eikä ökyrikkailla ole vaatinattomasta elämästä mitään käsitystä, joten on hyvä jos johtoon tulisi jämäkkäotteinen, oikeudentajuinen henkilö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3805
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3550
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2240
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      111
      1638
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1548
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1299
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      917
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      870
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      797
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      741
    Aihe