Sipilöintiä Tallinassa!

Taas on henkeä nostattettu Tallinanristeilyllä. Muistan kun lapsianikin houkuteltiin laivaristeilylle, kepukaverit, no niinhän ne tekee tietenkin muutkin.En oikein hyväksy tätä toimintaa,kun se on aika kieroapeliä houkutellaan nuoria ja yritetään saada puolueeseen mukaan. Toivottavasti huijatut ajattelevat omilla aivoillaan, ja huomaavat ettei tämä Sipilä aja heidän etuja. Paitsi jos ovat yrittäjiä.
36408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

"..ettei tämä Sipilä aja heidän etuja. Paitsi jos ovat yrittäjiä."

En oikein uskoisi, että tämmöistä ajattelua vielä on.

Kaikki Eduskunnassa ajavat/kannattavat taloudellisen toimeliaisuuden lisäämistä. Erityisesti nyt, kun työttömyys tapissaan ja verotus katossa.

Kukas niitä uusia palkkatöitä tarjoaa? Julkisyhteisöillä kova tarve leikkauksiin/toiminnan tehostamiseen, verot kun juovat jo liiaksi kansan verta. Kiitos Sipilän hallituksen ja taloudellisen toiminnan viriämisen maailmalla, meilläkin näyttäisi talouden nousukausi olevan mahdollinen.

Uusien työpaikkojen merkittävä lisäys on aina tähän mennessä tapahtunut pienissä yrityksissä - näin on, vaikka joidenkin suurten yritysten rekrytoinneista uutisissa kerrotaankin.

Kaikkien etu on, että yrittäjien toiminta vilkastuu. Ryhdy sinäkin yrittäjäksi, jos näet siellä nyt hyviä mahdollisuuksia.

Äänestä
  • Kyllä minä olen jo pienyrittäjä, mutta en saa enkä hae mitään tukea, jos yritys ei pysy ilman tukia pystyssä se ei ole mikään yritys. Yrittäjäksi aikoville yksi hyvä neuvo, kaikki rahat mitkä tulee kassaan eivät ole omia tämänkö muistaa pääsee aika pitkälle.

    Äänestä

  • Yrittäjäminäkin kirjoitti:

    Kyllä minä olen jo pienyrittäjä, mutta en saa enkä hae mitään tukea, jos yritys ei pysy ilman tukia pystyssä se ei ole mikään yritys. Yrittäjäksi aikoville yksi hyvä neuvo, kaikki rahat mitkä tulee kassaan eivät ole omia tämänkö muistaa pääsee aika pitkälle.

    Hyvä neuvo myös poliittisille päättäjille.

    Äänestä

  • Hyvä lestakepuliveljeni, Chempolis-Sipilällä ei ole mitään tekemistä tuon "talouskasvun" kanssa...

    Sukulaisille koplaamalla, rahaa matuille vatuloimalla ja pedofiilistelylläkö meinaat Suomen talouteen nousua syntyvän..?

    Hyi häpeä jo!

    Äänestä

  • "Hyi häpeä jo!"

    Toveri, poikeapa joskus Helsingin matkallasi Hakaniemen pääkonttorilla. Ihan vaan hauskan vuoksi kiertele siellä ja havainnoi. Siellä ne maksamasi jäsenmaksut palaa, pohdi sitten tuota tokaisuasi.

    Äänestä

Juu, juu. Taikasanat. Ay-liike, VVO, Rinne, Miljoonat, Työläisten selkänahka, Asuntojen hinta... Demarien "järjestelyt" auttaakseen jäseniään vaikuttaa käänteispsykologialta. Mutta toimii näköjään. SDP:n ja sen rahoittajan toiminta synnyttää kurjuutta, köyhyyttä, työttömyyttä ja epätoivoa. Mutta laman ja kurjuuden aikana demarien kannatus aina nousee. Syy vai seuraus?

Äänestä

No juu duunari kokeili "persu" vaihtoehtoa. Uskoisin ettei enää koskaan sitä kokeile. Kepulointi ei ole duunarin vaihtoehto

Äänestä

"Kepulointi ei ole duunarin vaihtoehto"

Näinkin voi olla. Periaatteista on pidettävä kiinni, se lienee (ainoa) perustelu?

Mutta asiahan on niin, että Sipilä on erinomaisesti nostamassa maamme taloutta (kaiken aiemman kohelluksen jälkeen) ja koettaa tehdä sen samalla, kun yrittää saada valtion talouden tasapainoon. Ja tämä on duunarin etu.

Aika poika jos onnistuu! Silloin onnistuisi jo toisen kerran, nythän parhaillaan nimittäin Bittiumi (Sipilän entinen firma) palkaa uutta väkeä sen minkä ovista mahtuu. Kovaa menoa.

Äänestä
  • Ei mahda olla Sipilän entinen firma, eiköhän tuon ole perustanut ihan eri miehet.
    Sipilä oli pelkkä käypäläinen joka potkaistiin nopeaa pellolle kun huomasivat että tämä suunnittelee töissä vain hänen häkäpönttöautoaan.

    Äänestä

  • "Sipilä oli pelkkä käypäläinen"
    Ja teki kaiken sen omaisuuden, jota vasurit nyt niin kadehtivat?

    Äänestä

  • "Ja teki kaiken sen omaisuuden, jota vasurit nyt niin kadehtivat?"

    Kyllähän son niin jotta pönterissä oo mittään kaehittavaa.
    Päivääkään oo töitä tehny, halvalla osti osakkeet ja juuri ennen IT-kuplan puhkeamista myi ne pahaa aavistamattomille törkeään ylihintaan.

    Äänestä

  • NoHeiHei kirjoitti:

    "Ja teki kaiken sen omaisuuden, jota vasurit nyt niin kadehtivat?"

    Kyllähän son niin jotta pönterissä oo mittään kaehittavaa.
    Päivääkään oo töitä tehny, halvalla osti osakkeet ja juuri ennen IT-kuplan puhkeamista myi ne pahaa aavistamattomille törkeään ylihintaan.

    "Päivääkään oo töitä tehny, halvalla osti osakkeet ja... myi ne ..."

    No, eikös tuo ostomyynti-liike ole työn tekemistä.
    Menes kysymään kaupan tytöiltä, onko ne siellä töissä vai mitä?

    Äänestä

Kysymys kuuluu, kehen luottaisitte maamme talouden hoitajana?

Vastausvaihtoehdot ovat:
Li Anderssoniin
Antti Rinteeseen
Ville Niinistöön
Juha Sipilään
Petteri Orpoon

Eiköhän tälläiset heitot " lestakepuliveljeni, Chempolis-Sipilä" saisi jo olla, kaveri painaa tosissaan hommia meidän eteen. Ja kai siitä olemme samaa mieltä (kaikki), että paras vaihtoehdoista on nyt sarvissa?

Äänestä

Hieno johtaja ja hyvin suojannut rahansa (verot)
Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) on saanut nauttia Suomen valtion rikkaille tarjoamista veroeduista. Täysin laillisesti. Miljooniaan hän on hoitanut yhden Suomen parhaan veroasiantuntijan, professori Heikki Niskakankaan kanssa.

Järjestelyt paljastaa Seura-lehdessä tutkiva journalisti Jarno Liski.

Sipilä oli vuoden 1996 äyrikuningas 73 358 892 markan tuloilla. Nykyrahassa se on noin 15 miljoonaa euroa. Rahat hän sai teknologiayritys Solitran osakkeista, jotka myytiin amerikkalaiselle ADC Telecommunicationsille.

Veronalaista myyntivoittoa summasta oli tuolloin noin 12 miljoonaa euroa. Sipilä perusti miljooniaan hoitamaan muiden muassa pääomasijoitusyhtiö Fortel Investin.

Vuonna 1998 Sipilän yhtiökumppaniksi Fortel Investiin tuli professori Niskakangas, joka myös hoiti yhtiön sijoituksia.

Niskakangas on Seuran mukaan Sipilän serkku.

Näin tarina eteni Liskin selvityksen mukaan:

Vuoteen 2001 mennessä yhtiölle kertyi yli 11 miljoonaa euroa voittovaroja.

Seuraava vuosikymmen meni heikommin, mutta yhtiö maksoi liki yhdeksän miljoonaa euroa osinkoja omistajilleen: Sipilän perheelle, Niskakankaalle ja toiselle vähemmistöomistajalle.

2013 Sipilän pääosin omistama Fortel Invest myi omistamansa Elektrobitin osakkeet reilulla kuudella miljoonalla eurolla.

Rahoja käytettiin velkojen maksuun sekä lunastamaan ulos vanhat vähemmistöomistajat ja Sipilä vaimoineen.

Liski laskee tilinpäätöstiedoista, että Sipilä sai noin 2,2 miljoonaa euroa ja hänen vaimonsa reilut 600 000 euroa. Yhtiö jäi Sipilän lapsille.

Verotettavaa pääomatuloa Juha Sipilällä oli tuona vuonna alle 20 000 euroa ja hänen vaimollaan noin 350 000 euroa.

Missä Sipilän rahat sitten ovat? Ne eivät selvinneet lain vaatimuksesta Sipilän ministerinä tekemästä sidonnaisuusilmoituksesta.

Ilmoituksen mukaan pääministerillä on merkittävä rahoitusomaisuus talletettuna erilaisiin sijoitusvakuutuksiin sekä säästötilille. Sipilä ilmoitti sijoittaneensa säästötilin lisäksi rahojaan Nordean Eläkesijoitukseen, kahteen Nordean säästöhenkivakuutukseen sekä Nordea Capital -nimiseen kapitalisaatiosopimukseen.

Sipilän ilmoitukseensa listaamia sopimuksia kutsutaan Liskin mukaan ”vakuutuskuoriksi”. Niiden sisällä sijoitustoimintaa voidaan harjoittaa, mutta salaisuusverhon suojissa ja verojen maksua lykäten. Esimerkiksi kaikki osingot sekä myyntivoitot ovat verovapaita. Veroja maksetaan vasta, kun rahaa otetaan kuoresta ulos.

Ilmoituksesta löytyvä kapitalisaatiosopimus on "paremman väen puhallus", jotka puhuttivat viime keväänä.

Sipilän Nordeasta ottaman kapitalisaatiosopimuksen sisään on Liskin mukaan mahdollista saada esimerkiksi aivan tavallinen arvo-osuustili, jolla voi käydä osakekauppaa, kuten kuka tahansa. Ainoa ero on, että omistukset ovat salaisia ja tulot verottomia.

– Kun sijoittaja ostaa kapitalisaatiosopimuksen suojin salkkuunsa osakkeita, ilmestyy yhtiön omistajaluetteloon Nordea Henkivakuutus Suomi Oy, eikä suinkaan todellinen edunsaaja.

Hän huomauttaa, että tämä on vielä paksumpi salaisuuden verho kuin osakkeiden hallintarekisteröinti, jota työnantajien ja sijoittajien etujärjestöt ovat vaatineet ja valtiovarainministeriö toistuvasti esittänyt.

– Kapitalisaatiosopimukset ovatkin kasvattaneet suosiotaan. Sipilän järjestelyn kaltaisiin kapitalisaatiosopimuksiin oli kesäkuussa sijoitettuna jo lähes seitsemän miljardia euroa yksityishenkilöiden varallisuutta. Finanssialan keskusliiton tilastojen mukaan summa on kymmenkertaistunut vuoden 2008 keväästä. Vaikka sopimus tuo sijoittajalle myös ylimääräisiä kuluja, on osinkojen ja myyntivoittojen verottomuus hyvä houkutin, Liski päättelee.

Äänestä
  • "Hieno johtaja ... Juha Sipilä (kesk.) ..."

    Ilman Sipilän yrittämistä, riskinottoa ja työpanosta olisi Oulun seudulla satoja työpaikkoja vähemmän.

    Suomi on vapaa maa, täällä saa yrittää (kaikille samat säännöt) ken vain kynnelle kykenee. Mutta kateus on maassamme kansantauti, se vaan on menestyjän kestettävä. Koirat haukkuu, karavaani kulkee.

    Äänestä

  • Se mittään oo yrittäny, muuta ko kusettaa kanssaihmisiä. Pelkkä käypäläinen Lesosen Veikolla joka potki sen nopeaa hevon kuuseen kun huomasi että olikin pelkkä puliveivari pönteri.

    Äänestä

  • MitäänOsaaKunnolla kirjoitti:

    Se mittään oo yrittäny, muuta ko kusettaa kanssaihmisiä. Pelkkä käypäläinen Lesosen Veikolla joka potki sen nopeaa hevon kuuseen kun huomasi että olikin pelkkä puliveivari pönteri.

    "Se mittään oo yrittäny, muuta ko kusettaa kanssaihmisiä."

    Tätä se kateus teettää.

    Kun seuraavan kerran menet wc:hen,
    niin huuhtele itses alas - olis helpotus meille kaikille muille.

    Äänestä

"osinkojen ja myyntivoittojen verottomuus "

tämä ei pidä paikkaansa. verot on maksettava, kun nostaa rahojaa. ajankohdassa siis eroa.

Äänestä

Sipilä on Väyrysen tuho ja katkaisi jatkuvan rahankeruun itselleen Paavo Väyryselle Oy. Antoikohan kyseenalainen herra koskaan suurista tuloista pyyteettömästi hyvän tekemiseen ilman otsikoita. Tämä Sipilä on tennyt paljon hyväntekeväisyyttä rouvansa kanssa pyyteettömästi.

Äänestä

Keskiluokka maksaa

Julkisessa keskustelussa huomio kiinnittyy usein nimellisiin veroprosentteihin.

Vähemmälle huomiolle jää se, mikä yleensä on verotuksen piirissä ja mikä ei. Maksettiinpa solidaarisuusveroa yli 100 000 euron tai yli 90 000 euron vuosipalkasta tai olipa ylempi pääomaveroprosentti 33 tai 32, se ei vaikuta Holding Manutasiin maksettaviin osinkoihin eikä pääministeri Sipilän vakuutuskuoriin kertyviin tuottoihin.

Verolainsäädännössä olevat helpotukset kaikkein rikkaimmille suomalaisille ovat ihmetyksen aihe monille tutkijoillekin. Tampereen yliopiston kansantaloustieteen professori Matti Tuomala on tutkinut kansalaisten varallisuuden kehitystä jo pitkään. Hänen mielestään perimmäinen virhe tehtiin vuonna 1993, kun palkkatulojen ja pääomatulojen verotus eriytettiin toisistaan ja niitä alettiin verottaa eri perustein.

”Minä ja moni muukin olemme ihmetelleet jo pitkään sitä, miksei tätä systeemiä saada korjattua”, Tuomala sanoo suurien pääomatulojen huomattavasti ansiotuloja kevyemmästä verotuksesta.

Monet rikkaimmista suomalaisista maksavat tuloistaan veroja pienemmällä prosentilla kuin keskituloinen palkansaaja. Tämä johtuu siitä, että varakkaimmilla lähes kaikki tulot ovat pääomatuloja, joiden verotus ei kiristy juuri ollenkaan tulojen kasvaessa miljoonaluokkaan.

”Nämä holdingyhtiöt ovat juuri yksi merkittävä tekijä suurten tulojen kevyessä verotuksessa”, Tuomala arvioi.

Tuomala ei tiedä, onko superrikkaiden veroalen selitys siinä, että pieneen joukkoon Suomen superrikkaita ei verolakeja säädettäessä kiinnitetä huomiota, koska joukko on niin häviävän pieni suhteessa keskiluokkaan.

Poliittista hyväksyntää

Keskustelunaiheena erilainen verokohtelu pyyhkäistään usein sivuun kateutena, vaikka kysymys on oikeudenmukaisuudesta.

”Olen miettinyt, onko vaalirahoittajilla tässä niin tärkeä asema. Viime vaaleissakaan tästä asiasta ei juuri puhuttu”, Tuomala kummastelee.

Tuomala sanoo, että nyt perussuomalaisten noustua hallitukseen ”kaikki puolueet” ovat olleet siunaamassa suurien pääomatulojen kevyen verotuksen. Tuomala uskoo, että kansalaiset eivät ehkä täysin ymmärrä, millainen verojärjestelmä Suomessa on.

”Ehkä joku ajattelee niinkin, että hän pääsee jonain päivänä hyötymään tästä, eikä siksi halua muutosta”, Tuomala sanoo.

Jo kymmenen vuotta sitten Tuomala julkaisi tutkijakollegoidensa kanssa tutkimuksen, jonka mukaan vuosina 1966–1990 alempien tuloluokkien käytettävissä olevat tulot kasvoivat varakkainta kymmenystä nopeammin. Vuosina 1990–2011 kehitys kääntyi päinvastaiseksi.

Nopeinta tulojen kehitys on suurituloistenkin joukossa ollut kaikkein suurituloisimmilla.

Kehitykseen voitaisiin puuttua verotuksella, Tuomala sanoo, mutta arvioi lobbauksen sitä vastaan olevan varmasti kovaa.

Ketkä suurituloisimpien veroja vastaan sitten lobbaavat?

”No eivätköhän ne ole nämä suurituloisimmat itse.”

Äänestä

#”Olen miettinyt, onko vaalirahoittajilla tässä niin tärkeä asema.” Tuomala kummastelee."

Politikoi se Tuomalakin (perinteistä touhua Tampereen yliopistossa). Professori tietää varsin hyvin - taivastelustaan huolimatta -, että pääomaköyhässä maassa pitää tehdä jotain, jotta investoinnit osuvat maahamme. Eikä ihan pikku tekeminen riitä, pääomat kun siirtyvät nykyään yhtä vaivattomasti kuin työvoima.
Kysymys on edelleen siitä, onko maallamme malttia varaustua. Nyt voisi ehkä saman ajatuksen todeta, että löytyykö meillä pääomia ja osaamista, jotta pysymme kehittyneiden maiden kyydissä.

Tilanne on hankala. Kun katsoo länteen, huomaa, että mukanakin voi pysyä. Kun katsoo itää, huomaa, pudotakin voi kehityksen kelkasta.

Äänestä

# Viime vaaleissakaan tästä asiasta ei juuri puhuttu”, Tuomala kummastelee.#

Näinhän se on. Eduskunta päättää verolaitkin. Mutta sitä voisi Tuomala kummastella, miksi maastamme parhaillaan menossa kova aivovuoto. Etevämmästä päästä osaajia valuu ulkomaisille työmarkkinoille. Jos tämä liikenne vielä pitkään on tällaista (tohtorit, maisterit, insinöörit ulkomaille ja mamut tänne), niin hukka meidät periin.

Ei tarvisi professorin katsella peruutuspeilistä viime vaalien teemoja. Katselisi ja tutkisi, mitä parhaillaan tapahtuu.
Tuomalaa Helsingin Sanomat on luonnehtinut "vasemman laidan verotuntijaksi", tästähän tässä on kysymys - vasuripolitiikkaa.

Äänestä

"Keskiluokka maksaa"

En ota kantaa tuohon maksaja-asiaan. Mutta se askarruttaa, että kuka aiheuttaa niitä kustannuksia, jotka veroilla katetaan?
Terveydenhuolto ja sairauksien hoito ovat niitä suurimpia kulueriä, joita meidän veroilla katetaan. Mitäs luulette, moniko miljoonan tienaava (ja siitä kohtuulliset verot maksava) on tuolla terveyskeskuksessa lääkärinvuoroa kyykkimässä?
Eli kohtuun nimissä voisi myös kysäistä, että mitä nämä yllä jahdatut jättituloiset sitten näillä maksamillaan veroillaan saavat - vai onko niin, että eipä paljon mitään?

Äänestä
  • No sehän on suurituloisen oma häpeä jos ei käytä yhteiskunnan palveluita joihin hänelläkin olisi yhtäläiset oikeudet.
    Voihan sitä rahaa käyttää vaikkapa saunan syttönäkin jos tuntuu että sitä on niin paljon liikaa.
    Ja kyllähän se on varma että kun vähänkin suurempaa kirurgin operaatiota vaativa leikkaus tulee eteen niin viimeistään siinä vaiheessa se suurituloinenkin ilmestyy sinne sairaanhoitopiirin leikkausjonoon.
    Ainahan voi muuttaa vaikkapa monacoon jos tahtoo veroista eroon, mutta turha yrittää enää sen jälkeen Suomeen ohitusleikkaukseen tai muuhun meidän veronmaksajien varoilla kustannettavaan toimenpiteeseen.

    Äänestä

  • MaksukykyJaVerotus kirjoitti:

    No sehän on suurituloisen oma häpeä jos ei käytä yhteiskunnan palveluita joihin hänelläkin olisi yhtäläiset oikeudet.
    Voihan sitä rahaa käyttää vaikkapa saunan syttönäkin jos tuntuu että sitä on niin paljon liikaa.
    Ja kyllähän se on varma että kun vähänkin suurempaa kirurgin operaatiota vaativa leikkaus tulee eteen niin viimeistään siinä vaiheessa se suurituloinenkin ilmestyy sinne sairaanhoitopiirin leikkausjonoon.
    Ainahan voi muuttaa vaikkapa monacoon jos tahtoo veroista eroon, mutta turha yrittää enää sen jälkeen Suomeen ohitusleikkaukseen tai muuhun meidän veronmaksajien varoilla kustannettavaan toimenpiteeseen.

    "Ja kyllähän se on varma "

    no ihan varmaan. En ilmeisesti kyennyt esittämään ajatustani ymmärrettävästi, antaa olla. Oma on häpeä :-) .

    P.S. Katsos vaikka alla olevan linkin takana olevia sivuja ja pohdi, että jos vaikka "sairaanhoitopiirin leikkausjono" jäisi kokematta?

    https://www.if.fi/web/fi/henkiloasiakkaat/vakuutuksemme/henkilovakuutus/pages/esittely.aspx

    http://www.lahitapiola.fi/yritys/vakuutukset/henkiloston-taydentava-turva/sairauskuluvakuutus/esittely

    Äänestä

  • "Voihan sitä rahaa käyttää vaikkapa saunan syttönäkin jos tuntuu että sitä on niin paljon liikaa."

    Tällä tasolla ajatus kulkee.
    Ja sitten taas sutena hyvätulosia kadetimaan.

    Hyvät yöt!
    (enkä tarkoita vain tätä alkavaa,
    vaan jos haluaa nukkua todellisen maailman ohi,
    niin siitä vaan)

    Äänestä

  • "Katsos vaikka alla olevan linkin takana olevia sivuja..."

    Jaa soliki vakkuutus kauppias :D

    Äänestä

  • "Hyvät yöt!"

    Hyvää yötä ja kauniita unia :D

    Äänestä

  • "Jaa soliki vakkuutus "

    Juu - älä vaivaudu, edellyttää terveysselvitystä.

    Äänestä

Tuossa kannanottoni. Onko oikeita tulonsiirtoja nämä

Koneen hallituksen puheenjohtaja Antti Herlin sai viime vuonna maata­lous­tukea selvästi enemmän kuin vuotta aiemmin, noin 328 000 euroa. Herlin on harjoittanut tilallaan Kirk­ko­num­mella nauta­kar­ja­ta­loutta.
Talous­vai­kut­taja Björn Wahlroos sai vilje­li­jä­tukea noin 252 000 euroa.
Kansa­ne­dus­ta­jista eniten maata­lous­tukea sai viime vuonna pertun­maa­lainen Jari Leppä (kesk.). Hänelle maksettu tukisumma oli yhteensä vajaat 125 000 euroa. Leppä on eduskunnan maa- ja metsä­ta­lous­va­li­o­kunnan puheenjohtaja.
Kaikkiaan maata­lous­tukea sai yhdeksän kansa­ne­dus­tajaa.
SAVONIA-AMMAT­TI­KOR­KE­A­KOULU Kuopiossa oli viime vuoden suurin hanke- ja yritystukien saaja Suomessa. Sille maksettiin yhteensä reilut 2,1 miljoonaa euroa tukia.
Valio sai vajaat 1,7 miljoonaa euroa. Valion tuet ovat EU:n koulu­mai­to­tukea, jotka kanavoidaan yhtiön kautta.
Maaseu­tu­vi­rasto julkisti tänään viime vuoden maataloustuet. Maaseu­tu­vi­rasto maksoi viime vuonna tukia yhteensä noin 2,1 miljardia euroa.
STT, Suomenmaa

Äänestä
  • "Onko oikeita tulonsiirtoja nämä"

    Mielestäni eivät ole lainkaan tulonsiirtoja. Tulonsiirto tarkoittaa politiikassa ja kansantaloudessa tulojen siirtoa tulonsaajalta toiselle. Esimerkkeinä tulonsiirroista voidaan mainita eläkkeet, lapsilisät ja opintorahat.

    Nuo esittämäsi luvut ovat käsittääkseni tuotantotukia, joita maksetaan kaikkille ko. tuettavaksi määriteltyä tuotantoa harjoittavalle. Ja näin me kuluttajat saamme elintarvikkeemme edullisemmin, kuin muuten saisimme.

    Esim. Björn Wahlroos on käsitellyt julkisuudessa saamaansa tukea. Muistaakseni, hän on todennut, ettei maataloutta tuen vuoksi harjoita tai ole harjoittamatta, mutta on todennut ymmärtävänsä yhdenvertaisen kohtelun edellyttävän tukemista - muistaakseni hän harjoitti maataloutta maamme yhdessä kuuluisisimmista kartanoista, Joensuun kartanossa. Taisi tuon historiallisesti merkittävän kartanon kunnostamiseen palaa rahoja monin verroin maatalouden tukiin verrattuna. Melkoinen kulttuuriteko yksityisistä varoista.
    Vaan eipä taida Nalle olla tänä päivänä enää maatalousyrittäjä, muistaakseni.

    Äänestä

"Onko oikeita tulonsiirtoja nämä"

höh - ei ole - ovat maataloutukia.
jos tuntuu liian helposti saaduilta, niin ala maatalousyrittäjäksi.
näistä yrittäjistä on pulaa, maatalousyrittäjien määrät laskevat kovaa vauhtia, samoin maataloustuotanto.
tilaa yrittämiseen on!

Äänestä

Mihin näitä turhanpäiväisiä tukia tarvitaan? Nokia Outokumpu ymym hyvin toimeentulevia yrityksiä tuetaan miljoonilla kansa siis maksaa osinkoja, maataloutta tuetaan josjonkinmoisilla tuilla eikös Sipilä antanut maatalouden monenlaisiin tukiin 200 miljoonaa kärkihankkeeseen. Yksi hauskimmista tuista koski sian napatyräntutkimusta, en ole koskaan kuullut,että ihmisen napatyrää ois tutkittu niin kalliisti vaikka monia on kyllä siaksi haukuttu. Ei ole reilua jos toinen yrittäjä saa tukea ja toisen on kilpailtava samoilla markkinoilla ilman tukia, mutta kaveripiiri ja jäsenkirja ratkaisee. Voi olla jonkunmielestä oikein muttei minun.

Äänestä
  • "Mihin näitä turhanpäiväisiä tukia tarvitaan? "

    Paljonkohan ruokamme maksaisi ilman tukia? Tai olisiko meillä kotimaisia elintarvikkeita kaupoissa lainkaan? Onko kotimaisuudella merkitystä vai onko siihen satsaus aivan turhaa?

    Voisitko kertoa vaikka esimerkin avulla, millä toimialalla toista tuetaan ja toista ei. Olisi helpompi ottaa asiaan kantaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokemustaonjo kirjoitti:

Taas on henkeä nostattettu Tallinanristeilyllä. Muistan kun lapsianikin houkuteltiin laivaristeilylle, kepukaverit, no niinhän ne tekee tietenkin muutkin.En oikein hyväksy tätä toimintaa,kun se on aika kieroapeliä houkutellaan nuoria ja yritetään saada puolueeseen mukaan. Toivottavasti huijatut ajattelevat omilla aivoillaan, ja huomaavat ettei tämä Sipilä aja heidän etuja. Paitsi jos ovat yrittäjiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu