Tilastomatematiikan osaajat

psykologiaan

Heippa!

Olen pyrkimässä Tampereelle psykologiaan tänä keväänä ja olen tehnyt paljon vanhojen valintakokeiden tilastomatematiikan osuuksia. Haluaisinkin joltain matematiikasta enemmän ymmärtävältä kysyä, että mistä tietää, milloin käytetään mitäkin laskukaavaa?

Yleisimmin vastaan tulevat kaavat ovat binomijakauman kaava, normaalijakauman kaava ja X2-testin kaava. Kirjassa on annettu hyvin suppeat esimerkit kyseisten kaavojen käyttöön eikä tällaisia tapauksia kovin usein tule vastaan vanhoissa pääsykoetehtävissä. Onko siis olemassa jonkinlaista sääntöä, millainen tehtävänannon tulee olla, jotta tietää mitä kaavaa pitäisi alkaa käyttää? Yhdessäkin tehtävässä käytettiin kahta eri kaavaa riippuen siitä oliko otoskoko pieni vai suuri... Olisin todennäköisesti itse käyttänyt kummassakin samaa kaavaa, jos olisin ylipäätään osannut tehtävän ratkaista.

1

249

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Statistician

      Psykologia ei ole erikoisalaani, enkä tiedä, mitä pääsykokeisssa vaaditaan. Tilastolliseen testaamiseen nuo kaikki liittyvät. Binomijakaumaa käytetään melkein yksinomaan todennäköisyyksien laskemiseen, joten on epätodennäköistä, että siitä tulisi ainakaan soveltavaa kysymystä, ellei kenkku tenttaaja ala laskettamaan jotainlantinheiton kuunuja ja klaavoja.

      Normaalijakaumaan kaavaa (eli tiheysfuntiota) ei käytetä käytännössä missään, mutta mutta ehdottomasti kannattaa opetella kertymäfunktion taukoiden käyttö. Pienillä otoksilla (n < 30) käytetään normaalijakauman sijasta t-jakaumaa.

      χ²-jakauman avulla testataan riippuvuuden merkitsevyyttä luokitellussa aineistossa, esim. konservatiivisuuden riippuvuutta iästä, kun otos on luokiteltu ikä- ja konservatiivisuusryhmiin. 2 x 2 -taulukon kaava poikkeaa isomissa taulukoista käytettävästä.

      En osaa antamiesi tiertojen perusteella paremmin vastata. Kannattaa katsoa, mitä Wikipediasta löytyy noiden jakaumien/testien kohdalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      118
      2435
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1562
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      644
      1028
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      906
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      696
    Aihe