Yksi mielenkiintoisimmista tieteen havainnoista on, miten geenien säätelymekanismit toimivat. Solun mekanismit on suunniteltu siten, että proteiinituotantoa voidaan säätää sopeutumistarpeen mukaisesti hyvin hienovaraisesti, ikään kuin portaattomasti. Tähän on olemassa useitakin ratkaisuja, mutta yksi erikoisimmista on DNA:n muotoon perustuva geenisäätely, eli 3D genomi. Proteiineja tuottavien geenien säätely vaikuttaa mm. eliöiden ominaisuuksiin, kuten pituuteen, luuston muotoihin, pigmentin väriin, hormonien ja entsyymien tuotantoon jne.
Oheisen linkin kautta voitte itse kokeilla, miten geenisäätely toimii. Käännä nupista, jolloin epigeneettisten markkereiden vaikutuksesta kromatiini aukeaa/sulkeutuu ja huomaat, miten se vaikuttaa geenin toimintaan. Huomaa myös, että geenisekvenssi ei muutu tämän säätelyn aikana lainkaan.
http://learn.genetics.utah.edu/content/epigenetics/control/
Aikamoinen todiste suunnitelluista ja luoduista mekanismeista! Evoluutioteoria on satua.
Miten geenien säätely toimii? Kokeile!
4
320
Vastaukset
Huom: Tämä on jälleen sivuston sääntöjen vastainen tuplapostaus aloitukseen joka on jo toisella palstalla:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14717112/miten-geenisaately-toimii
Joten ette malta jättää tätä tuplaa huomiotta, niin jatkakaa keskustelua tuolla toisessa ettei samaa asiaa jankattaisi monessa paikkaa, tai ilmiantakaa sääntörikkomuksena.- OletPelle
"Aikamoinen todiste suunnitelluista ja luoduista mekanismeista! Evoluutioteoria on satua."
Ei pienintäkään näyttöä suunnittelusta eikä uudesta stiignafuuliastasi "mekanismeista", jos ei niillä tarkoiteta evoluution tuottamia mekanismeja. Sinulle Emekanismi" on ilmeiseti uusi taikasana, joka kuvastaa jotain Luoja-Jumalan väkästämää mekaanista prosessia.
Homma toimii juuri siten kuin evoluutioteoria esittää. Noissa jutuissa ei ole kenellekään evoluutiotutkijalle mitään uutta. Ei edes se "mekanismi".
Ps. Nimimerkkini voit ottaa esimerkkinä uskonnollisesta vainosta. Marttyyrin viittaa niskaan ja saarnaamaan kaatuilukokouksiinne. - jhfh
lhoihk
- jnkhiluerg
entiiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723063
- 552725
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322335- 792188
- 951996
- 571929
- 121576
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171537Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301380Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?301351