Fennomaanien politikointi keinotekoista

Valaistunutta

Suomalaisuuden Liiton politikointi on ollut erittäin keinotekoista. Liitto on asettunut yhtä suomalaista kansanosaa vastaan. Liitto rakentaa suomalaisuutta kaventamalla keinotekoisesti todellista suomalaisuutta. Liitto vähättelee toista kansalliskieltämme vaikka se on yhteinen pohjoismainen kieli toisin kuin suomi. Liitto on antanut fennomaaneille sanaston ja perusteemat, joiden avulla pyritään kaatamaan suomenruotsalaisuus. Koulujen antama ruotsin kielen opetus pyritään minimoimaan ja sitäkin kautta antamaan kuva, että ruotsalaisuus ja Pohjoismaat olisivat tarpeettomia suomalaisuudelle.

22

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hahahahahaa

      Saman hurrin surkeaa mölinää fennoista, jankkaa ja jankkaa juttuja jotka ei kuulu tänne.

      Te häviätte pois suomesta, eikä se haittaa.

    • Eiallekirjoitusta

      Voi, voi teitä fennomaaniraukkoja. Eikö teistä poloisista saisi kirjoittaa mitään? Te jaarittelette jatkuvalla syötöllä propagandaanne tänne RKP- sivuille mutta teistä ei saisi edes mainita mitään. Te raukat luulette edustavanne ainoaa absoluuttista totuutta mutta se on vain teidän pikkuisen sisälämpöisen ryhmänne luulo. Suomen kansa kyllä tietää mitä mieltä asioista on. Eipä vaan kansa allekirjoittanut teidän pakkoruotsi-kansalaisaloitettakaan

      • -Eikö teistä poloisista saisi kirjoittaa mitään?

        Toki saa.

        Esimerkiksi susujen suvereeni PISAtestimenestys on hyvä teema.


      • Maanitpois

        Pisa menestys perustui suomalaisiin ei fennomaaneihin.


      • Pisapilvessä

        Fennomaanien pilvessä oleva keinotekoinen selitysapu löytyy PISA- tuloksista. Fenno ei ole huomaavinaan, että Ruotsikin menestyy huimasti paremmin kuin Suomi vaikka heilä on vähemmän Pisa-pisteitä.


      • svekoargumentti
        Pisapilvessä kirjoitti:

        Fennomaanien pilvessä oleva keinotekoinen selitysapu löytyy PISA- tuloksista. Fenno ei ole huomaavinaan, että Ruotsikin menestyy huimasti paremmin kuin Suomi vaikka heilä on vähemmän Pisa-pisteitä.

        -Fenno ei ole huomaavinaan, että Ruotsikin menestyy huimasti paremmin kuin Suomi vaikka heilä on vähemmän Pisa-pisteitä.

        Lätkäistään sinne pakkosuomi, niin pian anovat Varsovan liittoon.


    • Kielikylpyxx

      Toinen "yhdistys", joka "ylittää valtuutensa", on pakkoruotsi.net.

      Kyseisellä foorumilla sotketaan pakkoruotsi asioihin, joilla ei ole mitään tekemistä pakkoruotsin kanssa, kuten lasten kielikylvyllä.

      Kielikylpy on tutkitusti tehokas menetelmän kielen oppimiseen ja sitä kautta myös muiden kielten helpompaan omaksumiseen. On todettu, että kielikylpy parantaa jopa oman äidinkielen hallintaa, puhumattakaan muista kielistä. Kun ensimmäiset kielikylpy-oppilaat kirjoittivat Suomessa ylioppilaiksi, heidän kielitaitonsa oli perempi kaikissa kielissä verrattuna ns. normaalin koulupolun käyneisiin.

      Eli kyseinen foorumi demonisoi ruotsin kieltä, kun sen pitäisi nimensä mukaisesti keskittyä pakkoruotsiin. Pelkästään pakkoruotsiin keskittyy Vapaa kielivalinta -yhdistys, josta pakkoruotsi.netin olisi syytä ottaa oppia.

      • huomattu.on

        Totta, Vapaa kielivalinta-järjestö on ihan asiallinen ja fiksu, ainakin nettisivujensa puolesta. Ja siksi varmaan tällä palstalla pakkoruotsia vastustavat ei koskaan viittaakaan tähän järjestöön....


      • Hiipuvat

        Fennomanismi on lähempänä sairautta kuin tavoitteiden saavuttamista.


      • -On todettu, että kielikylpy parantaa jopa oman äidinkielen hallintaa, puhumattakaan muista kielistä.

        Valitettavasti tämä päteeuissa kielipareissa, mutta ei tilanteissa, joissa parina on ruotsi.


      • Kyseenalaista_
        svekoargumentti kirjoitti:

        -On todettu, että kielikylpy parantaa jopa oman äidinkielen hallintaa, puhumattakaan muista kielistä.

        Valitettavasti tämä päteeuissa kielipareissa, mutta ei tilanteissa, joissa parina on ruotsi.

        Kielikylvyn tehokkuus ei liity kielipariin, vaan se pätee kaikissa kielipareissa. Suomessa on saatu hyviä kokemuksia juuri ruotsin kielikylvystä, koska se on yleisin kielikylpy. Muistakin kielikylvyistä saataisiin sama tulos (asiasta löytyy runsaasti tietoa, myös suomen kielellä).

        Ruotsin kielen demonisoiminen jollakin "virallisella" saitilla tämän asian suhteen on erittäin kyseenalaista, eikä anna kyseistä "yhdistyksestä" hyvää kuvaa.


      • Lälländer

        Eipä tuo Lallin juttu oikein liity Fennomaanien politikointiin vai liittyykö?


      • Kaivuutta

        Fennomaanit sekoilevat jatkuvasti. Fenno kaivelee, keksii valheen ja sitten kirjoittelee saitille.


      • Keinovalehtelu

        Kielipolitiikka on täysin suomenkielisten käsissä. Mutta keinotekoisesti fennomaanit väittävät, että kielipolitiikka on RKP:n pakottamaa. Fennomaanipolitiikka on keinotekoista valehtelua.


      • Kamietässä

        James Hirvisaari (M11) jyrisee eduskunnassa pakkoruotsia vastaan


      • Hävettävänhuippua

        Meni jo kauan sitten sisältö nollille fennomaanien jutuissa ja nyt näyttää jo menevän pakkasen puolelle ja vahvasti. Ei ole enää keinotekoistakaan vaan hävettävää, että Suomessa tuollaisia yleensä on.


      • Keinovalheet

        Ei tarvitse paljoa lukea tämänkin palstan fennovääntöjä, kun huomaa miten keinotekoisia valheita ne ovat.


      • Epäisämfennoilu

        Suomalaisuuden Liiton politikointi on hyvin fennomaanista, epäisänmaallista politikointia.


      • nbvzaq
        Epäisämfennoilu kirjoitti:

        Suomalaisuuden Liiton politikointi on hyvin fennomaanista, epäisänmaallista politikointia.

        FinskHETSförbundet är inte fosterländskt.


      • Naurufennomaanille

        Kolme viikkoa ja 50.000 kannattajaa/ Vaasan ruotsinkielinen päivystys. Keinotekoinen fennomaanipolitikointi tuli kerralla entistäkin naurunalaisemmaksi.


    • skrattande

      Naurunalaiseksi joutuu tuokin vaasan sairaalan kansalaisaloite. Roskakuskille taas turhaa paperia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      32
      4203
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      47
      2201
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      47
      1365
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      84
      1207
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1158
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1126
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      50
      1071
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      945
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      175
      879
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      57
      865
    Aihe