500 tuumaa lunta

Tämä on lukema, jota monissa USA:n laskettelukeskuksissa hätyytellään jo. Ja monin paikoin kyseessä on yli 200 prosenttia normaalista.

https://www.iceagenow.info/resort-will-first-hit-500-inches-snow-season/

Ja aikana, jona lastemme ei pitänyt tietämän , mitä lumi on ...
14192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei ole näytetty että joku olisi ilmoittanut ettei edes laskettelukeskuksissa talvikaudella 2016-17 nähdä lunta. Päinvastoin, tiede on ilmoittanut ilmastonmuutoksen lisäävän sateisuutta. Näyttääpä tuolla sataneenkin.

Äänestä
  • Eikös se lisääkkään kuivuutta?

    Äänestä

  • Nyt olen taas ymmykäisenä. Ilmastonmuutos siis lisää sadetta Suomessa ja Suomessa on ilmastonmuutoksen johdosta ennätyskuivaa? Aiheuttaako ilmastonmuutos siis kuivaa sadetta?

    Veden ilmastonmuutos muuttaa kovaksi. Sen opin edellisessä ketjussa. Kiitos kovasti Eelis ja hohheli. Nyt sitten tämän kuivan sateen.

    On tämä hieno tiedepalsta. Aina oppii ilmastonmuutoksesta uutta.

    Äänestä


  • Haluat esitellä karttaa mikä osoittaa että Suomessa, myös mannersuomessa, on kokonaan lumettomia seutuja HELMIKUUN PUOLIVÄLISSÄ. Mikäs siinä esittele vain.

    Äänestä

  • Kurkkaapa sillei ite. Näkyy olevan Mt. Rose Seoson total 563 tuumaa.

    Äänestä

  • rerererereeererrreee kirjoitti:

    Haluat esitellä karttaa mikä osoittaa että Suomessa, myös mannersuomessa, on kokonaan lumettomia seutuja HELMIKUUN PUOLIVÄLISSÄ. Mikäs siinä esittele vain.

    Niin Suomessa monin paikoin on ollut poikkeuksellisen vähäsateinen talvi. Suuressa osassa Eurooppaa sitävastoin on lunta normaalia enemmän.

    Äänestä

  • Tuo johtuu siitä, että Kaisaniemen extrapyloitu mittaamaton lämpötila ratkaisee globaalin ilmastonmuutoksen jopa Päijänteen rantahuusissa.

    Äänestä

  • jäätävääkeliä kirjoitti:

    Kurkkaapa sillei ite. Näkyy olevan Mt. Rose Seoson total 563 tuumaa.

    Luulen, että aloituksen artikkelissa on mennyt vaan kokonaiskertymät ja keskimääräinen lumen syvyys sekaisin.

    Voi toki ollakkin enemmän kuin normaalisti.

    Äänestä

  • Sillei kirjoitti:

    Luulen, että aloituksen artikkelissa on mennyt vaan kokonaiskertymät ja keskimääräinen lumen syvyys sekaisin.

    Voi toki ollakkin enemmän kuin normaalisti.

    No siinähän luulet. Artikkelissa kerrotaan, että 200 prosentilla on ylitetty keskimääräinen lumen määrä. On siis aika paljon enemmän kuin normaalisti

    Äänestä


Kannattaisi ottaa edes perusasioista selvää ennen kun tulee tekemään itsestään pelleä.

Äänestä

Hirmuiset helteet ja metsäpalot Uudessa-Seelannissa. Ja aikana, jona lastemme ei pitänyt tietämän, mitä helle on.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PierreReview_ kirjoitti:

Tämä on lukema, jota monissa USA:n laskettelukeskuksissa hätyytellään jo. Ja monin paikoin kyseessä on yli 200 prosenttia normaalista.

https://www.iceagenow.info/resort-will-first-hit-500-inches-snow-season/

Ja aikana, jona lastemme ei pitänyt tietämän , mitä lumi on ...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu