Auringon teho

Kuulin että dinosaurusten aikaan auringon lämpöteho on ollut 85% nykyisestä. Mikä selittää sen että aurinko kuumenee?Heliumin määrän lisääntyminenkö?
3115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sen aikaiset mittausmenetelmät vaan olivat niin epätarkkoja että ero sisältyy virheeseen.

Äänestä

Ilmatieteen+laitos:+"Tähtien+kehitystä+kuvaavat+fysikaaliset+mallit+kertovat,+että+Auringon+kaltainen+tähti+kirkastuu+hiljalleen+ikääntyessään.+Tämä+johtuu+tähden+ydinosien+alkuainekoostumuksen+muuttumisesta+fuusion+kuluttaessa+vetyvarantoa.+Auringon+säteilyteho+4,5+miljardia+vuotta+sitten+oli+arviolta+72+%+nykyisestä.+"

Äänestä

Dinosauruksista on vasta silmän räpäys verrattuna aikaan kun aurinko alkoi porottamaan. Joten kyse lie vain prosentin osista kirkkausmuutoksissa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


c0nundrum kirjoitti:

Kuulin että dinosaurusten aikaan auringon lämpöteho on ollut 85% nykyisestä. Mikä selittää sen että aurinko kuumenee?Heliumin määrän lisääntyminenkö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu