Mikä ero on komeetalla ja asteroidilla? Vai tarkoittaako ne samaa asiaa? Voiko sekä komeetta, että asteroidi teoriassa törmätä maahan?
Komeetat ja asteroidit
8
223
Vastaukset
- komeaste
Tai siis vielä jäi puuttumaan meteoriitti. Mites se sopii joukkoon?
Käytännössä asteroidi on kivinen tai metallinen taivaankappale ja komeetta enimmäkseen ja etenkin pinnalta jäinen, vaikka usein silläkin on kiinteä ydin. Komeetan pinnalla oleva jää höyrystyy komeetan ollessa kiertoradallaan lähellä Aurinkoa. Tämä höyry synnyttää komeetalle ominaisen hunnun ja pitkän pyrstön.
Yleensä komeetoilla on hyvin pitkä ja voimakkaasti elliptinen kiertorata ja niiden syntypaikka on kaukana Aurinkokunnan laidoilla olevassa Oortin pilvessä, josta törmäykset ja painovoiman satunnaiset yhteisvaikutukset ajoittain suistavat radoiltaan jonkun jäämöykyn, tulevan komeetan, lähemmäs Aurinkoa.
Asteroidit yleensä ovat peräisin Marsin ja Jupiterin väliseltä Asteroidivyöhykkeeltä, josta ajoittain suistuu vakailta radoiltaan asteroideja em. tavoin.
Sekä asteroidi että komeetta voi törmätä Maahan. Pieni asteroidi tai komeetta synnyttää Maan ilmakehän vastuksessa palaessaan valoilmiön, jota kutsutaan meteoriksi. Hyvin pientä ilmakehään saapuvaa ja siellä palavaa kappaletta kutsutaan usein meteoroidiksi. Pieni maahan asti selvinnyt muru tai kivenmurikka on meteoriitti.- komeaste
Kiitos selkeästä vastauksesta.
- KuuUkkelit
Kiljumoottori kopsaa aina kaiken Wikipediasta.
Se onkin hänen ylimaallisen tietämyksensä perusta.
Siksi hän on myös meidän Kuu- uskovaisten Jumala. - mistänoitasinttejäoikein
Cintti kirjoitti:
kollimaattori on melkein yhtä selkeä kuin wikipedia(!)OK
Jospa se Kollimaattori kirjoitti sen wikipedian komeettoja kertovan osan ?
Tietojen puolesta on voinut hyvinkin sen tehdä.
Mikä se on tuo sentin OK lopussa?
Mahtaa teitä harmittaa kun ette pärjää Kollimaattorille kun puhutaan tieteestä, Salkkaripalstoille saatte loistettua, tai loisittua ihan sama!
Ihan kiusallani liitän tähän monien inhoaman Nasan tietoa aiheesta:
https://spaceplace.nasa.gov/asteroid-or-meteor/en/Palstan trolleja on hyvä ärsyttää kaikin mahdollisin tavoin. Etenkin faktat ovat myrkkyä luusereille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422812Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423542586Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta562325- 352194
- 251733
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251639- 481526
- 1001449
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391395Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa661289