Jauhelihan/kanasuikaleiden ym. maustaminen?

ftjhgkfjhkh

Maustaako ennen paistamista vai kesken paistamisen?

Jos raakaan lihaan sekoittaa mausteet valmiiksi, haihtuuko niitä paistamisen aikana vai onko maku itseasiassa syventynyt lihaan? Kumpi parempi, ennen vai kesken paistamisen?

7

2149

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jomminkummin

      Kesken paistamisen tai paistamisen aikana.

    • 49865

      Kanan nyt voisi kyllä marinoida pidemmänkin aikaa ennen paistamista, mutta eipä sitä tule juurikaan tehtyä. Maustan pannulla kunhan vähän on pintaan saatu väriä.

      • sairas_tipi

        Broilerinpurijat saa antibiootteja, yäk


      • syömälläterveeksi
        sairas_tipi kirjoitti:

        Broilerinpurijat saa antibiootteja, yäk

        biootit parantaa sairauksia.


    • solidiumkloridium

      Anna lihan ruskistua ensin riittävän kuumalla pannulla ja mausta vasta sitten - näin mausteet eivät pala kuten valkosipuli/sipuli jne...

      Lihan ruskistuttua alenna lämpöä ja lisää sipuli, kuivat mausteet, chili, valkosipuli jne...ja anna kuullottua hetki, lisää öljyä tai nestettä jos vaikuttaa kuivalta, lisää loput nesteestä eli jauhelihakastikkeessa lihaliemi/tomaatit ja tsikkeneissä soija/vesi - sekoita ja anna muhia kannen alla miedolla lämmöllä (sähköllä ykkösellä/kakkosella sekoittaen) kymmenisen minuuttia, maista ja lisää suola/mausteita maun mukaan ja anna muhia vielä 20-30 minuuttia, tarkista maku (suolaa voi aina lisätä myöhemminkin).

      Yksi asia minkä olen huomannut vuosien varrella on, että ylisuolaavat makkarakastikkeensa eli antaen kastikkeen muhia kannen alla reilun tunnin aina välillä sekoittaen ja tarpeen mukaan vettä lisäen niin kastikkeeseen ei tarvitse lisätä ollenkaan suolaa vaan makkaroista irtoava suola riittää hyvin. Tämä tietysti tarkoittaa, että useimmat tönkkösuolaavat nakkikastikkeensa ja varsinkin lapsilleen tarjotessaan altistavat nämä turhalle suolalle - pahimmat reseptit mitä luin olivat makkarakastikkeeseen lisättävät liemikuutiot, soijat, aromisuolat jne...täysin tarpeetta - pelkkä hauduttaminen riittää irroittamaan suolaa makkaroista jopa yli tarpeen.

      • TuomasAH

        Mausteista riippuu missä vaiheessa ne lisätään. Esimerkiksi juustokumina, chili, paprikajauhe, mustapippuri ja varsinkin kurkuma kannattaa paistaa/paahtaa ennen proteiinin lisäämistä. Samoin sipuli kuulotetaan erikseen ja lisätään kastikkeen tekovaiheessa, tai jos et tee kastiketta kuulotetaan sipuli ensin ja sitten lisätään proteiini. Mausta proteiini ja kastike erikseen. Suola lisätään juuri ennen tarjolle panoa jos on tarvetta.


    • ei_uusavuton

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1079
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      794
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      658
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      502
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      478
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      453
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      46
      427
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      404
    Aihe