Kallista on kaupan valmisruoka!

kunnonsapuskat

Ja vieläpä niin pienessä rasiassa. Vähän perunamuusua, kastikketta ja muutama lihapulla. Eihän sillä nälkä lähde. Kun sen on syönnyt, niin nälkä vaan kasvaa.

Tommoinen pieni ateria sopii varmaan istumatyötätekevälle, mutta ei minulle, kun ruumillista työtä teen. Miksei valmisteta tuhdimpia valmisruokia niille joilla on kunnon ruokahalu?

9

715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kfkfkfk

      Osta 2 annosta, äläkä marise.

    • KylläLähteeNälkä

      Syö myös salaattia ja juo sankollinen vettä.

      • kunnonsapuskat

        Sen verran isokonen olen, ettei salaatilla ja vedellä elä. Kunnon ruoka-annos ja läskisoosilla pitäisi nälän kurissa, mutta kun ei sellaista valmisruoka.annoksissa ole.
        Kaupasta ei saa kunnon ruoka-annoksia. Perunat, ruskeakastike, läskisoosilla, kuten ennenvanhaan sopii isolle miehelle. Kaupan valmisruokia pitäisi syödä vähintään neljä annosta, jotta nälkä lähtis. Pikkulinnut elää salaateilla ja vihanneksilla, kun ei mitään raskasta työtä tarvitse tehdä.


    • soosiSimo

      No ei valmisruokaa osta kuin uusavuttomat höntit, tee itse läskisoosia ja ota iso rasia mukaan töihin, niin mätät juuri niin paljon kun olet tarpeeseen ottanut.
      Itse kun tekee, niin halvemmalla pääsee, ja hyvää tulee, kun on hieman perehtynyt ruoan laittoon. Nykyisin miehet ovat parempia ruoan tekijöitä, kuin nykynaiset, se on trendikästä ja kiva harrastuksenakin.
      Hyvää läskisoosia pitää haudutella pitkään. Hieman ruisjauhoja joukkoon takaa upean makuelämyksen ja tumman värin läskisoosissa, nam.

    • Kunniallinenkansal

      Kauppias myönsi erehdyksen pikakassalla - poliisi ei silti peru perheenisän sakkoa
      http://www.iltalehti.fi/uutiset/201702282200077878_uu.shtml
      Raiskaajat ja väkivaltarikolliset kulkevat vapaana,ei ole edes tuntomerkkejä.
      Musta on kielletty,varvaskengät ja "taatelit" on kielletty!
      Kerro siinä sitten tuntomerkeistä tekijöistä.
      Keitä vartyen on poliisi?

    • kum.mallista

      Kaupan valmisruuan myyntihän tapahtuu painon mukaan. Sitä voi ostaa vaikka sankollisen. Jos vähän ostaa, niin vähän saa.

      • kunnonsapuskat

        On se sitten vain tehtävä ne omat läskisoosoruokannokset kotona, vaikka se viekin aikaa. Tekee kerralla enemmän ja tulee halvemmaksi, kuin kaupasta ostetut valmisruuat. Tiskiä tietysti tulee ja aikaa kuluu. Valmisruuat on varmaan tehty kiireisille ihmisille, jotka eivät viitsi tiskata rasvaisia astioita. Vaikka kuinka tiskaisi astioita, niin rasva niiden pintaan jää.

        Onhan minullakin sitä vikaa, että olen laiska ruuanlaittaja, vaikka en uusavuton ole. Toisaalta, ei se ruuanlaitto kaikkia kiinosta, joskus ei minuakaan. Pakko se on opeteltava, ettei tarvitse valittaa.


    • voi.pentele

      paikallisesssa lounasravintolassa on myös onnettomat ruuat mutta hirmuhinnat. Pitäs olla vastinetta rahalle.

    • lomalainen2

      Lounasravitolassa ei voi einestä tarjota jos tarjotaan se oli siinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe