Oppikaa käyttäytymään ravintolassa

Ihanoikeasti

Asiakkaat, jotka asioitte ravintolassa. Opetelkaa käyttäytymään! Varsinkin lapsiperheet. Älkää antako lastenne juosta pitkin käytäviä, joku päivä henkilökunnasta joku vahingossa törmää lastenne kanssa ja käsissä voi olla painaviakin tavaroita, mitkä voivat tippua lastenne päälle! Ja jos millään kehtaisitte pitää pöydän edes siedettävässä kunnossa, ettekä heittelisi ruokaa pitkin paikkoja tai edes vähän kehtaisitte siistiä..

Muistakaa että ravintolatyöntekijätkin ovat ihmisiä, jos joku ei miellytä niin sano siitä asiallisesti ja mukavasti. Naama norsunvitulla istuminen ja vittuilu ei auta asiaa mitenkään. Myös se että karjutte ravintolassa tarjoilijaa paikalle ja napsuttelette sormianne nolaa vain teidät.

Ja kun tulette ravintolaan, olisi kohteliasta kuunnella mitä teitä PALVELEVA henkilö teille sanoo. Ei ole kohteliasta selittää omia juttujaan kavereiden kanssa kun tarjoilija teille kertoo vaivalla ruokalistasta ja muista asioista.

2

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UHg665

      Opettele sinäkin hieman asiatyylissä käytettävää kieltä ennen kuin tulet tänne muita opettamaan.

    • paimioneste

      Tämä oli hyvä alustus-saarna. Nyt kun menemme kaikki ravintolaan osaamme käyttäytyä heti ovella. Pätee alle 5-vuotiaisiin, 5-10 vuotiaisiin, 10-20 vuotiaisiin, ja siitä ylöspäin.

      Eniten itseä harmittaa kun on syönyt marketin vetistyneet ranskalaiset ja puoliraa-an pihvin, tarjoilija kysyy, maistuiko. Toinen yleinen kokemus on nykyään, että ravintoloissa, myös huoltoasemien ja Lapissa tien varrella olevien ravintoloiden (15 euroa ja yli) tarjoilijat käyttäytyvät seuraavasti: asiakas ilmestyy kassalle. Tarjoilija tekee muuta työtä jutellen innokkaasti toisen henkilökuntalaisen kanssa selin privaattiasioistaan. tätä jatkuu minuutti pari. Tai kuten Paimion Nesteellä: tarjoilija syö keittiössä, ovi auki suoraan kassalle huutelee muille ja juttelee. lukee lehteä, odotan kassalla, kukaan ei palvele

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe