Vahatulppa ja tinnitus

Ahdistaa

Kärsin ongelmasta joka saa minut ihan hajalle. Olin thaimaassa vikoja päiviä, sukelsin ja vettä meni korvaan. Illalla kaivoin pumpulipuikolla jota ei saisi tehä. Tuntui outo tunne ja korva meni lukkoon. Korva oli lukossa, en kuullut kunnolla toisella korvalla, korvassa tuntui kova paine ja se tinnitti. Lensin 9.3 suomeen ja vaiva oli lentokoneessa kamala. Seuraavana aamuna menin terveyskeskukseen ja minulla oli vahatulppa. Korva huuhdeltiin ja olo helpottui muuten mutta tinnitus jäi. Nyt 11.3 vieläkin tinnittää korvassa todella kovaa ja tuntuu että myös toinenkin korva on alkanut tinnittää! Kuinka kauan tätä kestää? Tk:ssa sanoivat että on normaalia ja menee hetkessä ohi mutta nyt tuntuu että kuulokin alenee :( tulenko kuuroksi? Lähteekö tämä tinnitus ajan kanssa? Ennestään minulla ei ole tinnitusta mutta tuli heti tämän sukellus-vahatulppa-lento episodin aikana. Osaako kukaan neuvoa?😢 Olen 15 vuotias.

7

2805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minulla oli korvaan jäänyt pumpulitukon palanen ja korva rupesi pahoin tulehtumaan. Sekä hoitaja että lääkäri katselivat instrumentilla korvaan, eivätkä kumpikaan nähneet tuppoa (!). Lääkäri määräsi kuitenkin lääkettä, joka vei tulehduksen. Vaiva helpotti lopullisesti vasta, kun pumpulitukko imeytyi karrelle ja tuli itsestään ulos korvasta.

      Terveyskeskukset ovat tunnetusti arvauskeskuksia.

      Mene uudestaan terveyskeskukseen ja kerro, että oireet eivät ole helpottaneet. Kysy ujosti, olisiko tulehdusta helpottavasta lääkkeestä apua. Todennäköisesti tinnitus menee ajan myötä ohi, mutta tässä vaiheessa tilanne on helvetillinen.

      Jos terveyskeskuslääkäri ei uusintakäynnillä määrää lääkettä, osta apteekista joitakin reseptittömiä korvatippoja. Myyjä opastaa.

      Pelästyminen aiheuttaa lisäoireita, ahdistusta ja kamaloitumista. Hyvin luutavasti kuitenkin paranet. Tsemppiä!

      • Ahdistaa

        Miten kauan ongelmasi kesti? Ja onko täällä kohtalontovereita tinnituksesta että meneekö ohi?


      • Ahdistaa kirjoitti:

        Miten kauan ongelmasi kesti? Ja onko täällä kohtalontovereita tinnituksesta että meneekö ohi?

        Siinä puolentoista kuukautta. Kuulo oli melko matala pumpulitulpan ja tulehduksen aikana, mutta on palautunut entiselleen. Pientä tinnitusta on edelleen, mutta se on selvästi ikäkysymys, sillä olen jo yli 70 wee. Sitä oli ennen tulehdustakin, sitten se lisääntyi tulehduksen aikana ja on nyt taas entisellään.

        Kyllä se mitä luultavimmin menee sinultakin ohi, kun korvasi saa vain tulehdushoitoa ja mahdolliseen tulppaan liuotushoitoa. :-)


      • Ahdistaa

        Vahatulppa saatiin pois mutta tinnittää ja paineen tunne korvassa edelleen. Voisikohan siellä olla vettä tai alkava tulehdus?


      • Ahdistaa kirjoitti:

        Vahatulppa saatiin pois mutta tinnittää ja paineen tunne korvassa edelleen. Voisikohan siellä olla vettä tai alkava tulehdus?

        Luultavasti siellä on tulehdus, koska tinnittää, mutta vain lääkäri voi määrätä siihen lääkettä.


      • Ahdistaa

        Okei kiitos paljon avusta


    • Ahdistaa

      Yksityisellä käyty ja välikorva sekä korvakäytävä molemmat tulehtuneet ja korvatorvi turvoksissa, sain duactia, antibiootit ja korvatipat. Jos nä ei auta niin sit ihmettelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1622
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      859
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      829
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      756
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      35
      740
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      689
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe