jo joltinsankiin mukavasti hölkäten, hiihdon jälkeen, vaikka oon yrittänyt koko ajan pittää tuntuman juoksuun. Aina hiihtolenkinpäälle hölkännä ja muutennii yrittänyt koko talven kerran viikossa hölkätä ja näin pittää juoksukuntoa yllä.Kesäkuussa puolikas Hesassa taasen.
Tänään nashahti juoksu
ropeltajaukko
10228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Koeta pitää jalat kunnossa. Jalkahuolto ja hyvät juoksukengät ovat tärkeitä.
Juoksemisessa kun on riskinsä. Nyrjähdykset, penikkatauti,akillesjänne, marssimurtumat. Ensimmäiset lenkit aina kuulostellen. Hyvää juoksukevättä.
Parasta jalkahuoltoa on juoksu. Pitää vain ymmärtää juosta riittävän hitaasti ja lyhkäisesti, niin kestävä kehitys on mahdollista. Väkinäistä vauhtia tai matkaa vetämällä keulii ehkä jonkun viikon, montakin jos palauttavat toimii, mutta se tie johtaa lopulta umpikujaan. Lenkkeilyyn sopii erittäin hyvin sanonta "ahneella on kakkanen loppu".
Juu , kiitos vaan neuvoista. Yli 30v oon juoksua, hölkkänä ja kuten kerroin aloituksessa talvisin hiihtoa harrastaneena tiiän että siirtyminen hiihosta juoksuun, tai nykyään minun tapauksessani hölkkään, maltti on valttia ja siksi olennii hölkännä läpi talven. Aikanaan, nuorempana pihistin tossujen laausta ja penikkatauit tuli. Nykyään venyttelen ja ihte hieron pohkeet, sääret jne tunnollisesti, nii i. :) Hyviä lenkkejä siullekkin.
Hyvä että sinullakin nykyään Hokat
ei mulla mittään hokkia oo, hohanat olt, molemmissa päissä
Itsellä ei mennyt niin hyvin tuo juoksukauden aloittaminen. Talvella juoksin pääasiassa matolla, aina silloin kun en hiihtänyt. Eilen kokeilin luonnossa juoksua, mutta toiseen nilkkaan sattuu todella paljon. Voisiko sitten olla niin, että pelkkä matolla juokseminen ei ole riittänyt pitämään sitä juoksutuntumaa kunnossa, vaan nilkkojen seudun lihakset ovat surkastuneet? Muutenkin luonnossa juoksen päkiöillä ja käytän sen myötä aktiivisesti nilkkoja, mutta matolla askel laskeutuu spontaanisti kantapäälle.
Mene ja tiedä, voi olla. Itse olen kyllä todennut tuon läpitalven juoksun hyväksi. Siis hiihdon väliin vaikka kerta viikossa juoksemassa. Toivotaan että maltilla sinullakin nilkat rupee skulaa, juoksuja
Joo, kun vain tietäisi. Omistan vain luistelusukset, eli tyyli on aina sama. Pertsa olisi varmaankin parempi juoksijalle, mutta luisteluhiihto on kivempaa. :) Melko ahkeraan kävin nyt lopputalvesta hiihtämässä, ja molemmat pohkeet kävivät kaikki odotettavat lihaskivut läpi, ennen kuin tottuivat. Tuo yksi vaiva vain jäänyt. Tarkoitus olisi juosta puolikas 2,5 kuukauden päästä, joten parempi se on kai tässä vaiheessa malttaa olla kokonaan myös hiihtämättä, puhumattakaan mistään "kokeilulenkeistä".
Ropeliukolla lättäjalat tiedusteleepi joni?
Ei oo lättäjalat, juostu on mm. 26 täyttämaraa, ja eiku lisää, tosin vaan puolikkaita, kesäkuussa eka.