Olen vasta äsken tänne muuttanut ja nyt onkin tenkkspoo ketä äänestäisin vaaleissa. Onko ehdokkaista tiedossa jotain jota en tiedä esimerkiksi perheestä, koulun rakentamisesta, Pyhän kehittämisestä tms.
Ketä äänestäisin?
26
642
Vastaukset
- Löytyisikönäin
Sunnuntaina 26.3 klo 15 on mahdollisuus tavata ehdokkaita luontokeskus Naavassa! Sielläpä voisit esittää kysymyksiä suoraan ehdokkaille, jospa sieltä löytyisi sopiva ehdokas, ketä äänestää!!!!
- Erukonder
Jos et ole ollut paikkakuntalainen vuoden alusta et voi äänestää Pelkosenniemeläisiä...olen vasta äsken muuttanut kuvastaa kyllä sitä.
- tulettetuntemaan
Erukonder kirjoitti:
Jos et ole ollut paikkakuntalainen vuoden alusta et voi äänestää Pelkosenniemeläisiä...olen vasta äsken muuttanut kuvastaa kyllä sitä.
Kyllä minulla on äänioikeus vaaleissa ja tiedän tuon, mutta haluaisin sisäpiiritietoa ehdokkaista. Onko sidoksia yrityksiin, kouluun tai sosiaalitoimeen. Onko opettajaehdokkaita?
Muuten pelkosenniemeläinen kirjoitetaan pienellä paitsi lauseen alussa. Tarkka pitää olla. Ja mikä ero on ensi viikon lopulla ja ensi viikonlopulla? - Fanfaarithänelle
Hah...kielioppi tietäjä kyselee tietäen vanhat ja uudet opet ehdokkaina. Rakennusfirman taustahahmon ja muutaman muun liider lepakon ehdokkuudet. Fyffaan...hyi hyi
- Sitonin
Minä en enää äänestä vih enkä vas pakolaispoliikan kannattajia.Äänestän sit.
- Muutto.kana
Niin taaskin olet vasta muuttanut!Muutat tosi usein.eilen Muoniossa,toissapäivänä sallassa..viimeviikol Inarissa.huomena ehkä Rovaniemellä.taidat olla vanha venäläinen kauppa.eilen oli tänään ei ehkä huomenna on.
- Muutto.tiainen
Kiki kii Kiki kii vain muuttorätsä räkättää.🐔
- kohtatunnette
No nyt se selvis. Se on 13.
- vaalikone
Käyppä katsomassa myös "vaalikoneelta", sielläkin esittäytyy 7 pelkosenniemiläistä ehdokasta, vähän selkeyttää mitä ajattelevat meidän kylän asioista! Voi vertailla, kenen ajatusmaailma on omaa lähinnä!!!!!Auttaneeko tämä sinua!!!!
- kuntaanmuuttanut
Ketkä ehdokkaista kannattavat päiväkotia Pyhälle? Työpaikka olisi siellä, mutta en voi ajaa kylälle joka päivö lapsia hoitoon. Se ratkaisee valintani.
- Kolometoistarakentaa
Älä valehtele tiedät itekin että ei sinne päiväkoti tule jonkulainen hoito lapsille aina järjestyy. Taidat olla ite ehokas ja muita yrität lytätä
- Kukamaksaa
Onko levillä koulu ja päiväkoti entä rukalla,saariselällä,luostolla?
- Levilläollut
Päiväkoti kaikissa edellämainituissa kouluja ei
- Kukamaksaa
Koulu siis olkoon kirkolla, lasten hoito yksityiselle jos halukkaita yrittäjiä löytyy tai joku tarvitsija perustaa hoitopaikan.Montakohan lasta kuljetetaan nyt kirkolle hoitoon 2-4?
- tavan_duunari
Onhan siellä kirkolla koulu jo eikä uutta tarvita. Toisaalta kuntaliitos on edessä kuitenkin. Mutta isompi ongelma on ikärakenne, kun lisää väkeä ei kuntaan tule eikä synny. Tai voisi tulla Pyhälle, jos päivähoito olisi kunnossa. Vastustamalla päivähoidon järjestämistä Pyhälle antaa kuolemantuomion itsenäiselle Pelkosenniemelle. Vain Pyhä antaa työtä eikäse riipu siitä mihin kuntaan se kuuluu. Kunta kuolee, mutta Pyhä pysyy.
- Peltikatot
Mihinkä ne uudet tulevat perheet muuttaa ? Eikös pyhäjärven rivitalot ole myyty ja niemeen laitetaan paikat kuntoon ihan muille tuleville perheille. No kirkkotiellä on isoja asuntoja.Onneksi on ilmainen päivähoito.Houkuttelee tänne?
- todellaKyllästynyt
Joo ei tule tällä menolla lisää lapsiperheitä, niinkauan kun kunnan johtoporras pysyy samana; rahankiilto silmissä, sisäpiirille edut. Pieni piiri pyörii, ei halua Savukoskikaan samalle epärehellisten hiekkalaatikolle, ei varmasti, sen verran viisaampia päättäjät siellä että näkevät eivätkä usko pelkästään päättäjien puheisiin!! Tänä vuonna yli kymmenen lasta muuttanut vanhempineen muualle ja muuttoliike jatkuu... ei hyvin mene! Ai mikä lapsiystävällinen kunta?? Ai mikä hyvä yhteistyö yrittäjien kesken?? Pelkkää mainospuhetta, nimim Kokemusta on!!
- merkillistätouhua
Kiitos kirjoituksestasi! Noita asioita olenkin miettinyt Pelkosenniemen tulevaisuuden kannalta ja lukemieni juttujen pohjalta, hieman epäilyttänyt monien tarinoiden tosiasiat, niinkuin viimeisin lehtijuttukin, mutta taitaa olla aika pienet piirit koska ongelmia niin paljon ja muutoksia kanssa jatkumiseen?! Sitä tosin en vieläkään ymmärrä miksi sormi osoittaa lähes kaikissa jutuissa kuntaa ja yrittäjiä kohti?!
- Pettynyt.niihin
Pitkä vi✝️✝️✔️ nykyisille päättäjille
- Ratkaistaan.näin
Niin ei saatu päivähoitoa pyhälle. Hyvinvointilautakunta esittää neljääkymmentä tuhatta ja ei sillä kyllä mitään saada eikä kukaan ota kotiinsa vierasta työntekijää ja koko tunturin lapsikatrasta kun ei olla itse kotona.
No ollaan katseltu Kemijärveltä asuntoa siellä on päivähoito kuitenkin lähempänä ja pääsee sitten suoraan lapset vietyä hoitoon ajelemaan töihin.
Ollaan kuitenkin väsytty ajamaan eeskahtaalle lasten hoitoon viennin kanssa ja varsinkin kaamoksen pimeinä aikoina kun työpäivän jälkeen väsyttää jo muutenkin ja kotonakin riittää iltapuhteeksi touhua. - Syras
Hyvää matkaa Kemijärvelle siellä onki kaikki hyvin, lapset käy niemessä koulua vuostimosta?
- sivussaseurattu
Hyvää matkaa tosiaan, äänestäminen jaloillaan tässä kylässä on kyllä ehdottomasti paras tapa ilmoittaa kantansa, sillä ei ne paikkakunnalle jumiutuneet osaa mitenkään kannustavasti ja rohkaisevasti yrittää pitää uusia tulijoita paikkakunnalla!
- Toinenjalkakempassajo
Käyhän ne vuostimosta koulua niemessä...aikansa, entäpä sitten kun Kemijärvi ei niemeen koulupaikkoja kustanna? käy niin et niemessä koululaisten määrä ja myös päivähoitoon tulevien määrä romahtaa kun kemijärvi hoitaa omansa. Siinä sitten olkaa viidenmillin koulujenna kans
- maxplanc
Ei sinne mitään koulua rakenneta ei vanhaa eikä uutta. Päättäjien suurin vika on köyhyys. Koskaan ei kannata äänestää köyhiä päättäjiksi, sillä heillä ei ole ymmärtämystä raha-asioihin. On sanottu, että ihminen voi ymmärtää lukuja vai siihen asti kuin oma kuukausipalkka on. Nämä päättäjät ovat kuntanne turmioksi. Luottakaa Perttiin, sillä hänellä on suurimmat tulot. Eikä syyttä ole. Päättäjänne johtavat kunnan tuhoon. Mitä pitäisi tehdä? Uusi koulu entisen paikalle ja sitten kuntaliitos Kemijärveen.
- maksiplankki
Köyhyys ei ole vika. Ei päättäjillä sen paremmin kuin muillakaan.
Köyhyydellä ei ole mitään tekemistä päätösten tekojen kanssa.
Päättäjiä on monenlaisia, psykoloki, tavallisia palkansaajia, yrittäjiä, opettajia, hyvällä eläkkeellä olevia ja merkittävissä viroissa olevia,mutta yhtään kerjäläistä ei. Kovin on maxplanc itse ristiriitainen kirjoituksessaan kyllä Pelkosenniemi koulun rakentaa ihan uuden vielä (vanhaa ei rakenna kukaan). Kunnanjohtajan palkka on tietysti hyvä, mutta päättäjissä voi silti olla huomattavasti rahakkaampia henkilöitä kuin kunnanjohtaja.
Sensijaan Kemijärveen emme liity...ei valittu aikanaan Rantasen Attea kunnanjohtajaksikaan kun haluttiin laatua vaikka Atte itseään tarjosi.- maksplankki
En nyt kovin hyvin tunne päättäjiänne, mutta sen olen huomannut, että kaksi nimeä siellä on aina esillä. Nämä kaksi ajavat omien sivukylien asiaa. Se on toki ymmärrettävää, mutt kumpikaan kylä ei tuo mitään hyvää Niemeen. Ne ovat vanhanajan maanviljelys- ja uittokyliä.
Millä ihmeellä se uusi koulu maksetaan? Veroäyreillä ja kiinteistöveroilla? Missä viipyvät suunnitelmat ja päätökset uudesta koulusta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk487415Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va657127Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1556720Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k705637Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta345582Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015415Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin125372Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi215362Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.115175Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas1065025