Maca, tauko ja annostus (+laatu)

Nyyppäsuperruokailija

Hei!

Aloin pari viikkoa sitten syödä macaa tabletteina/Leaderin puristeina, kun luin sen maun jakavan mielipiteitä ja että helpoin raa'an tuotteen nauttiminen kävisi parhaiten smoothiessa, eikä itselläni ole blenderiä.

Puristeiden käyttöohjeissa neuvotaan nostamaan määrää hiljalleen (omassani 4 kapseliin päivässä) ja pitämään esim. viikon tauko kuukaudessa. Mutta entä tämän viikon tauon jälkeen? Aloitanko jälleen pienestä määrästä ja kasvatan kolmessa viikossa suureen vai voinko jatkaa viikon tauon jälkeen suuremmalla annostuksella?

Lisäksi superfoodalkuinnostuksessani kuulisin mieluusti tuote/valmistajasuosituksia tai hyviä lähteitä tiedonhankintaan niin macasta kuin superfoodeista yleensä :) olen kuullut esimerkiksi, että macaa on eri sortteja, mutta mistä löydän luotettavaa ja ymmärrettävää tietoa aiheesta? Englannin kieli on hyvin hallussa, mutta äidinkielellä kaikki menee tietty parhaiten perille.

Kiitoksia paljon asiallisista ja aiheellisista vastauksista, en löydä tähän tauon jälkeisen annostuksen asiaan tietoa mistään.

0

738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        119
        2440
      2. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        40
        1592
      3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        648
        1039
      4. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        106
        993
      5. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        71
        972
      6. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        98
        916
      7. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        875
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        720
      9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        32
        712
      10. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        70
        706
      Aihe