Kuinka usein ajattelet ilmastonmuutosta?

AGW

Viidesosa ruotsalaisista nuorista ajattelee ilmastonmuutosta lähes päivittäin, ja se on heidän suurin huolenaiheensa:

http://www.natursidan.se/nyheter/klimatforandringarna-ar-unga-svenskars-storsta-oro/

Mitenkäs tämän palstan aktiivit?

Hassuinta on se, että pari niistä tämän palstan aktiiveista on tieteen todistaman ihmisen aiheuttaman ilmaston lämpenemisen fanaattisia kieltäjiä, ja ajattelevat sitä jokaikinen päivä, ja myös kertovat denialismistaan tällä palstalla jokaikinen päivä.

8

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saarnaaja

      Mulla tulee ilmastonmuutos mieleen usein aamuisin, ennen makkarin tuulettamista.

    • Todellisuus on kuitenkin se, että Uudenkaupungin autotehtaalla palkataan tuhat ihmistä kasaamaan Mersuja. Minä uskon ihmisen aiheuttamaan ilmastomuutokseen vasta sitten kun Saksan autoteollisuutta aletaan ajaa alas.

      • Niin, onhan meillä Suomessa uskonvapaus. Mutta eipä sinun uskomuksesi vaikuta millään tavalla tieteellisiin faktoihin.


      • Enkä muuten ymmärrä, miksi Saksan autoteollisuutta edes pitäisi ajaa alas. Siellähän ollaan siirtymässä kovaa vauhtia sähköautojen suuntaan. Viimeisimmillä automessuillakin Saksan autoteollisuus esitteli runsaasti uusia sähköautomalleja.

        Ja autoilun siirtyminen öljystä sähköön on tietenkin suuri askel ilmaston lämpenemisen hillitsemisessä.

        Uudenkaupungin autotehtaallakin on jo tehty jonkin verran sähköautoja. Itse odottelen sitä, että voin joku päivä ostaa Suomessa valmistetun kohtuuhintaisen sähköauton. Tuskin siihen enää monta vuotta menee.


    • Onpas ketjusta poisteltu viestejä. Mutta rekisteröityneenä käyttäjänä minulla on kätevä ilmoitustoiminto, josta näen viesteihini kirjoitetut kommentit osittain, vaikka ne olisikin poistettu. Eli nuo tästä ketjusta poistetut kommentit on poistettu ihan aiheellisesti. Kaikissa niissä oli vain palstaa vuosikausia häiriköineen henkilön käsittämätöntä ja lapsellista viharoskaa jotain hänen kuvittelemaansa "hohhelia" kohtaan.

    • Greenman_

      Itse olen super aktiivinen ilmastonmuutoksen seuraaja. Tulee päivittäin käytyä katsomassa dataa lämpötiloista ja jäistä ja lukemassa uusista tutkimuksista. Joskus jopa denialistisivuilla.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      20
      4988
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      63
      4016
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      72
      3584
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2678
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      147
      2443
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      59
      2328
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      63
      2113
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2077
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      128
      1571
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1505
    Aihe