Viidesosa ruotsalaisista nuorista ajattelee ilmastonmuutosta lähes päivittäin, ja se on heidän suurin huolenaiheensa:
http://www.natursidan.se/nyheter/klimatforandringarna-ar-unga-svenskars-storsta-oro/
Mitenkäs tämän palstan aktiivit?
Hassuinta on se, että pari niistä tämän palstan aktiiveista on tieteen todistaman ihmisen aiheuttaman ilmaston lämpenemisen fanaattisia kieltäjiä, ja ajattelevat sitä jokaikinen päivä, ja myös kertovat denialismistaan tällä palstalla jokaikinen päivä.
Kuinka usein ajattelet ilmastonmuutosta?
8
260
Vastaukset
- saarnaaja
Mulla tulee ilmastonmuutos mieleen usein aamuisin, ennen makkarin tuulettamista.
Todellisuus on kuitenkin se, että Uudenkaupungin autotehtaalla palkataan tuhat ihmistä kasaamaan Mersuja. Minä uskon ihmisen aiheuttamaan ilmastomuutokseen vasta sitten kun Saksan autoteollisuutta aletaan ajaa alas.
Niin, onhan meillä Suomessa uskonvapaus. Mutta eipä sinun uskomuksesi vaikuta millään tavalla tieteellisiin faktoihin.
Enkä muuten ymmärrä, miksi Saksan autoteollisuutta edes pitäisi ajaa alas. Siellähän ollaan siirtymässä kovaa vauhtia sähköautojen suuntaan. Viimeisimmillä automessuillakin Saksan autoteollisuus esitteli runsaasti uusia sähköautomalleja.
Ja autoilun siirtyminen öljystä sähköön on tietenkin suuri askel ilmaston lämpenemisen hillitsemisessä.
Uudenkaupungin autotehtaallakin on jo tehty jonkin verran sähköautoja. Itse odottelen sitä, että voin joku päivä ostaa Suomessa valmistetun kohtuuhintaisen sähköauton. Tuskin siihen enää monta vuotta menee.
Onpas ketjusta poisteltu viestejä. Mutta rekisteröityneenä käyttäjänä minulla on kätevä ilmoitustoiminto, josta näen viesteihini kirjoitetut kommentit osittain, vaikka ne olisikin poistettu. Eli nuo tästä ketjusta poistetut kommentit on poistettu ihan aiheellisesti. Kaikissa niissä oli vain palstaa vuosikausia häiriköineen henkilön käsittämätöntä ja lapsellista viharoskaa jotain hänen kuvittelemaansa "hohhelia" kohtaan.
- Greenman_
Itse olen super aktiivinen ilmastonmuutoksen seuraaja. Tulee päivittäin käytyä katsomassa dataa lämpötiloista ja jäistä ja lukemassa uusista tutkimuksista. Joskus jopa denialistisivuilla.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama204988Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634016Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve723584Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732678Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472443Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta592328Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl632113Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272077- 1281571
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371505