Viidesosa ruotsalaisista nuorista ajattelee ilmastonmuutosta lähes päivittäin, ja se on heidän suurin huolenaiheensa:
http://www.natursidan.se/nyheter/klimatforandringarna-ar-unga-svenskars-storsta-oro/
Mitenkäs tämän palstan aktiivit?
Hassuinta on se, että pari niistä tämän palstan aktiiveista on tieteen todistaman ihmisen aiheuttaman ilmaston lämpenemisen fanaattisia kieltäjiä, ja ajattelevat sitä jokaikinen päivä, ja myös kertovat denialismistaan tällä palstalla jokaikinen päivä.
Kuinka usein ajattelet ilmastonmuutosta?
8
247
Vastaukset
- saarnaaja
Mulla tulee ilmastonmuutos mieleen usein aamuisin, ennen makkarin tuulettamista.
Todellisuus on kuitenkin se, että Uudenkaupungin autotehtaalla palkataan tuhat ihmistä kasaamaan Mersuja. Minä uskon ihmisen aiheuttamaan ilmastomuutokseen vasta sitten kun Saksan autoteollisuutta aletaan ajaa alas.
Niin, onhan meillä Suomessa uskonvapaus. Mutta eipä sinun uskomuksesi vaikuta millään tavalla tieteellisiin faktoihin.
Enkä muuten ymmärrä, miksi Saksan autoteollisuutta edes pitäisi ajaa alas. Siellähän ollaan siirtymässä kovaa vauhtia sähköautojen suuntaan. Viimeisimmillä automessuillakin Saksan autoteollisuus esitteli runsaasti uusia sähköautomalleja.
Ja autoilun siirtyminen öljystä sähköön on tietenkin suuri askel ilmaston lämpenemisen hillitsemisessä.
Uudenkaupungin autotehtaallakin on jo tehty jonkin verran sähköautoja. Itse odottelen sitä, että voin joku päivä ostaa Suomessa valmistetun kohtuuhintaisen sähköauton. Tuskin siihen enää monta vuotta menee.
Onpas ketjusta poisteltu viestejä. Mutta rekisteröityneenä käyttäjänä minulla on kätevä ilmoitustoiminto, josta näen viesteihini kirjoitetut kommentit osittain, vaikka ne olisikin poistettu. Eli nuo tästä ketjusta poistetut kommentit on poistettu ihan aiheellisesti. Kaikissa niissä oli vain palstaa vuosikausia häiriköineen henkilön käsittämätöntä ja lapsellista viharoskaa jotain hänen kuvittelemaansa "hohhelia" kohtaan.
- Greenman_
Itse olen super aktiivinen ilmastonmuutoksen seuraaja. Tulee päivittäin käytyä katsomassa dataa lämpötiloista ja jäistä ja lukemassa uusista tutkimuksista. Joskus jopa denialistisivuilla.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse924716Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133892Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2023758Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791318- 1311204
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611183- 531075
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30934