Viidesosa ruotsalaisista nuorista ajattelee ilmastonmuutosta lähes päivittäin, ja se on heidän suurin huolenaiheensa:
http://www.natursidan.se/nyheter/klimatforandringarna-ar-unga-svenskars-storsta-oro/
Mitenkäs tämän palstan aktiivit?
Hassuinta on se, että pari niistä tämän palstan aktiiveista on tieteen todistaman ihmisen aiheuttaman ilmaston lämpenemisen fanaattisia kieltäjiä, ja ajattelevat sitä jokaikinen päivä, ja myös kertovat denialismistaan tällä palstalla jokaikinen päivä.
Kuinka usein ajattelet ilmastonmuutosta?
8
265
Vastaukset 8
- saarnaaja
Mulla tulee ilmastonmuutos mieleen usein aamuisin, ennen makkarin tuulettamista.
Todellisuus on kuitenkin se, että Uudenkaupungin autotehtaalla palkataan tuhat ihmistä kasaamaan Mersuja. Minä uskon ihmisen aiheuttamaan ilmastomuutokseen vasta sitten kun Saksan autoteollisuutta aletaan ajaa alas.
Niin, onhan meillä Suomessa uskonvapaus. Mutta eipä sinun uskomuksesi vaikuta millään tavalla tieteellisiin faktoihin.
Enkä muuten ymmärrä, miksi Saksan autoteollisuutta edes pitäisi ajaa alas. Siellähän ollaan siirtymässä kovaa vauhtia sähköautojen suuntaan. Viimeisimmillä automessuillakin Saksan autoteollisuus esitteli runsaasti uusia sähköautomalleja.
Ja autoilun siirtyminen öljystä sähköön on tietenkin suuri askel ilmaston lämpenemisen hillitsemisessä.
Uudenkaupungin autotehtaallakin on jo tehty jonkin verran sähköautoja. Itse odottelen sitä, että voin joku päivä ostaa Suomessa valmistetun kohtuuhintaisen sähköauton. Tuskin siihen enää monta vuotta menee.
Onpas ketjusta poisteltu viestejä. Mutta rekisteröityneenä käyttäjänä minulla on kätevä ilmoitustoiminto, josta näen viesteihini kirjoitetut kommentit osittain, vaikka ne olisikin poistettu. Eli nuo tästä ketjusta poistetut kommentit on poistettu ihan aiheellisesti. Kaikissa niissä oli vain palstaa vuosikausia häiriköineen henkilön käsittämätöntä ja lapsellista viharoskaa jotain hänen kuvittelemaansa "hohhelia" kohtaan.
- Greenman_
Itse olen super aktiivinen ilmastonmuutoksen seuraaja. Tulee päivittäin käytyä katsomassa dataa lämpötiloista ja jäistä ja lukemassa uusista tutkimuksista. Joskus jopa denialistisivuilla.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371413- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69906- 68713
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56703Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi224637- 37589
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33551- 39527
- 63513