Huomiotani kiinnitti, että jokin Närpiön vihannesfirma sai erittäin suuret maataloustuet. Toisaalta olen saanut sen käsityksen, että jopa lentäen Espanjasta tuodut tomaatit olisivat energiankäytön kannalta edullisemoia kuin Suomessa talvisaikaan kasvihuoneissa kasvatetut tomaatit. Hinnanero ainakin on huomattava Espanjan eduksi.
Myös siinä on ero Espanjan ja Suomen välillä, että Espanjassa tomaatit kasvavat auringossa ja Suomessa talvella keinovalossa. Vaikuttaisikohan tämä jotain vitamiinipitoisuuteen?
Herää kysymys onko viisasta yrittää väkisin pitää yllä paljon energiaa kuluttavaa kasvihuoneviljelyä.
Vihannesviljely kasvihuoneissa
2
144
Vastaukset
- energyshaver
Onko ylipäätään järkeä pitää Suomen leveysasteilla asuntoja lämmitettynä? Energiaa kuluu aivan turhaan ja kasvihuoneilmiö voimistuu. Talvella voi pukeutua lämpimämmin tai lentää Espanjan aurinkoon, jos ei kykene olemaan viileämmässä.
- parempaasafkaa
Maun puolesta hyvinkin järkevää, sillä Suomessa myytävät epsanjalaiset domskut ovat toki halpoja, mutta maultaan onnettomia - niillä saa korkeintaan ikenensä rikki happamuutensa takia.
Ostan aina kotimaista ja mielellään luomua, jos löytyy - muista esim Varpion domskut ovat kalliimpia kuin muut kotimaiset, mutta makukin on parempi ja se korvaa hintaeron.
Pieni vinkki - älä säilytä tomaattia jääkaapissa vaan huoneenlämmössä valossa ja syö se vasta kun se täydellisen punainen juuri ennen pehmenemistä aivan kuten banaaninkin (pilkkuja kuoressa ja kanta kuivunut kasaan) kanssa tulee toimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281498- 371411
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541159- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255961Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei195948- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818