Mie olen 12 vuotias poika. Kuntoni on aika huono ja sitä pitäisi nostaa, mutta en oikein tiedä miten.:( Voisitteko suunnitella minulle jonkin laisen suunnitelman? Olen nyt angiinassa ja ohjelma voi alkaa sitten kun olen taas terve. Minulla on täällä mahdollisuus: hiihtää, lenkkeillä, kuntopyöräillä, luistella... Ja kesällä on mahdollisuus paljon muuhunkin! Ja ruokavaliota voisi hieman muokata... Toivoisin, että autatte, sillä ensi vuonna on coopperin-testi ja kuntoni on niin huono.:( Olen myös hieman tukeva. Pituus on n. 157cm ja painoa: 47.3 kg. Kodin ruokalistaakin minulla on mahdollisuus muokata terveellisemmäksi! Vastauksi mieluiten tänään, huomenna tai ylihuomena, sillä näinä päivinä voin ollla koneella suuunnittelemassa kuntoohjelmaa... Huomauttakaa, jos tästä puuttuu jotain tarpeellisia tietoja!
Kuntosuunnitelma!
!!!
2472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
niin ja huomatkaaa, että en vielä pääse kuntosalille :(
iässäsi täytyy keskittyä vielä monipuoliseen, vaihtelevaan liikuntaan. turha minkään ohjelman mukaan vielä ruveta treenaamaan, ellet ole kilpaurheilija. tutustu eri lajeihin ja nauti liikunnasta! mene vaikka johonkin palloilujoukkueeseen, jos joukkuelajit kiinnostavat. etsi itseäsi kiinnostava laji, johon ehkä sitten myöhemmin voit panostaa enemmänkin jos kiinnostusta riittää.
En tiedä mistä olet saanut päähäsi että olet tukeva, painoindeksisi on 18,5, mikä on alipainon ja normaalipainon rajamailla. joten älä siitä huolehdi! liiku monipuolisesti ja syö terveellisesti ja pidä hauskaa!