Eli voiko taviksen lapsi alkaa edes harrastamaan taitoluistelua? Lapsi oli luokkansa kanssa (hienoa sinänsä) katsomassa MM-kisoja. Oli haltioitunut. Iän puolesta hänellä juna taisi mennä jo (onneksi?) mutta olisiko koko lajia edes talouden puolesta voinut harrastaa? Hesarissa Peltosen valmentaja sanoi että omakotitalon (ilmeisesti pääkaupunkiseudulta eli min. 400 000) paukkuu tuosta vaan. Tämä tietysti huipulla mutta aniharvalla nyt on mahkuja lähettää lasta jenkkeihin treenaamaan ja antaa lopettaa koulun kun pystyy vaikka hätätilassa lasta aikuisenakin elättämään.
Eli katsooko valkut jo pikkuisena lapsista eli vanhemmista kellä on taloudellisti mahkuja viedä tätä harrastusta edes paikallisella tai kansallisella tasolla läpi tyypillisen lapsen harrasteajan eli noin 10v. -2 v. ajan? Köyhät kyykkyyn? Jääkö todelliset lahjakkuudeet luistelukouluihin? Pitäisikö perustaa taitoluisteluun myös icehearts-tyyppinen järjestelmä?
Voiko taviksen lapsi alkaa harrastamaan?
4
500
Vastaukset 4
- Harrastaavoi
Aina voi harrastaa. Ongelma on sitten, jos lapsi onkin superlahjakas, pääsee korkealle tasolle ja perhe ei ole varakas. Laji on todella kallis. Muutama lahjakkuus on menetetty siksi, että tavisperheillä ei ole ollut varaa panostaa.
- köyhää
Ei voi
- Skatingmom
Harrastamaan voi alkaa, mutta kuten edellä jo todettua niin taloudelliset asiat tulevat vastaan jos huipulle mielii, sillä Suomessa ei valmennuksen taso riitä ja tästä syystä on lähdettävä hakemaan oppia ulkomailta.
- Pappabetalarkaiken
Mitätahansa lajia voi tavis alkaa harrastamaan.
Missätahansa lajissa, missä urheillaan kansainvälisellä tasolla tavoitteellisesti, kustannukset nousevat niin isoiksi, että Matti perusduunarin 3000 eur kk palkalla sitä ei kustanneta, varsinkin jos vielä vuokra/asuntolainen pitää pystyä maksamaan.
Aina on vaihtoehtoja, voi hankkia sponsorin (No, näitä voi saada sitten kun on saavuttanut kansainvälisen huipun), myydä toinen munuaisensa, tai jotain muuta vastaavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591501- 251103
- 82982
- 65806
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69774- 36760
- 47722
- 90713
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.13700Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131695Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i18681- 115656
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31605Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �140591- 4582
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45560- 39522
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24513- 18512
- 41508