on aistittavissa uusia tuulia. Muonion kunnan taloudellisen ja imagollisen syyn vuoksi kaikki uudet päättäjät ovatkin tervetulleita. Vanhoilta ovat eväät loppuneet ja politikoinnin ainoat perusteet ovat enää kokouspalkkiot ja onkitonttien osto kunnan piikkiin. Muonio saadaan uuteen nousuun uuden kunnajohtajan näyttävillä ulostuloilla ja uusilla, ei ryvettyneillä valtuutetuilla. Muonion velkatilanne on järkyttävä,noin 20 milj. euroa ,noin 9000 euroa per. jokainen kuntalainen. Naapuri kunta Kittilä n.26milj. ja reilu 4000 euroa per. asukas. Miksi näin? Muoniossa ei ole ollut kunnanjohtajaa,todellista johtajaa 7-8 vuoteen. Osaaminen kunnanhallituksessa on ollut heikoin vuosikymmeniin. Tässä ehkä tärkeimmät syyt Muonion kunnan alaspäin menoon. Muonion kunnan nostaminen sille kuuluvaan asemaan edellyttää päättäjien täydellistä vaihtamista ja siihen meillä Muoniolaisilla on nyt mahdollisuus.
Muonion kuntavaaleissa
hyvätjahuonotpomot
14775
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Missä taas todellinen Muonion kunnan taloudellinen tilanne on tämän päivän Luoteis-Lappilehdestä.
Sosiaalijohtaja sijaistaa ja antaa Muonion kunnan taloudellisesta tilantesta peitellyn väärän tiedon ja samoin ei ole asiantuntija kyllä toimittajakaan tai ei ole saanut kuin kaunistellut tiedot.
Lehtikirjoitus onkin tarkoitettu juuri niille muoniolaisille jotka eivät ymmärrä mitä nuo ripoteltut luvut tarkoittavat ja mitä tarkoittaa ettei nytkään näytetä vesilaitoksen suurta velkataakkaa.
Sanoisin, että edellisen kirjoittajan teksti on hyvin lähellä oikeaa sitä mitä kuntalaisen velkataakka vauvasta vaariin on tänä päivänä. Vesilaitoksen ja muiden tytäryhtiöiden velka puuttuu kokonaan.
Kuntalainen per 9-11 000 euroa on nykyinen velka jokaisella muoniolaisella.
Samoin erittäin hyvin sanottu tuo täysin osaamaton kunnanhallitus . Monena vaalivuonna vienyt Muonion tähän tilanteeseen.
Paskanpuhujia ja taloustaidottomia on vain otettu päättäjiksi. Tarkastuslautakunnan ohjeita ei ole mitään noudatettu. Henkilöstömenot ovat suuren kunnan luokkaa.
Toivottavasti nyt uudet valitut hoitavat tehtävänsä paremmin.
Toivomme niin ja ettei yksikään näistä vanhoista pääse enää mihinkään päättäjäksi (keskustasta kolme miestä ja kokomuksesta 1 mies) Tuhoa on tehty jo tarpeeksi kauann
Jokohan sieltä viimein tipahtaisi se järvikylien valtuutettu jolla menee yhdistyksen rahat ja omat rahat sekaisin.
Nainenko???
Taidat nyt sotkea järvikylät ja Kolarin suunnan.
Tulis edes yksi hallitukseen joka tietäs jotain talouspuolesta ja toinen lakipuolesta.
Ehokkaita katsoessa kuolee kyllä ajatuskin siitä, että toive toteutuisi.
Taivaallista porukkaa on kyllä tarjolla mutta ne ajaa omia erikoisia etujaan eikä heillä ole entistä kokemusta. Heidät jyrätään jos yksikään vanha pääsee suhmuroimaan entiseen malliin.
Onhan tuolla kuitenkin kaksi matemaattisesti (DI) koulutettua yrittäjää (Veisto, Korhonen), joilla luulisi olevan noista syistä talouspuolenkin osaamista.
korjosesta ei tietoa mutta veistosta vanhat asiat Särkijärveltä hyvässä muistissa ja laskutaito myös.
onkhan sama nais ihminen joka vekslaa soukan tien kans ja maksaa sukulais pojale että käypi lannaamassa oman pihansa tiepiirin rahoista eikä löyvy kuittia?
Kaksi DI.:tä. Voihan paska. Toisen ennenki olleen tekemiset tunnetaan ja toinen on yhen suvun uusi käskettävä.
Kyllä sillä DI:lä on siinä vähän merkitystä.
Uusia tuulia ja miksi? Annetaan näiden onkimiesten johtaa. Hyvinhän he esiintyy , vaatimattomia ottavat köyhän huomioon ja pyyteettömästi ilman korvausta. Joka kissanristiäisiin menevät hyvää hyvyyttään. Jatkoo,bumpisbum.
hyvä että menevät. nämä uudet ehdokkaat eivät kyllä herätä kovin suurta luottamuksen tunnetta,pari kappaletta semmosta jonkulaista loput aivan onnettomia
Onkimiesten valitus hallinto oikeuteen uudesta kunnanjohtajasta. Voidaanko valittaa ehdokkaista jos luottamustoimessa valittaa ettei välitetä valittaa ?
Nin hyvä, mutta maksaisivat harrastuksensa itse. Äläkä aliarvio uusia ehdokkaita. Moni on sivistynyt, pukeutuu ja tuoksuu puhtaalta. Eivät räyhää ja käyneet kuntarajoen ulkopuolella osa ympäri maailaa.
Veturi kannattaa pitää mielessä.
Jos se ensimmäinen ei kaatunut jääviyteen, olisi ollut todella suuri puhallus yksityisen pussista (arvonalennus) yhteiskunnalle eli selvää sosialisointia.
Katsotaan nyt, ketkä kannattivat tätä sosialisointia. Sen ymmärtää, että vasemmisto jo ideologian mukaankin on valmis sosialisoimaan. Sosialismihan perustuu kateuteen ja toisten nöyryyttämiseen.
...mutta että kepulaisetkin ovat valmiita sosialisoimaan toisen omaisuutta. Se on todella pelkkää ilkeilyä ja kateutta tietenkin.
On niitä muitakin asioita, joissa kepulaiset ovat valmiita sosialisoimaan ihmisten omaisuuksia - esimerkiksi vanhuspalvelut. Sillä toiminnalla sosialisoidaan avuttomien vanhusten omaisuutta sen kuin ehditään. Tämä on sitä todellista kepulaisuutta.
Sosialisoivia kepulaisia en ainakaan äänestä.