Kiinnitetty julkaisu kertoo, että tällä palstalla keskustellaan RKP:n politiikasta.
RKP:n politiikan ydin on jakomielisyys.
Yhtäältä vaaditaan, että jokainen suomenkielisen on luettava pakkoruotsia ja virkamiesruotsia, jotta ruotsinkieliset palvelut siten turvataan kielitaitolain (sekin muuten RKP:n vaatimus)mukaisesti kaikkialla Suomessa.
Toisaalta RKP tekee kaikkensa, jotta virkamiesruotsin merkitys kyseenalaistettaisiin vaatimalla virkamiesruotsin turvaamien palveluiden tilalle ruotsinkielisiä hallntorakenteita ja ruotsinkielisten itsensä tuottamia palveluita (malliesimerkki Vaasa-Seinäjoki).
Jotta RKP:n politiikka olisi johdonmukaista, sen pitäisi vaatia JOKO ruotsinkielisiä erityisrakenteita TAI hyväksyttävä se, että sen itsensä vaatima virkamiesruotsi turvaa ruotsinkielisten kielelliset oikeudet.
Nyt puolue toimii skitsofrenisesti viestimällä puolueen itsensä vaatiman politiikan olevan väärää ruotsinkielisten oikeuksien turvaamisen kannalta!
RKP:n politiikassa on siis sisäinen ristiriita ja ruotsalaisella eduskuntaryhmällä on vielä suurempi poliittinen sisäinen ristiriita: Ahvenanmaallahan poistettiin pakkosuomi vetoamalla muiden kielten tarpeeseen:mantereella RKP väittää, että ruotsin kielen pakko-opiskelu auttaa oppimaan muita kieliä eikä vie niiltä lainkaan aikaresursseja..
Ahvenanmaan edustaja kuuluu ruotsalaiseen eduskuntaryhmään.
Mitä muuta tällainen politiikka on kuin skitsofreniaa ?
RKPn politiikka on skitsofrenista
3
57
Vastaukset
-RKPn politiikka on skitsofrenista
Maan ensimmäisen Evan vaalimainos oli, ainakin lukijan mielestä, kovin skitsofreeninen.
"Alhaiset päivähoitomaksut ja ilmainen varhauskasvatus avaa työelämän oven yhä useammalle naiselle."
What?
Hänen mukaansa ilmaiset palvelut parantavat naisten työllistymistä.
Eikös se ole juuri toisinpäin.
Minun mielestäni ilmaisuudesta seuraa vain sohvalla loikomista ja siitä seuraa läskin määrän kasvu.
Tämä liennee Evan näkemys myöskin tasa-arvosta, hänen kirjoittaessa myös että Helsingin tulee olla tasa-arvoisin työnantaja.
Naisille läskiä, tasa-arvon nimissä!
BåHåHåHåHååååååååååååååå- Kiintiöjuristi
Vaasan sairaalan täyden päivystyksen saaminen voisi onnistua, jos RKP ehdottaisi lääkäreiden ruotsin kielitaitovaatimusten poistamista kaikista niistä sairaaloista, joilla ei ole ruotsinkielistä hallintoa. Silloin RKPn politiikassa olisi jotain järkeä. Jos virkamiesruotsi edelleen vaaditaan jopa Helsingin terveysasemilla, silloin sen tuottama kielitaito saa kelvata myös vaasalaisille. Virkamiesruotsi ei Rkp n mukaan toimi ilman aidosti kaksikielistä ympäristöä ja ruotsinkielistä erillishallintoa.
- Huomautan
On täysin selvää, että pakkovirkaruotsi tulee poistaa heti pakkoruotsin jälkeen.
Ne ovat saman huonon kolikon eri puolia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2042358
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401572Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1351222Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2881018Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56972Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis288915- 55906
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20902Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18765Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763