Olen omenien ystävä ja syön niitä todella paljon.
Ihmettelen ja olen ärsyyntynyt siitä miksi syötäväksi tarkoitetut omenat teitapaan mainostarroin? En vain voi sietää sitä, että syötäväksi tarkoitettuun ravintoon on teipattu mainoksia.
EU sen sallii, mutta sallimmeko me kuluttajat sen? Jos sallimme niin kohta jokaisen nakkimakkaran kuoressa on tarra "Aito Nakki". Ja miltä maistuisi paahtoleipä siivu tarran kanssa esimerkkiksi "Pirkka Paahto"?
Lisääkö mainostarra tuotteen maittavuutta - tuskin?
Ehdotankin, että me kuluttajat jätämme kaikki elintarvikkeet, joissa on mainostarra liimattu syötävään elintarvikkeeseen kuten omenissa, kaupan hyllyyn. Mainos tarra kuuluu pakkaukseen, ei syötävään tuotteeseen.
Siis hyvät ystävät - boikotoikaamme kaikkia sellaisenaan syötäviä elintarvikkeita joiden "lisämausteena" on mainostarra.
Ovatko teipatut omenat herkkuasi?
1
112
Vastaukset
- stigmaaja
Kuvittelisin sen tarran suojelevan ennenkaikkea kuluttajaa. Ilman tarraa eri omenamerkkien erät sujahtavat helposti väärien hintaplakaattien alle, ja asiakas saattaa joutua maksamaan liikaa tai saada omenalajiketta josta ei tule hilloa tai piirakkaa. Mutta erinomainen pointti kyllä sinulla. Parempi vaihtoehto olisi antaa omenalle uv-säteilyllä poltinmerkki josta merkin voisi tunnistaa. Se olisi luonnollinen menetelmä, uv:ta saa suoraan auringosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 222347
- 911478
- 1161238
- 751120
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa18939- 52842
Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa249841MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil209830Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo18821- 34785