Olen omenien ystävä ja syön niitä todella paljon.
Ihmettelen ja olen ärsyyntynyt siitä miksi syötäväksi tarkoitetut omenat teitapaan mainostarroin? En vain voi sietää sitä, että syötäväksi tarkoitettuun ravintoon on teipattu mainoksia.
EU sen sallii, mutta sallimmeko me kuluttajat sen? Jos sallimme niin kohta jokaisen nakkimakkaran kuoressa on tarra "Aito Nakki". Ja miltä maistuisi paahtoleipä siivu tarran kanssa esimerkkiksi "Pirkka Paahto"?
Lisääkö mainostarra tuotteen maittavuutta - tuskin?
Ehdotankin, että me kuluttajat jätämme kaikki elintarvikkeet, joissa on mainostarra liimattu syötävään elintarvikkeeseen kuten omenissa, kaupan hyllyyn. Mainos tarra kuuluu pakkaukseen, ei syötävään tuotteeseen.
Siis hyvät ystävät - boikotoikaamme kaikkia sellaisenaan syötäviä elintarvikkeita joiden "lisämausteena" on mainostarra.
Ovatko teipatut omenat herkkuasi?
1
117
Vastaukset
- stigmaaja
Kuvittelisin sen tarran suojelevan ennenkaikkea kuluttajaa. Ilman tarraa eri omenamerkkien erät sujahtavat helposti väärien hintaplakaattien alle, ja asiakas saattaa joutua maksamaan liikaa tai saada omenalajiketta josta ei tule hilloa tai piirakkaa. Mutta erinomainen pointti kyllä sinulla. Parempi vaihtoehto olisi antaa omenalle uv-säteilyllä poltinmerkki josta merkin voisi tunnistaa. Se olisi luonnollinen menetelmä, uv:ta saa suoraan auringosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016285Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088