Olen omenien ystävä ja syön niitä todella paljon.
Ihmettelen ja olen ärsyyntynyt siitä miksi syötäväksi tarkoitetut omenat teitapaan mainostarroin? En vain voi sietää sitä, että syötäväksi tarkoitettuun ravintoon on teipattu mainoksia.
EU sen sallii, mutta sallimmeko me kuluttajat sen? Jos sallimme niin kohta jokaisen nakkimakkaran kuoressa on tarra "Aito Nakki". Ja miltä maistuisi paahtoleipä siivu tarran kanssa esimerkkiksi "Pirkka Paahto"?
Lisääkö mainostarra tuotteen maittavuutta - tuskin?
Ehdotankin, että me kuluttajat jätämme kaikki elintarvikkeet, joissa on mainostarra liimattu syötävään elintarvikkeeseen kuten omenissa, kaupan hyllyyn. Mainos tarra kuuluu pakkaukseen, ei syötävään tuotteeseen.
Siis hyvät ystävät - boikotoikaamme kaikkia sellaisenaan syötäviä elintarvikkeita joiden "lisämausteena" on mainostarra.
Ovatko teipatut omenat herkkuasi?
1
109
Vastaukset
- stigmaaja
Kuvittelisin sen tarran suojelevan ennenkaikkea kuluttajaa. Ilman tarraa eri omenamerkkien erät sujahtavat helposti väärien hintaplakaattien alle, ja asiakas saattaa joutua maksamaan liikaa tai saada omenalajiketta josta ei tule hilloa tai piirakkaa. Mutta erinomainen pointti kyllä sinulla. Parempi vaihtoehto olisi antaa omenalle uv-säteilyllä poltinmerkki josta merkin voisi tunnistaa. Se olisi luonnollinen menetelmä, uv:ta saa suoraan auringosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614198KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1152752Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452252Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291913- 241843
- 281566
- 171420
- 731360
- 1461307
- 311178