Okei tää on ehkä tosi noloo mut mitä tsrkottaa ku ratsastuksen opettaja sano et nostin väärän laukan :OO Siis töö ON tosi noloo mut en oo kauheesti ratsastanu eli olen niin kuin alottelija :) heh pliikke voisko joku kertoo
Tää on noloo mut....
NoloLaukka
5851
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
..kun olen ratsastuskoulujen kehiä kiertänyt mutta väärä laukka/vastalaukka tarkoittaa siis sitä että ulkoetunen johtaa sitä. Kun nostaa oikean laukan, on sisäpohje edessä, ulkopohje takana ja hevosen sisäetunen johtaa.
se tarkottaa sitä että hevosen ulkojalka (seinän tai aidan puoleinen) johtaa laukkaa. Hevosella on oikea laukka silloin kun sisäjalka johtaa. Aseta hevosta paremmin sisään päin ja anna laukka pohkeet, niin yleensä sillon aina oikea laukka nousee. Tai kokeile nostaa laukkaa ympyrältä, hevonen lähtee siitä helposti oikeaan laukkaan.
Voit sanoo sille opelle et oot vast aloittelija. Mäkään en osa´nnu sitä kunnolla alux oon ratsastanu 3vuotta! ei oo yhtään noloo jos ei osaa nostaa oikeeta laukkaa sitä pitää vaa harjoitella! Tsemii!!!!
Joo kiitti kaikille nyt tiiän mitä se tarkottaa
jos et ymmärrä jotain niin kysy heti opettajalta sitä varten ne siellä on. pitää vaan rohkeesti kysyy niin varmasti tulee hyvä vastaus! :)