Suositelkaa naisten polkupyöriä

Olen ostamassa pyörää, mutten tiedä mikä olisi hyvä. Käytän pyörää työmatkoihin ja huviajeluihin. Luin, että hybridipyörä olisi siihen sopiva? Pyörän pitäisi olla kevyt ajaa. Hinta max. 400€
10214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos ajat talvella ja pyörätielle on ajettu suolaa kuten Helsingissä, niin sitten kannattais ostaa sellainen missä vaihteet takapyörän keskiön sisällä.

Suolavelli tuhoaa monivaihteisen pyörän viikossa, missä rataspakka takana, eli lehtiä edessä ja takana.

Jos ajaa suolatuilla teillä, niin kannattaa olla talvipyörä ja kesäpyörä erikseen.

Äänestä
  • Napavaihdekeskiö on raskas ajossa ja vaikea ellei mahdoton huoltaa. Jos haluaa kevyen pyörän, niin ei napavaihteita.

    Äänestä

Lisäksi, kannattaa katsella käyŧettyjä pyöriä netistä, hieman halvemmalla kun tuo 400€. Koeaja ja saatat löytää helmen.

Eikun... koeaja ainakin kymmentä eri pyörää, niin alkaa tajuamaan mikä voisi olla itselle sopivin, ja sitten voi ostaa vaikka uudenkin jos löytää sellaisen kaupasta.

Äänestä

Hiilikuitu
Shimanoultegra
Kevyt 4000€

Äänestä

Suosittelen naisten polkupyöriä.

Äänestä

Luit väärin tai valheellista tekstiä. Hybridi ei ole koskaan sopiva minkäänlaiseen käyttöön. 29" maastopyörä tai fat bike 4.0 voisi olla hyvä? Kipaise asiantuntevassa pyöräliikkeessä ja anna asiantuntevan myyjän auttaa ammattilaisen ottein pyörän valinnassa. Muista, että pyörän tulee olla juurikin oikean kokoinen sinulle ja tarvitset lisäksi kunnolliset pyöräilyvaatteet ja turvavarusteet, jotka maksavat alk 800 euroa. Lisäksi tarvitset huolto/korjausvälineet ja huoltopukin sekä suojahaalarit ja käsineet.

Äänestä

Kuinka pitkä on työmatkasi? Entä tarkoittaako huviajelu lenkkeilyä vai kenties käyntiä kiskalla kilometrin päässä? Jotta saisit järkeviä vastauksia, niin tarvitaan hieman enemmän perustietoja.

Hintahaarukkasi on sen verran pieni, että pääsääntöisesti järkevä vastaus tulee olemaan: osta käytetty, jollei Jopo riitä käyttötarkoitukseesi. Neljällä sataa ei saa keväisin edes käyttökelpoista fixiä.

Äänestä
  • Kyllähän ne neitosten huviajelut tiedetään... ;)

    Äänestä

  • Mistä sinä kenenkään haarukan pienuudet tiedät? Koitahan pysyä asiassa, senkin pervo.

    Äänestä

  • Pyöräilijä91 kirjoitti:

    Mistä sinä kenenkään haarukan pienuudet tiedät? Koitahan pysyä asiassa, senkin pervo.

    Haarukkaa pitää muistaa aika ajoin availla oikein apposen auki, niin pysyy paikat kunnossa. Kunnon hoonaus ja sitä varten riittävästi soveltuvaa liukastetta, jos ei muuten tahdo hoonausvärkki luistaa riittävästi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pyöräilijä91 kirjoitti:

Olen ostamassa pyörää, mutten tiedä mikä olisi hyvä. Käytän pyörää työmatkoihin ja huviajeluihin. Luin, että hybridipyörä olisi siihen sopiva? Pyörän pitäisi olla kevyt ajaa. Hinta max. 400€

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu