Kenellä vastuu?

Alle_18v_on_lapsi

Kenellä se todellinen vastuu luterilaisuuden valtion kirkon suomessa on lasten ja nuorten kouluttamisissa;
kirkollako?
opettajillako?
lasten vanhemmillako?

Ja, mahdollisesti siitä, että kenellä se vastuu pitäisi olla.
Kertokaa mielipiteenne.

2

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastuunkantajat katoavat kuin pieru saharaan, kun lapsi kasvaa ja huomaa tulleensa uskovaisten vanhempiensa, kirkon ja koululaitoksen pettämäksi.

      Paljon lapsena kuultu jumala kun aina vaan loistaa poissaolollaan eikä puutu edes törkeimpiin rikoksiin ihmistä ja ihmiskuntaa vastaan.

      Näkisin näin, että koko yhteiskunnalla on velvollisuus lopettaa olemattomien satujen pänttääminen vaikutuksille alttiiseen kansanosaan.

    • Helppoa asia.

      Vanhemmat kasvattavat ja koulu opettaa. Valitettavasti koulu joutuu yhä enemmän myös kasvattamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      39
      584
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      548
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      218
      512
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe