Voiko olla, että ihmiset aavistavat huonon itsetunnon vaikka kuinka yrittäisi näytellä itsevarman oloista? Olen nyt muutama kertaa tehnyt eräänlaisen sosiaalisen testin mm. baareissa ja kaupoissa:
- Kävelen ryhdikkäästi ja mahdollisimman rennon olosti
- Leukani on suorassa ja katse visusti eteenpäin
- Minulla on siistit vaatteet ja hygienia on kunnossa
- Puhun kuuluvalla äänellä ja katson silmiin
- Hymyilen, jos hymyilyttää nauran, jos naurattaa
Tämä kaikki on tietenkin näyttelyä - oikeasti minulla on erittäin huono itsetunto, jota yritän vain peitellä edellä mainituin keinoin.
Testin tulos: Kukaan ei kiinnitä minuun mitään huomiota. Olen kuin ilmaa. Korkeintaan saan säikähtäneitä ja kummaksuvia katseita - aivankuin olisin toiselta planeetalta.
Eli olen joko epämiellyttävän näköinen tai sitten ihmiset aavistavat jollain tavalla huonon itsetuntoni pienistä vivahteista kuten kasvojen mikroilmeistä - voiko se ylipäätänsä olla mahdollista?
- Kävelen ryhdikkäästi ja mahdollisimman rennon olosti
- Leukani on suorassa ja katse visusti eteenpäin
- Minulla on siistit vaatteet ja hygienia on kunnossa
- Puhun kuuluvalla äänellä ja katson silmiin
- Hymyilen, jos hymyilyttää nauran, jos naurattaa
Tämä kaikki on tietenkin näyttelyä - oikeasti minulla on erittäin huono itsetunto, jota yritän vain peitellä edellä mainituin keinoin.
Testin tulos: Kukaan ei kiinnitä minuun mitään huomiota. Olen kuin ilmaa. Korkeintaan saan säikähtäneitä ja kummaksuvia katseita - aivankuin olisin toiselta planeetalta.
Eli olen joko epämiellyttävän näköinen tai sitten ihmiset aavistavat jollain tavalla huonon itsetuntoni pienistä vivahteista kuten kasvojen mikroilmeistä - voiko se ylipäätänsä olla mahdollista?
Vastaukset 37
Vanhimmat
Osaan menee esitys hyvin läpi mutta on paljon ihmisiä jotka huomaavat feikatun itsetunnon. Ohi kävellessä saatat näyttää ylimieliseltä jos feikkaat itsetuntoa? Jos katsot vahingossa ylimielisellä ilmeellä vieraita ihmisiä, ei ihmekään jos katselevat kummaksuen.
Esim. kaupassa kävellessä huomion kiinnittää enimmäkseen ulkonäkö, joten jos sinua ei huomata niin et ole mikään komistus.
Itseasiassa minulle on muutama kertaa sanottu, että vaikutan ylimieliseltä ja hymyni on "vittumainen". Tämä johtuu mm. hieman vinosta suusta. Minulla on myös aika suuret silmät, joista voinee helpommin lukea jännityksen/epävarmuuden.
Väittäisin valtaosan ihmisistä olevan suhteellisen itsevarmoja, mutta naiset hyppäävät hyvin herkästi negatiivisiin johtopäätöksiin miesten itsevarmuuden tasosta. Tämä johtuu siitä, että naiset ovat epävarmoja itsestään ja tarvitsevat jonkinlaisen vankkumattoman muurin lähelleen johon nojailla ainakin henkisesti.
Epävarmuudesta johtuen naiset eivät koskaan anna selkeitä signaaleja miehille ja nuo epäselvät signaalit sitten heijastuvat takaisin naisen verkkokalvoille miehen "epävarmuutena", kun mies ei ota naisen mikroilmeistä ja eleistä selvää. Miesten on hyvin hankala tehdä aloitteita naisten suhteen, jos ei saa selvää kiinnostaako heitä vai ei. Jos kiinnostuksen merkkejä ei ole, niin ei se eroa käytännössä mitenkään jokaisen vastaantulevan naisen vonkaamisesta, mikä on miesten ja naisten mielestä säälittävää.
Naiset tiedostamattaan käyttäytyvät juuri sillä tavalla, että miesten ei 90 prosenteissa tapauksissa miesten näkökulmasta kannata tehdä naisten eteen mitään.
PRM rakas❤️Olet ihana Just tuollaisena!
Naisten käytös suosii ylimielisiä tai narsistisia miehiä, jotka helposti olettavat naisten olevan kiinnostuneita juuri hänestä.
Jossakin videolla sanottiin että ihmiset, jotka kehonkielellä viestittää itsevarmuutta, mutta ovat sisäisesti epävarma ovat ns. sosiaalisen elämän "robotteja" joita kaikki kummaksuvat. Itse en oikein tähän usko. Kyllähän mielummin kannattaa yrittää olla itsevarma mitä epävarma.
Antavat kahdenlaisia signaaleja jatkuvasti, ja näitä lukeva ihminen tuntee olonsa epämukavaksi. Se estää sosiaalisen tilanteen rentouden.
Parempi olla jatkuvasti epävarma, jolloin toinen henkilö kokee tilanteen selkeäksi.
Kaiketi tätä tarkoitetaan vanhalla viisaudella " että kannattaa olla oma itsensä".
.. SuurinOsa (Luultavasti Ihan Jokainen) ihmisistä Antaa VastakkaisiaSignaaleja.. Toiset toki enemmän ja/tai voimakkaammin, kuin taas jotkut toiset.. ;P
Mielenkiintoinen testi sulla meneillään!
Vaikea sanoa, miltä se näyttää luonnossa. Voihan olla että se vaan menee täysin yli ja näyttää tosiaan oudolta. Toisaalta taas eikö se hyvä ole, ettei ihmiset kiinnitä huomiota? Miten ihmisten pitäisi siihen mielestäsi reagoida?
"Miten ihmisten pitäisi siihen mielestäsi reagoida?"
Jotain pientä vastakaikua olisi mukava saada, viatonta silmäpeliä tms. Jos en saa positiivisia kokemuksia, ei itsetuntonikaan voi parantua.
Voiko se olla ahdistavaa jos hakee silmäkontaktia? Ei kannata yrittää liikaa. Hyväitsetuntoinen ei hae muiden hyväksyntää.
Itse hymyilen mielelläni naisille. Ja he hymyilevät takaisin. Mitään muuta silmäpeliä en edes huomaa, kun olen monesti vain omissa ajatuksissani.
Kaikki riippuu ulkonäöstä. Komean miehen käytöksellä ei ole mitään merkitystä, koska naisia riittää joka tapauksessa.
Ruman miehenkään käytöksellä ei ole merkitystä, koska itsevarmuus ei edistä naisen saamista yhtään.
Sun tarvii saada viihdyttävää sisältöä sun kanssakäymiseesi - ja enemmän kanssakäymistä tilanteisiin!
Tee jonkinsorttinen vaikutus.
Pelkkä kuiva itsevarmuus ei vielä riitä ellet ole tosi komistus. Subtanssia mukaan.
Juo itsesi itsevarmaksi, ja sitten vain läpsyttelemään neitoja persiille.
Toimivimmat iskurepliikit "mennäänkö paneen" ja "mulla on iso ky..ä". Kumma jos ei ala olemaan trafiikkia sun peräkammarissasi.
Neuvoista päätellen, haluat torpata kaikki hänen vähäisetkin mahdollisuutensa. Miksi?
Et varmaankaan näytä luontevalta. Johonkin rooliin keskittyminen usein näkyy ihmisestä juuri niin, ettei ole luontevasti. Ehkä ne mikroilmeet ja kuuluva puhuminen on myös asioita mihin saatetaan kiinnittää huomiota.
Suomalaiset harvoin kailottaa kaupassa tai missään, paitsi jurrissa.
Näyttele paremmin.
Tiedän.+En+oo+lukenut+tuossa+väissä+olevia+kommentteja+edes,+mutta+alan+ymmärtämään+pikkuhiljaa,+että+itsensä+rakastaminen+ja+ylpeys+itsestään,+ei+ole+nenäpystyssä+kulkemista,+eikä+alati+iloa.+Se+vaan+tulee+pihalle+muuten.+Se+ei+ole+kiinni+asenteesta,+niinkuin+olen+täälläkin+joskus+kirjoittanut,+vaan+ymmärryksestä.+Ymmärtää+itse+ja+huomaa,+että+on+hyvä+ihminen...kaikinpuolin.+
Tuskin+kukaan+pääsee+absoluuttiseen+itsevarmuustilaan,+mutta+mulla+ainakin+reilun+kuukauden+aikana+se+on+kasvanut++yli+100%;a,+niin+olen+huomannut+eron.+Vaikka+en+ole+sitä+edes+juuri+seurannut.+
Treffisivut+päivittyi.+Olemus+muuttui.+En+ole+huolissaan,+että+jään+yksin+loppuelämäks.+Mulle+on+tullut+monta+naista+kirjoittelemaan+treffisivuille+ja+kirjoittelen+kaikessa+rauhassa+niiten+kanssa.+Mä+ainakin+haluun+valkata+sen+mukavimman+sieltä,+jos+meinaan+jotain+vakavempaa.+😊
Aika+kiva,+että+voi+nykyään+katsastella.+Ja+ihan+tuikitavallinen+äijä+oon+ulkoisilta+habituksiltani.+😊+Mutta+pidän+itsestäni+nykyään.
Olen huomannut täsmälleen saman asian. Silloin, kun minulla on "voi ei, olen niin yksinäinen ja toivottavasti tapaisin pian kivan naisen" -ajatukset niin se näkyy varmaan jotenkin ulospäin. Kai naiset osaavat vaistota, jos mies on epätoivoinen, vaikka koettaisi kuinka esittää reipasta ja itsevarmaa.
Sitten, kun pääsen oikeasti tilaan missä ajatukset muuttuvat "Elämässä on muutakin kuin naiset ja voin tehdä omia juttuja" -ajatukset ja elän hälläväliäasenteella niin olen myös tavannut naisia ja aloittanut suhteitakin. Sen rentouden ja positiivisuuden pitää olla aitoa.
Todennäköisesti saatkin vastakaikua, mutta se ei ole sellaista minkä huomaisit. Viehättävinä pidetyt miehet havaisevat ne pienet merkit ja osaavat siihen vastata.
Itse asiassa silloin kun joku yllättäen, minä kyllä säikähdän
"Testin tulos: Kukaan ei kiinnitä minuun mitään huomiota. Olen kuin ilmaa. Korkeintaan saan säikähtäneitä ja kummaksuvia katseita - aivankuin olisin toiselta planeetalta."
Niin no useimmille varmaan oletkin kuin ilmaa olit sitten itsevarma tai et ja ne säikähtäneet taas saattaa kummastella sitä kun tuollainen kovin itsevarma esiintyminen silmiin katsoen saatetaan kokea jotenkin hyökkääväksi tässä kulttuurissa. Ei pidä viedä ylitse vaan olla itsevarma niin ettei provosoi.
itsevarma olen, en vaan halua olla päällekäyvä, koska olen hyvä tyyppi ja kun se nyt menee aina tunteisiin :D
Näyttelemällä tekee itsensä ja muut onnettomaksi. Ole ihan oma itsesi ja ylpeä siitä.
Ihan paska neuvo, itsensä kehittämisessä ei ole mitään pahaa.
Ei ruma mies voi saada naista vaikka kuinka katsois naisia silmiin ja kävelisi ryhdikkäästi.
Höh eihän se noin mene lainkaan. Itsevarmuus ei ole "itsevarmuutta". Se ei ole jotakin ryhdikästä kävelyä ja silmiin tuijottamista. Ei ihme, jos sinua katsotaan kieroon.
Itsevarmuus tulee paradoksaalisesti siitä, että näytät kaiken sen epävarmuuden ja haavoittuvaisuutesi muille. Ihan tosta noin vain, häpeilemättä ja piileskelemättä.
Fake it till you make it. Itsevarmuuden näyttelyä pitää jatkaa niin kauan että siinä oppii itsevarmaksi, ei hyvä muusikkokaan soita tietoisesti vaan pääasiassa lihasmuistista.
Kuulostat sellaiselta seipään nielleeltä.
Mies ei voi saada naista muuten kun rahalla jollei ole hyvännäköinen. Siinä ei auta itsevarmuuskaan. Kyllä nainen rumasta miehestä kiinnostuu jos miehellä on rahaa paljon jotta nainenkin saa siitä osansa ja voi elää hyvää elämää taloudellisesti ja silloin nainen kestää ruman miehen huonot piirteet. Itsevarmuutta voi harjoitella vaikka kuinka paljon menemällä vaikka huoriin jotta olisit sellainen luonteva naisten edessä mutta se ei auta saamaan elämänkumppania.
Jooh viimeistää rahalla saa naisen, niitä naisia on enemmän ja taas minunlaiset varmasti kaapataan ensimmäisenä.
Taas oon kovissa haluissa ja se on erittäin ahdistavaa voisi ottaa miehet silmät kiinni että saa tyydytyksen.
Tekee mieli kiroilla ja itkeä.
Miksi et sitten eroa?
On aika hirveää kotiäidin sinkkupalstalla herutella huomiota itselleen. :/ Mies ei vissiin huomioi tarpeeksi. Eikä aivokapasiteetti riitä keksimään mitään kehittävää puuhaa. Vaik onhan niitä naisia joille ei riitä oman kumppanin huomio.. Täällähän sitä on apajat sitä hakea.
Sullahan olisi lupaava ura yleisenä naisena.
Köyhemmätkin miehet sais reikää aivan ilmatteks hah!
Minua on väitetty itsevarman oloiseksi, vaikka lähinnä omasta mielestäni vaan välttelen katsomasta tai puhumasta ketään/kenellekään. En pysty pitämään katsekontakteja kovinkaan kauaa ja aina kun puhun niin suusta tulee pelkkää paskaa, joten parempi olla vaan hiljaa. Eli mielestäni käyttäydyn kuin täysi luuseri, mutta ilmeisesti se kuitenkin näyttää jotenkin ihmeellisesti ns. itsevarmalta. En sitten tiedä oikein millä logiikalla tuokin toimii, mutta enhän minä ihmisistä mitään tajuakaan.
Veikkaisin että olet ruma
Niin, en todellakaan tiedä olenko ruma, komea vai jotain siltä väliltä. Ongelmana on, että olen saanut kuulla kaikenlaista palautetta ulkonäöstäni: Kehuja lähisukulaisilta, mutta suurimmaksi osaksi huonoa palautetta muualta. Itse arvioisin ulkonäköni olevan suurinpiirtein 6.5/10, mutta voi se olla huonompikin.
En ole koskaan seurustellut, eikä kukaan nainen ole koskaan osoittanut minuun mitään kiinnostusta romanttisessa mielessä.
No+tuossahan+se+tuli.+
Naisten+silmissä+80%+miehistä+on+keskimääräistä+rumempia.
On+yleisesti+tiedossa+etteivät+naiset+osaa+erottaa+erilaisia+piirteitä+toisistaan.+Esim.+pitkä+mies+tulkitaan+kyvykkäämmäksi,+jykeväleukainen+luotettavammaksi,+matalaääninen+hauskemmaksi,+jne.+Vino+suu+saattaa+riittää+siihen+että+hymy+tulkitaan+ylimielisyydeksi+tms.
Siis minkään näytteleminen ei pitemmän päälle onnistu. Aina on olemassa mahdollisuus, että vieressä tai seurassa on joku, joka on sitä jotain mitä näyttelijä näyttelee. Vituikshan se aina silloin niillä näytyelijöillä tuppaa meneemään... :D
Mut ei itsevarmaksi synnytä. Itsevarmaksi tullaan. Sillon on näytteleminen tarpeetonta.
Aiheeseen liittyen tuli mieleen, että oliko se Suurin ja Kaunein joka totesi, että "It's not bragging, if you can back it up" :)