Äänestäjät ovat puhuneet

Puolet valtuustosta on menossa vaihtoon. Ja äänikuningatar on Inkeri.

Siinäpä kansan mielipide nykyisistä valtuutetuista.
271713
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Eikös tuo keskustan ykkösnainen kuulu kuningattaren leiriin?

Äänestä

Hallituksen puheenjohtaja on yleensä suurimman äänimäärän saanut?

Äänestä
  • Voiko hallituksen PJ olla myös valtuuston pj samaan aikaan?

    Äänestä

Kittilälle olisi parasta, että voisi?

Äänestä

jessssss....! hyvä kittiläläiset,nyt tuli selville reippaasti ainakin se,kenellä on kuntalaisten tuki ! ei ihmisiä voi kusettaa miten vain...lestat pörräätköön piireisään,ihan sama kenekä "rouva" on heillä johdossa...nahkansa ovat näyttäneet ja hyvä niin.

Äänestä

Keskustan valtuutetuissa ei juuri uusia nimiä. Tässä ryhmässä ei katsottu tarvittavan uudistusta.

Äänestä

Eipä taida kuitenkaan Kittilän meno miksikään muuttua?Kunnanhallituksen lainvastaiset? 8-2 enemmistöpäätökset muuttuvat
6-4 päätöksiksi!?

Äänestä

Millähän meriiteillä inkeri on äänikuningatar? Samaa tyhjän messuamista ollut edellinen kausi, eikä ainuttakaan aloitetta valtuustossa. Virkamiesten hännystelijä ja äänitorvi vertaansa vaille.

Mutta vaalikarja on puhunut ja siihen on nyt tyytyminen.

Äänestä
  • Ottaako n.s aivoon? Eikö oliski elämä mukavaa, kun sais tehä mitä vain, eikä joutuisi siitä vastuuseen?
    Mutta kun pää tulee vetävän käteen ennemmin tai myöhemmin.
    Helpommalla pääset kun sulaudut joukkoon ja nautit taas oikeudenmukaisesta Kittilästä.

    Äänestä

No ottaa aivoon kyllä....myönnettäköön se..mutta sinun lailla en kyllä suostu silti sulautumaan massaan...harhaan johdettavaksi :)

Äänestä
  • Tämähän se ongelma juuri on. Kun on kylä täynnä tuollaisia pikkutärkeitä isäntämiehiä jotka eivät näe omaa saunaa pitemmälle, saati osaisi ottaa hyvävelikerhoa laajempaa vastuuta yhteiskunnasta, tai sallisi vapaan kilpailun. Jollakin se on erottauduttava, jotkut ottaa kylähullun roolin ja joku haluaa olla sisilialainen patruuna.

    Äänestä

  • Mutta minkäs teet?
    Tuulimyllyjä vastaan ei kannata taistella, mutta omapa on asiasi.

    Äänestä

Ihmiset/kuntalaiset/äänestäjät eivät ole tyhmiä ja "taamottuja"....kyllä se on tunnustettava tosiasia,kepuleitten ja muidenkin vaalissa turpaansa saaneet !olkoot Inkeri mielestänne mikä hännystelijä tahansa...ei tilannetta muuta...kyllä "kansa tietää"...

Äänestä

Me täällä Patentti- ja rekisterihallituksessa olemme kuulleet vaikerruksenne, joka tietysti on hyvin ymmärrettävää. Täytyyhän JOKAISESSA maamme kunnassa kansalaisella olla mahdollisuus peräaukon valkaisuun kunnallisena palveluna.
Olemme päättäneet lähettää patentoidun ja rekisteröidyn peräaukon valkaisijan mahdollisimman pian kuntaanne, joka siis sijaitsee Lapin raukoilla rajoilla.
Olonne on kieltämättä hyvin surkeaa, mutta nyt voitte katsoa luottavaisesti tulevaisuuteen, kohta on teillä kaikilla hohtavan valkea peräaukko!
Olkaa hyvät ja pyllistäkää! Saatte kunnallisena palveluna valkaisun peräaukkoonne tuossa tuokiossa!
Kommentoi

Äänestä

taitaa lestalaisia ym. kittilän mafiaan kuuluneita ottaa päähän ja lujaa.. geu geu! en tunne tuskaa puolestanne,saitte minkä tienasitte...varså god !ootan mielenkiinnolla kittilä-casen jatkoa...käräjät on kesken. Nyt voi oottaa "tasasempia" äänestyksiä...geu geu!!

Äänestä

Lähti sieltä pihalle muutamia ja ansaitusti. Harmi että Hille sai tarpeekseen, olisi hyvin voinut olla vaihtoehtoisella listalla.
Eniten ihmetyttää mitä KH ja valtuusto vielä päättää. Nyt voi odottaa kostoa, mutta kenelle? No kuntalaisille, väärin äänestetty.

Äänestä

Murtuiko edellisten suhmuroijien valta uudessa valtuustossa? Vai joudutaanko tässä odottamaan vielä Lex Kittilän toimeenpanoon asti, ennen kuin päätöksenteko palaa raiteilleen?

Äänestä
  • kepulaisissa ei suuria muutoksia, vain kolme aiempaa vähemmän. Yrityskuningas Mäkitalo ei päässyt. Salonen taasen totesi häntä v...tavan kuin pientä oravaa. Oli kuulemma väärin äänestetty. Eikä vielä tiedä miten jaksaa yhteistyötä harrastaa.

    Voi olla että varavaltuutetuille tulee käyttöä.

    En tiedä kuka valitsee valtuuston pj:n, mutta eihän sinne oikeasti sovi kuin yksi Yritys.

    Äänestä

  • Inki yksin 391, ei persut luulis kukkolevan saivat yhteensä vain 348

    Äänestä

  • "Takki-tarmo" sai edellisissä vaaleissa eläkeläisten äänet, jotka luulivat äänestävänsä Kari Salosta. Kyseinen Kari oli järjestellyt eläkeläisille viriketoimintaa, matkoja yms. Saisi "takkitarmo" laittaa kätensä käänärpäitä myöten ristiin, että sai edes tuon verran ääniä.
    Vai v....taa tarmoa vähät äänet, ei ihmiset kahta kertaa erehdy saman puliveivarin osalta.

    Äänestä

Tarmo sai takinkäännön palkkioksi Laurin viran hissiyhtiössä, ja nyt saa jännätä, koska tulee lähtö

Äänestä

kepulaisilla ja lähestulkoon kaikilla persuilla paskat housuissa..! nyt ei taida löytyä "pyyhkijöitä" niin nopsaan kuin vuosi sitten. Inkeri teki "jytkyn" synti kun Hille kyllästy liian aikasin,selvää johtaja ainesta,olisin äänestäny. Nyt pitää olla tarkkana,Lestat ja muut katkerat yrittää kostaa kuntalaisille,väärin meni junttien mielestä. Kauppiaan Rouva on täysi pökelö ,muuallakin kuin politiikassa,nou hätä...takana kuitenki vaikuttaa Kurula maha-happoineen...piruilua tulossa,se tiedetään kyllä. Tsemppiä ja jaksamista uudelle valtuustolle.

Äänestä

Kun katsoo henkilöiden menneisyyttä inkerin porukassa, niin on äänestäjillä huono muisti. Erotettu, Keskustan juoksu tyttö, tutkinta tulee, Inkeri häikäilemätön uhkailia, pitään poliitikassa olleena. valta vietiin niin sota alkoi.
Oikeuden mukaisuus on kaukana tästä porukasta, oma napa edellä
Kyllä KIttilän äänestäjiä vietiin......................

Äänestä
  • Mutta ei viety kouluun, kun on niin paljon kirjoitusvirheitä ja jäsentymätöntä ajatusta herralla. Olisiko valtuustoainesta?

    Äänestä

  • Syytinkivaarejakin oli ehdolla, mutteivat oikein lyöneet läpi, puolueessa joka alkaa olla
    jo menneen talven lumia. Nimim. "v......u",( alan miehiä, nimestä päätellen) ei ilmeisesti
    mennyt läpi, ja nyt sitten ottaa pattiin, mutta vitutukselle ei saa antaa valtaa , ettei
    löisi läpi itselläkin, ja sitten olisivat taas vellit housuissa !

    Äänestä

Nimimerkki "v....u" puhuu kyllä asiaa, mutta ei oikein ole pystynyt todistamaan väittämiään,
ja niinpä niitä (todisteita) odotellessa jätämmekin asian Jehovan haltuun !

Äänestä

Inkeri on kittilän äänikuningatar, eikä mikhään navanseutu kuninkatar, sen ymmärtää jo
hulluki äänimäärästä, ja se nyt ottaa pathiin ketkuja, ko eivät ennään pääse vetämhän
välistä, ainakhaan niin palioa. Kuntalaisille se oli iso voitto !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rönkä_ kirjoitti:

Puolet valtuustosta on menossa vaihtoon. Ja äänikuningatar on Inkeri.

Siinäpä kansan mielipide nykyisistä valtuutetuista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu