Viimeinen posari ilmestyi tänään maanantaina - huomenna enää vain Lapin Kansa. Väkeä pistetään pihalle 14 henkilöä, pääosin Kemistä. Luuletteko, että Lapin Kansassa on jatkossa juttuja Merilapista - ei ole. Meillä ei ole enää paikallista lehteä.
Ja katsokaapa tilaushinnat: posarin digilehti maksoi kuussa 10 euroa - Lapin Kansa 16 euroa - siis 60 % kalliimpi ! . Mitä sillä hinnalla saa ? - ei mitään. Turhaa on AlmaMedian luulla, että tilaan lappalaisten lehtiä !
RIP Pohjolan Sanomat
40
620
Vastaukset
- todella.pettynyt
Nyt sitä herkkua tulee... Käsittämätöntä tilaajien vähättelyä almalla. Ei yhtään kemiä koskevaa uutta juttua ollut vekkojulkaisussa, eilisen posarin juttuja pari. Irtisanoin jo tilaukseni.
- sieltäJaTäältä
Tietysti Kemissä on sellaisiakin henkilöitä, joita kiinnostaa pohjoisemmat asiat myös. Itse en ole käynyt Torniota pohjoisempana, olen tilannut Hesarin. Kaleva olisi myös vaihtoehto, niille joille Oulun seutu on jotenkin tullut tutuksi.
Outoa olisi jos ei mitään painettua lehteä tulisi. - rip.posari
sieltäJaTäältä kirjoitti:
Tietysti Kemissä on sellaisiakin henkilöitä, joita kiinnostaa pohjoisemmat asiat myös. Itse en ole käynyt Torniota pohjoisempana, olen tilannut Hesarin. Kaleva olisi myös vaihtoehto, niille joille Oulun seutu on jotenkin tullut tutuksi.
Outoa olisi jos ei mitään painettua lehteä tulisi.Pitäisihän alueen lehdessä käsitellä tämän alueen uutisia eikä olla rovaniemi keskeinen.
Kalevaa ajattelin itsekkin kokeilla. Loogiselta tuntuu koska sinneppäinhän sitä asioikin jos ei kemistä löydä.
Rovaniemi ei ole yhtään mitään! Syöpä muille lapin kunnille ainoastaan. - syyYksinkertainen
rip.posari kirjoitti:
Pitäisihän alueen lehdessä käsitellä tämän alueen uutisia eikä olla rovaniemi keskeinen.
Kalevaa ajattelin itsekkin kokeilla. Loogiselta tuntuu koska sinneppäinhän sitä asioikin jos ei kemistä löydä.
Rovaniemi ei ole yhtään mitään! Syöpä muille lapin kunnille ainoastaan.Ajattele lehden kannalta: Rovaniemen jne tilaajat sanoisivat, etteivät välitä lehdestä jossa on jotain Kemin juttuja. Rovaniemeläisiä on enemmän, joten...
- rovaniemi.haisee
syyYksinkertainen kirjoitti:
Ajattele lehden kannalta: Rovaniemen jne tilaajat sanoisivat, etteivät välitä lehdestä jossa on jotain Kemin juttuja. Rovaniemeläisiä on enemmän, joten...
Rovaniemi on syöpä muille lapin kunnille. onneksi on oulu vieressä.
- Siispä.luettavaksi
Lounais-Lappi.
Eiköhän lonari aloita paikkakunnaltakin olevien asioiden parissa syvällisemmin.- No_voivoi
Etkö sää tiedä että Lounais-Lappi on samaa Alma Median paskaa?
Loppuu sekin kohtapuolin.
- rip.posari
merilapin alueella n. 60 0000 asukasta niin kyllä tänne kaivataan TÄMÄN alueen uutisointia eikä rovaniemen.
- Manumaanpuolelta
Ottaa päähän kun Lounais Lappiinkin tungetaan sivukaupalla rovaniemen asunto ilmoituksia. Kohta syö Meri-Lapin ilmoitustilat.Ottaa aivoon avata kun roi,roi.roi....
- elkaavalittako
Sama lehtihän tuo on nimeä lukuunottamatta ollut. Samat tekstarit yms.
- kokeillaanpas
En valitakkaan. Lopetin tilauksen ja tilasin kalevan.
- kokeilenpa
Niin minäkin ja luin tämän päivän Kalevan sekä Lapin Kansan ihan samoja juttuja. Pitänee jatkossa katsoa, tilataanko enää mitään :)
- Solemikhää
RIP. Vaan riemunpäivä, kun ei enää moinen sontasiioni ilmesty. Toivottavasti se 10.4 otetaan kemiläisten yleiseksi liputuspäiväksi ja palkalliseksi vapaaksi työstä (joilla sitä on), sen verran ilon aihetta sen lakkauttaminen mieliin tuo.
Lapin Kansa ei ole tämän alueen lehti ja enkä ala mainostamaan mitä kukin tulevaisuudessaan lukee, jos jotai paperista aviisia haluaa tilata. - Onhan_teillä
sielläKemin seudulla Paavo Väyrynen jalaskökkeineen. Eikö se riitä? Mitäpä olisi elämä ilman Paavo Väyrystä?
- tuooy
Heh heh - Pate valittiin juuri Helsingin valtuustoon, joten pitäkää vain hyvänänne...😜
- Lapinkansanpuolesta
Posari joutikin loppua. Viime vuoisien ns. Uutisointi oli surkean ja turhan välimailla. Huonoa on työpaikkojen katoaminen. Toivottavasti Keleva tai Lapin Kansa täyttää posarin jättämää tyhjiötä. Ja kertoisi totuudenmukaisesti näistä ihmekaupunki kemin kummista kiemuroista. Esim. tämän lpshp:n ja keilatalon laitehankintakoplauksen syyt olisivat takuuvarmasti kiinnostava uutinen.
Nythän päätöksen tehneet ja sumplineet poliitikot voivat olla turvallisella mielellä kun vaalit ovat takana. - roiroioulumerilappi
kaleva on enempi meijän ku toi lapin kansa, juuhhhh
- Iltapäivälehdetkin
IS & IL kertoo lounais-lapin asioista enenmän kuin Lapin Kansa. Eikä ole pakko tilata, eikä edes joka päivä ostaa.
- Kemiläinen85
Kaleva tässä nyt viimeinen vaihtoehto on. Kätevä tapa seurata Kemin uutisia on YLE Kemin nettisivusto. Eikä maksa.
- juuriNiinn
Kemiläinen85 kirjoitti:
Kaleva tässä nyt viimeinen vaihtoehto on. Kätevä tapa seurata Kemin uutisia on YLE Kemin nettisivusto. Eikä maksa.
Niin siellähän on Kemin uutisia noin 3 kpl viikossa, eli kaikki Kemin tapahtumat.
- PohjolanS
JOO Posarissa ei ole aikoihin ollu kemin asioita, oli ennen oma lehti, ensi viikolla LOPETAN TAATUSTI --- SAA SEURATA PERÄSSÄ.
- Ojaanajaa
Ajan kysymys,milloin Lapin Kansakin lopettaa paperilehtenä , ja digi lehteä lukee entistä harvempi joukko. että se siitä sitten.
- Menny
Ojaanajaa kirjoitti:
Ajan kysymys,milloin Lapin Kansakin lopettaa paperilehtenä , ja digi lehteä lukee entistä harvempi joukko. että se siitä sitten.
Joo, digilehteä itsekin olen lukenut mutta nyt jää tilaus uusimatta.
- Aloittaja1111
No niin, nyt alkaa olla kuukausi täynnä Lapin Kansaa ja miten on käynyt - silmäilin Lapin Kansan digiuutiset läpi - noin viitisenkymmentä uutisotsikkoa joista Merilapin asioita sisälsi vain muutama.
Eli tässä kävi juuri niin kuin ennustettiin: päätoimittajan vakuuttelut tasapuolisuudesta haihtuvat kuukaudessa ja totuus paljastuu.
Sen on kyllä huomanneet mainostajatkin, koska tämän alueen mainoksia on enää harvassa - Lounais Lapissa näyttäisi olevan entistä enemmän - no sen saa toistaiseksi ilmaiseksi, mutta sen Rovaniemen asuntomarkkinat -liitteen voisi jättää tarpeettomana pois. - Entinenmenojatkuu
Aloittaja1111 kirjoitti:
No niin, nyt alkaa olla kuukausi täynnä Lapin Kansaa ja miten on käynyt - silmäilin Lapin Kansan digiuutiset läpi - noin viitisenkymmentä uutisotsikkoa joista Merilapin asioita sisälsi vain muutama.
Eli tässä kävi juuri niin kuin ennustettiin: päätoimittajan vakuuttelut tasapuolisuudesta haihtuvat kuukaudessa ja totuus paljastuu.
Sen on kyllä huomanneet mainostajatkin, koska tämän alueen mainoksia on enää harvassa - Lounais Lapissa näyttäisi olevan entistä enemmän - no sen saa toistaiseksi ilmaiseksi, mutta sen Rovaniemen asuntomarkkinat -liitteen voisi jättää tarpeettomana pois.Yksi asia säilyy: Kemi-uutisoinnissa matkailulla on edelleen ykkös asema ja siitä uutisoinnissa on säilynyt ylitsevuotava kehuminen matkailun tuomista rahavirroista kemin talouteen.
- Anonyymi
Nyt olemme saaneet jo kaksi vuotta lukea posarin seuraajaa Lapin Kansaa. Mitä olette mieltä Kemiä koskevien uutisten määrästä,laadusta ja tasosta?
Onko jokin aihealue ollut entistä korostetummin esillä ja mikä aihe alue on jäänyt lähes huomiotta?- Anonyymi
Rovaniemi keskeistä uutisointia muualta vain negatiivisia uutisia.
- Anonyymi
Ainoastaan mehiläinen ja ympärivuotinen uutisoidaan ja neki negatiivisesti. Täikönpuiston toiminnasta saatika ohjelmista ei uutisoida lainkaan.
- Anonyymi
Empä ole tilannut ja enkä lue Lapin Kansaa.
- Anonyymi
Mulle soitti Lapin Kansan myyntitykki, Oli täysin sitä mieltä että tarvitsen ehdottomasti lehden. Sanoin ett en ole koskaan edes kädessäni ko. lehteä pitänyt, niin ei mitään tietoa lehdestä. Käski mennä kirjastoon tutustumaan lehteen, en mennyt, mutta en tilannutkaan.
- Anonyymi
Voisin tilata mutta kun lehti on niin poliittinen (vrt. pääkirjoitukset) niin en oikein luota lehden kykyyn toimia objektiivisena tiedonvälittäjänä.
Hassu juttu, kun Lounais-Lappi ei ole poliittinen julkaisu ja se on maksuton.- Anonyymi
Lue Tiedonantajaa. Se ei ole polittinen ja sitäkin jaetaan usein ilmaiseksi.
- Anonyymi
Tai Verkkouutisia. Siellä on tarkoin valikoituja uutisotsikoita, jotka osoittavat USA:n ehdottoman hyvyyden ja parhauden.
Sitä lukiessani mietin, että mihin edes muita maita tarvitaan. Mukaanlukien Suomi. - Anonyymi
Lue Kansan Uutisia.
- Anonyymi
Kaleva Media aloittaa yt-neuvottelut jatkaakseen rakenneuudistusta ja sopeuttaakseen kulurakennetta. Rakenneuudistus ja kulurakenteen sopeuttaminen koskettavat kaikkia konsernin yhtiöitä ja sopeuttaminen tehdään yhtiökohtaisesti.
Kokonaisuudessaan tavoiteltu säästö vuoden 2020 loppuun mennessä on 4–5 miljoonaa euroa ja arvioitu vähennystarve on noin 30 henkilötyövuotta.
Yt-neuvottelut aloitetaan välittömästi seuraavissa yhtiöissä: Kaleva Oy, Kaleva365 Oy ja Kolmiokirja Oy. Neuvotteluissa käsitellään suunnitelmia yhtiön toiminnan uudelleenorganisoitumiseksi vastaamaan entistä paremmin yleisön mediakulutuksen ja toimintaympäristön muutoksiin. Tavoitteena on turvata yhtiöperheen kannattava liiketoiminta myös tulevaisuudessa.
Toteutuessaan suunnitellut toimenpiteet saattavat johtaa henkilöstövähennyksiin, lomautuksiin, tehtävämuutoksiin ja muihin muutoksiin työn organisoinnissa.
Neuvotteluissa haetaan ratkaisuja myös muilla säästötoimenpiteillä.
Kaleva Median palveluksessa työskentelee noin 700 ihmistä. Liikevaihto vuonna 2018 oli 69,2 miljoonaa euroa.
Liiketoimintaan kuuluvat julkaisut: Kaleva, Kale!, Forum24, Lapin Kansa, Uusi Rovaniemi, Lounais-Lappi, Raahen Seutu, Raahelainen, Pyhäjokiseutu, Koillissanomat, Iijokiseutu, Rantalakeus, Siikajokilaakso, Oulu-lehti ja Pudasjärvi-lehti sekä niiden kattavat digitaaliset kanavat ja palvelut.
Tais tulla tyhjäntoimittajille lähtö.
Heheheheheeheeeee!!!! 😆 - Anonyymi
Yksi lehti riittää ja se on Kaleva, Kemiin jää Lounais-Lappi mainoksineen.
- Anonyymi
Todennäköisesti Lounais-Lappi muu ilmaisjakelu loppuu. Oulun lähialueella on paljon pieniä lehtiä, jotka kuulemma ajetaan alas.
- Anonyymi
Lukekaa netistä
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2257037Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää451305Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka291118- 75911
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal49885Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a62877Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.96846Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38801Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14776- 43753