Vai vaikuttaako virtausnopeuden muutos muullakin tavalla tiimalasin toimintaan?
Toimiiko tiimalasi kuussa 1/6 nopeudella?
19
320
Vastaukset
- rollipeikkoHuHuu
Kyllä tiimalasi toimii siellä arvelemallasi nopeudella.
Aika siis kuusinkertaistuu.- suhteellinen-teoria
Kuinka lähellä valonnopeutta pitäisi avaruusrakutilla ajaa, jotta sen kyydissä oleva tiimalasi hidastuisi yhtä paljon verrattuna maassa olevaan?
Todella hyvä kysymys johon ei ole helppoa vastausta. Tiimalasissa suurin osa hiekasta on seinämien tukemaa ja aktiivisuutta tapahtuu pienessä tilavuudessa lasin kaulan yläpuolella.
Tätä on laskeskeltu ja ilmeisesti tiimalasin hiekan virtausnopeus on verrannollinen gravitaation voimakkuuden neliöjuureen. Jos siis gravitaatio menee kuudesosaan niin nopeus muuttuu suunnilleen tekijällä 1/sqrt(6) eli 1/(6^0.5) eli 1/2.45 eli 0.408. Tunnin tiimalasin tyhjeneminen kestäisi Kuussa 2.45 tuntia. eli 2 h 27 min.Tässä linkki julkaisuun, jossa asiaa on tutkittu.
https://arxiv.org/abs/0707.4550
Tutkimustulokset liittyivät lähinnä materiaalin hiukkasten kokoon, sillä erilaisten siilojen tyhjenemisnopeuden riippuvuudet ovat teollisuudessa kiinnostavia asioita.ExB kirjoitti:
Tässä linkki julkaisuun, jossa asiaa on tutkittu.
https://arxiv.org/abs/0707.4550
Tutkimustulokset liittyivät lähinnä materiaalin hiukkasten kokoon, sillä erilaisten siilojen tyhjenemisnopeuden riippuvuudet ovat teollisuudessa kiinnostavia asioita.Kysymys asiasta on näköjään esitetty aiemminkin.
http://physics.stackexchange.com/questions/148202/hourglass-on-the-moon
Tuossa asiaa on käsitelty dimensioanalyysin keinoin ja päädytty mainittuun 1/sqrt(g) arvioon.- envoikuuhunmennä
No kerroppas kun olet olevinaan noin viisas että oletko nähnyt missään kuurakettia jossa yli viiden metrin lyijysuojus?
- FoliotFoliopalstalle
envoikuuhunmennä kirjoitti:
No kerroppas kun olet olevinaan noin viisas että oletko nähnyt missään kuurakettia jossa yli viiden metrin lyijysuojus?
Jos tämä liittyy väitteisiin Kuussa käyntien väärentämisesti niin sille keskustelulle on oikeampi paikka salaliittoteoriapalsta. Se löytyy täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/salaliittoteoria - FoliotFoliopalstalle
FoliotFoliopalstalle kirjoitti:
Jos tämä liittyy väitteisiin Kuussa käyntien väärentämisesti niin sille keskustelulle on oikeampi paikka salaliittoteoriapalsta. Se löytyy täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/salaliittoteoriaSamasta aiheesta on myös käynnissä pitkä keskustelu Tiede-lehden puolella. Kaikki mahdolliset väitteet on siellä jo esitetty ja vastattukin moneen kertaan yli 25000 viestin voimalla.
http://www.tiede.fi/keskustelu/38442/ketju/no_onko_ihminen_sitten_koskaan_kaynyt_kuussa?page=1718 - envoi
FoliotFoliopalstalle kirjoitti:
Jos tämä liittyy väitteisiin Kuussa käyntien väärentämisesti niin sille keskustelulle on oikeampi paikka salaliittoteoriapalsta. Se löytyy täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/salaliittoteoriaJaaha. Että halutaan sensuroida ja piilotella nasan kuuhuijaukset?
FoliotFoliopalstalle kirjoitti:
Samasta aiheesta on myös käynnissä pitkä keskustelu Tiede-lehden puolella. Kaikki mahdolliset väitteet on siellä jo esitetty ja vastattukin moneen kertaan yli 25000 viestin voimalla.
http://www.tiede.fi/keskustelu/38442/ketju/no_onko_ihminen_sitten_koskaan_kaynyt_kuussa?page=1718Tosin "ongelma" voidaan kiteyttää hyvin lyhyeksi, esimerkiksi:
Historiantutkimuksessa pyritään kaikki näkökohdat punnitsemaan ja siten saamaan lopputulema. Kuulennot todetaan siinä painavin todistein historialliseksi tosiasiaksi, jota mahdolliset vielä vastaamattomat kysymykset eivät horjuta.
Historiantutkimus ei osu aina oikeaan, ainakaan tarkasti, mutta tässä asiassa voidaan olla varmoja. Niinpä vakavasti otettavissa historiankirjoissa ei asiasta esiinnykään varauksia, edes luokkaa "melko varmasti" tai "todennäköisesti". Kuulemma joissakin piireissä esiintyviä epäilyksiä ei ole aihetta ottaa huomioon.
Periaatteessa ja yleisesti ottaen historiantutkimus on aina valmis tarkistuksiin päätelmissään. Kuulentojen todellisuudesta ei esiinny mitään linja- ja tulkintaerimielisyyksiä, joten vain uudet kovat faktat voisivat muuttaa historiankirjoitusta tässä suhteessa.- kuugee
pähkäilijä kirjoitti:
Tosin "ongelma" voidaan kiteyttää hyvin lyhyeksi, esimerkiksi:
Historiantutkimuksessa pyritään kaikki näkökohdat punnitsemaan ja siten saamaan lopputulema. Kuulennot todetaan siinä painavin todistein historialliseksi tosiasiaksi, jota mahdolliset vielä vastaamattomat kysymykset eivät horjuta.
Historiantutkimus ei osu aina oikeaan, ainakaan tarkasti, mutta tässä asiassa voidaan olla varmoja. Niinpä vakavasti otettavissa historiankirjoissa ei asiasta esiinnykään varauksia, edes luokkaa "melko varmasti" tai "todennäköisesti". Kuulemma joissakin piireissä esiintyviä epäilyksiä ei ole aihetta ottaa huomioon.
Periaatteessa ja yleisesti ottaen historiantutkimus on aina valmis tarkistuksiin päätelmissään. Kuulentojen todellisuudesta ei esiinny mitään linja- ja tulkintaerimielisyyksiä, joten vain uudet kovat faktat voisivat muuttaa historiankirjoitusta tässä suhteessa.Jos kukaan ei olisi käynyt kuussa, niin miten on voitu mitata kuussa vallitseva putoamiskiihtyvyys?
- tähtähhä
kuugee kirjoitti:
Jos kukaan ei olisi käynyt kuussa, niin miten on voitu mitata kuussa vallitseva putoamiskiihtyvyys?
Jos kukaan ei ole likkunut valonnopeudella, niin miten se on voitu mitata?
- interrupt
tähtähhä kirjoitti:
Jos kukaan ei ole likkunut valonnopeudella, niin miten se on voitu mitata?
Meinaatko että valon kyydissä olisi istuttu ja katsottu gps-navigaattorista nopeus?
Valonnopeus on helppo mitata microtietokoneella, ledillä ja valoherkällä vastuksella. Vähän pitää myös osata ohjelmoida.
- airfoiljokaeikirj
Nopeammin valuu, lähes kaasuttomassa ympäristössä.
- kiisukaasu
Eikös tiimalasi ole umpinainen rakenne? Tietysti jos se on valmistettu kuussa, niin silloin sisälle jää pelkästään kevyempää kuukaasua.
Ei ole itsestään selvää millainen vaikutus hiekan virtaamiseen on kaasun poistamisella tiimalasista. Kun hiekanmurujen välinen voima on pieni niin niiden välissä olevan kaasun vaikutus voi olla merkittävä.
http://pof.tnw.utwente.nl/research/granular/effectairjamming
Tavallisessa tiimalasissa liikkuvaa hiekkaa vastaan puhaltaa ahtaimman kaulan kohdalla koko ajan pieni ylöspäin suuntautuva ilmavirta, joka voi estää hiekkakiteitä tarttumasta toisiinsa. Tyhjiötiimalasissa tuota ilmavirtaa ei ole, joten hiekka voi helpommin jämähtää paikalleen.Pöly käyttäytyy tyhjiössä eri lailla kuin ilmassa. Kun kaasu puuttuu ei muodostu aerosolia eli pölypilven hiukkaset putoavat juuri sillä nopeudella minkä ne saavat gravitaation aiheuttamasta kiihtyvyydestä. Ei siis pääse muodostumaan ilman kannattelemia pölypilviä. Tiimalasissa sama ilmiö tapahtuu pienemmässä mittakaavassa.
- ksd83
ExB kirjoitti:
Pöly käyttäytyy tyhjiössä eri lailla kuin ilmassa. Kun kaasu puuttuu ei muodostu aerosolia eli pölypilven hiukkaset putoavat juuri sillä nopeudella minkä ne saavat gravitaation aiheuttamasta kiihtyvyydestä. Ei siis pääse muodostumaan ilman kannattelemia pölypilviä. Tiimalasissa sama ilmiö tapahtuu pienemmässä mittakaavassa.
Jos tiimalasi viedään maasta kuuhun, niin mukana lienee myös vesihöyryä, joka todennäköisesti jähmii hiekan höyrystyessään ja jäätyessään kuun suurissa lämpötilavaihteluissa.
Kuumatkalla käytettävään tiimalasiin kannattaakin ladata kissanhiekkaa, tai käyttää hiekan tilalla pelkkää silikageeliä. - Villlllle
ksd83 kirjoitti:
Jos tiimalasi viedään maasta kuuhun, niin mukana lienee myös vesihöyryä, joka todennäköisesti jähmii hiekan höyrystyessään ja jäätyessään kuun suurissa lämpötilavaihteluissa.
Kuumatkalla käytettävään tiimalasiin kannattaakin ladata kissanhiekkaa, tai käyttää hiekan tilalla pelkkää silikageeliä.Tämä nyt menee taas tähän turhanpäiväiseen pokkurointiin millä ei ole mitään tekemistä alkuperäisen pohdinnan kanssa. Nimimerkki ExB kertoi jo varsin hyvin miten tiimalasi kuussa käyttäytyy.
On sitten taas aivan eri asia miten märkä kissanhiekalla täytetty tiimalasi käyttäytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi1343794Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä642669Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla342619Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi802445Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "282317Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.1051428Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm6311285SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past811191Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday1561112Uskon todistus
Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik2611056