MM 2005 (30.1.-6.2.)

bandy man

Huomenna alkavat sitten jääpallon MM-kisat Kazanissa, Venäjällä. A-sarjassa pelaavat Suomen lisäksi ennakkosuosikki Venäjä, Ruotsi, Kazakstan, Norja sekä pienen tauon jälkeen eliittimaiden joukkoon palaava USA. Avausottelussaan Suomi kohtaa huomenna Kazakstanin klo. 13.00.

Myös B-sarjan MM-kisat pelataan samassa kaupungissa, mistä johtuen kisoissa onkin tällä kertaa ennätysmäärä osallistujia eli peräti 12 maata. B-sarjassa kilpailevat Valko-Venäjä, Kanada, Unkari, Viro, Hollanti ja uusi tuttavuus Mongolia. Voittaja pääsee karsimaan sarjanoususta A-sarjassa viimeiseksi jäänyttä maata vastaan, eli todennäköisesti Valko-Venäjä kohtaa USA:n.

Mitäs veikkaatte Suomen sijoituksesta? Itse en usko toiseen perättäiseen mestaruuteen, mutta toivon mukaan sieltä jonkin väriset mitalit on pojilla kotiintuomisina.

Onkos muuten kukaan sattunut löytämään kisojen virallisia kotisivuja vai onko sellaisia edes olemassa?

7

912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeilla
      • bandy man

        Kiitti linkeistä. Löytyi myös tällainen reaaliaikainen tulosseurantasivu: http://www.goalwire.com/?sport=1

        Suomella alkoi kisat aika nihkeästi, vaikka Kazakstan nykyään ihan tasokas vastustaja onkin. Venäjä sen sijaan antoi kunnon selkäsaunan jenkeille lukemin 19-1.

        Liekö sitten taktinen veto kisojen järjestäjiltä tuo USA:n laittaminen Venäjän avausvastustajaksi. Näin Venäjä sai heti kättelyssä maalihanat auki ja lisää itseluottamusta seuraaviin peleihin.


    • Sergels torg

      Uskon että Suomi puolustaa menestyksekkäästi viime vuoden titteliä.

      • Inland Finn

        Pelit menivät todella alakanttiin. Valitettavasti muutama avain pelaaja sairastui, ja muutama varapelaaja jopa jouduttiin lennättämään Suomesta saakka.

        Ensi vuonna on sitten uudet MM kisat, ja varmasti jotakin jäi mieleen näistä kisoista.


    • Jones

      Olipa todella surkea alku kisoille tasuri Kazakstania vastaan maalle, joka kuuluu lajin pohjamutiin (Ranking: Venajä, Suomi, Ruotsi -tyhjää, tyhjää, tyhjää - Norja, - ja taas paljon tyhjää - ja loput maat kisoissa)

      • Ajan tasalla

        Ootpa Jones vähän ajastasi jäljessä. Kyllä Kazakstan nykyisin on ihan kelpo porukka, varmaan Norjaa kovempi.


      • Alex

        Ranking on enemmänkin Venäjä, Ruotsi, Suomi, Kazakstan, Norja -----------tyhjää------------ USA

        Kazakstan on kova joukkue, tuo tasuri ei ollut yllätys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3723
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      31
      2134
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2034
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1711
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1522
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1472
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      79
      1423
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      1154
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1115
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1113
    Aihe