Rautamalmi hinta sulaa käsiin - iron ore

Voe, Voe, Voe

Tänään sitten jysähti -8,5% alaspäin raudan hinta maailmanmarkkinoilla. Isoin päiväpudotus miesmuistiin.

Osaatko englantia?
http://www.businessinsider.com/iron-ore-price-is-in-free-fall-2017-4?r=US&IR=T&IR=T

Vetää naamat vakaviksi. Ei tästä mitään tule.
351019
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Mistutukseksi Kaikille lukijoille, että jo tuolla (linkki) hintatasolla kaatuivat useat pienet kaivokset maailmassa - mm. Pajalan ja Kirkkoniemen kaivokset!
Niillä on sentään rikkaampi esiintymä, kuin Hannukaisessa on ... ja Kirkkoniemessä on vielä syvänmeren satama.

EI kannata kaivaminen Hannukaisella!

Äänestä

Nytpä tyssäsi kiilumiesten kaivoskiima raudan hinnan romahdukseen. Rykimä on ohitse taas tältä erää ainakin seuraavaksi kolmeksi vuodeksi. Härkämiesten toivotonta tohinaa.

Äänestä
  • No sittenhän teillä ei ole mitään hätää, kun noin varmasti tiedätte. Varsinaisia tietoniekkoja. Voi pyhä yksinkertaisuus, kaikkea se luomu elättää.

    Äänestä

  • TervetuloaMidas kirjoitti:

    No sittenhän teillä ei ole mitään hätää, kun noin varmasti tiedätte. Varsinaisia tietoniekkoja. Voi pyhä yksinkertaisuus, kaikkea se luomu elättää.

    ... tuskaa.

    Äänestä

  • TervetuloaMidas kirjoitti:

    No sittenhän teillä ei ole mitään hätää, kun noin varmasti tiedätte. Varsinaisia tietoniekkoja. Voi pyhä yksinkertaisuus, kaikkea se luomu elättää.

    Kyllä se tänäpäivänä on juuri luomu joka elättää. Koita nyt sinäkin se ymmärtää.

    Äänestä

  • Sitä kaivostahan ei edelleenkään tule😃

    Äänestä

korotethan sitte kiinteistöveroja........

Äänestä
  • Eiku yrityksiä pystyyn ja alkakaa töihin. Ei ne työt kotia juokse vain pitää itsekkin tehdä jotai.

    Äänestä

  • Ei kyllä kolarissa on totuttu oottaan että sieltä peräkammarista haethaan töihin

    Äänestä

Tätä maailman napaa katsellessa täytyy sanoa, että aika pienellä turistimäärällä tuo itseriittoinen kylä elää (tai sanoo elävänsä). Aivan kuollut kylä kun taas Levi vieressä elää vilkkainta aikaansa. No, nythän on aikaa odottaa taas tulevia turistivirtoja 10 kuukautta, ja toivoa että raudan hinta tippuisi lisää... kukaan kylällä ei halua, että tulot olisivat ympärivuotisia tai, että Leviltä joku tulisi tuoman rahaa kuntaan. Onnea kurjuuteen!

Äänestä
  • Onneksi ylläs ei ole kuin Levi. Levi on kuin alppikylä josta luonto hävinnyt. Ja piletysmeiniki. Mutta ylläs on ihan eri laatuluokkaa. Matkailija tekee juuri sen valinnan tuleeko ylläkselle vain meneekö Leville pilettään. SÄILYTTÄKÄÄ YLLÄS ja kaunista luontoa. Se on tulevaisuutta.

    Äänestä

  • ylläseilevi kirjoitti:

    Onneksi ylläs ei ole kuin Levi. Levi on kuin alppikylä josta luonto hävinnyt. Ja piletysmeiniki. Mutta ylläs on ihan eri laatuluokkaa. Matkailija tekee juuri sen valinnan tuleeko ylläkselle vain meneekö Leville pilettään. SÄILYTTÄKÄÄ YLLÄS ja kaunista luontoa. Se on tulevaisuutta.

    kuiten tullee levile....pl.sie

    Äänestä

  • Varmasti tulee. Ja se on vain hyvä. Jokainen löytää sen paikan mitä rakastaa😃 Niin se vain elämä pyörii.

    Äänestä

Kaikkien kaivannaismineraalien hinta nousee ja laskee tuotannon mukaan. Kun hinta on ollut laskussa jonkun aikaa, ei kaikkia kaivoksia kannata pitää toiminnassa, jolloin heikoimmin kannattavat lopettavat toimintansa, jolloin kaivannaisen kokonaistuotanto vähenee.

Tuotannon vähetessä kysyntä ei kuitenkaan yleensä vähene, ja pian hinta alkaa taas nousta. Tällöin huonosti kannattavatkin kaivokset valjastetaan toimintaan, koska jotain voittoa on niistäkin saatavissa. Pian markkinoilla on jälleen liikaa kaivannaista, jolloin sen hinta alkaa laskea, eikä huonosti kannattavia kaivoksia kannata pitää toiminnassa.

Ellei kaivannaisen lähde ole poikkeuksellisen rikas ja kustannukset sen hyödyntämiseen poikkeuksellisen edulliset, tulee kaivannaistoiminta kussakin lähteessä olemaan hyvin suhdanneherkkää. Siitä vain ei pääse mihinkään.

Äänestä
  • Sangen erikoinen ja rytmikäs päättelyketju, siis että tuotanto ohjaa kysyntää. Näin päin se menee mutta vain harvoin. Useammin kysyntä ohjaa tuotantoa. Ja siinä kokonaisuudessa on sitten mukana vielä tuhat muuta mutkikkaasti toisistaan riippuvaa tekijää. Munan liike on syklistä ja menee edestakaisin.

    Äänestä

  • Et ilmeisesti ymmärrä lukemaasi tai sitten ymmärsit vain väärin lauseen: "Tuotannon vähetessä kysyntä ei kuitenkaan yleensä vähene".

    Käytin sanoja "vähetessä" ja "yleensä", koska tuotanto saattaa vähentyä myös maailmanlaajuisen laman seurauksena tai muusta syystä. Tällöinkään tuotannon väheneminen ei tietenkään vähennä kysyntää, kysyntä vähenee muista syistä.

    En sanonut, että tuotannon vähentäminen vähentäisi kysyntää.

    Äänestä

Rautarikasteen tonnihinta on nyt 78$ tonnilta . Ja rata Skibotniin eikä pitkin korpia ei minnekään. Kirkkoniemen kaivoskin teki konkan. E-8 pitkin kulkee 5- 6000 rekkaa kuukaudessa eli rataa varten kertyy tonnikilometrejä, joita ei matkustajista tule kuin ihan minimaalinen määrä.

Äänestä
  • Edelleenkin muistutus miksi Äkäsjokisuulle asti on aikoinaan vedetty kiskot,kiitos kuuluu vaan kaivosteollisuudelle.

    Äänestä

  • ... muistutus siitä, että VERONMAKSAJIEN rahoilla se rata on valtion toimesta rakennettu.

    Kiitos siitä kuuluu sen ajan ALUEPOLITIIKALLE - jos termi on sinulle tuttu.

    Kaivosteollisuus ( = RR & PK ) ei olisi pystynyt sitä rataa yksin taikka kaksin kustantamaan.

    Äänestä

  • Mutta täytyy kumminkin muistaa minkä takia valtio on lähtenyt investoimaan aikoinaan,ja ehkäpä tulevaisuudessa saadaan jatkoa radalle viellä ylemmäs jäämerelle asti. Ja jos tämä rata osuuksien pilkkominen yksityistetään mitä yt kaavaillaan niin Kemi-Kolarin välinen rataosuus on kiskot rullalle vedetty sen jälkeen jos ei liikenne raiteilla lisäänny.

    Äänestä

  • ... radan omistukseen ei tulisi muutosta - sen "omistus" säilyy LiikenneVirastolla.
    Operaattorit radalla voi vaihtua, kuten linja-autoilijat maantiellä.

    Radan olemassa oleminen on yleensäkin epävarmaa niin kauan, kun sitä ei ole sähköistetty.
    Roi - Kemijärvi väli on hyvä esimerkki. Rataosuus oli jo pudonnut TEN-listalta, kunnes havahduttiin toimimaan.

    Äänestä

Varmaan ne kaivoksen avaajat osaa ite laskea ja arvioida että kannattaako sitä kaivosta avata vai ei. Menestyviä yrittäjiä kuitenkin

Äänestä
  • Hattua täytyy nostaa Tapojärville,antaa työtä moneen talouteen ja kehittää yritystä eteenpäin tulevaisuuteen. Menestyksen salaisuus on kovan työn tulosta.

    Äänestä

  • ... pitää nostaa hattua!
    Suurin osa suomalaisista työskentelee pk-sektorilla.

    Yrittäjä ei lähde tuhoamaan omaa yritystään ehdoin tahdoin
    Jos liikevaihto riittää isoon investointiin, niin mikä ettei.

    Jos tavoite on veronmaksajien kustannettava/taattava ja saatu hyöty kaupataan pikaisesti pois, niin se on mielestäni väärin - tosin sitä tapahtuu Suomessa muutenkin.

    Äänestä

tuplavarmistus......ei muuta

Äänestä

Ei kannata kaivos, vaan eipä se vaikuta, kun saadaan vaan pohjavedet pilattua 1000 neliökilometrien alalta.

Äänestä

Ja edelleenkin Hannukaisen pimee kaatopaikka saastuttaa pinta ja pohjavesiä. Miks asialle ei tehdä yhtään mitään? Olis Mot ohjelman paikka nyt kysymyksessä.

Äänestä
  • ... itse käy putsaamassa?
    Vähät välität itsekin luonnosta?

    Äänestä

  • Eikös tosta kaatopaikasta vois joku käydä kertomassa vinkin tonne pohjoisnaapuriin. Siellä net ystävyyskunta Kithilässä kuulemma tuskailee ja ihmettelee salaperäisten kaatopaikkaongelmien kanssa. Lasketellaan ja Levitellään jätheet tänne Hannukaiseen niin ei tarvitse yrittää salassa piilotella.

    Äänestä

Uusi vuosi. Uudet kujeet. Luvassa kaivoshankkeelle positiivistä pöhinää vuodelle 2018. Raudanhinnalle povataan maailmantilanteen johdosta jyrkkää käppyrää ylöspäin. Hienoa! Tämä tietää varmistusta Hannukaisen kaivoshankkeelle, joka on hieno asia! Tuo kuntaan ja koko Lappiin vaurautta, työpaikkoja ja veroeuroja!

Tervetuloa Kaivos, tervemenoa etelän päkkäjäärät vastustamaan kehityksen kulkua takasin banaanimuttolaatikoineen sinne mistä tupsahtivatkaan kertomaan meille miten meidän tulee kotonamme elää.

Äänestä

Iloisia päätösuutisia kaivos rintamalta kohta tiedossa :)

Äänestä

Kuulin että olis kolarin poikia saanu lopputilejä kittilästä. Niitäkö ne on varmat työpaikat että potkut tulee ko urakka loppuu vai oliko käsi kahmaissut luvattomasti jotain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kurtakontientietäjä kirjoitti:

Voe, Voe, Voe

Tänään sitten jysähti -8,5% alaspäin raudan hinta maailmanmarkkinoilla. Isoin päiväpudotus miesmuistiin.

Osaatko englantia?
http://www.businessinsider.com/iron-ore-price-is-in-free-fall-2017-4?r=US&IR=T&IR=T

Vetää naamat vakaviksi. Ei tästä mitään tule.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu