Muuten hyviä mutta suolaa aivan liian vähän. Ripaus suolaa parantaa makua paljon.
Vastaukset 8
- eytw
Kala ilman suolaa on kuin pahvia söisi.
- u73e5
Oikeastaan on hyvä että suolaa on liian vähän. Voi itse lisätä makunsa mukaan. Jos olisivat liian suolaisia asialle ei voisi mitään.
- Osmoosi-reaktio
Suolapitoisuutta saa pienenemään liottamalla yön yli vedessä.
- kolmepäivväjalimaisia
Ostin taannoin Seipyöryköitä ja toista kertaa en edehdy, olivat pelkkää jauhoa. niinhän niissä kyllä lukikin, mieto kalan maku, yök.
Hätän kaloihin en kylläkään koske, ovat yleensä vanhoja, kun myydään. - Porkkanapäää
Joo ne Hätälän pyörykät on melkein yhtä limaisia kuin riettaan rouvan pikkupöksyt kesäisen pyöräilylenkin jälkeen...
- pitäjänkokouksenlausunto
No mutta ihan ymmärrettävää kun ei niillä oo jalkoja ja käsiä, niin ei voi odottaa että ne alkaisivat menestyksellisesti kalastamaan suolasilakkaa tai louhimaan vuorisuolaa.
Vielä lopuksi, Hätälän pitäjäkokous esittää, että asetettaisiin erityinen toimikunta tutkimaan mahdollisuuksia uudelleenjärjestää Hätälän lohipyöryköiden sivistystoimi pitäjän yhteislaitumilla. - Ticsula
Mies osti sellaisia eilen ja kyllä jää meillä syömättä, niin outo koostumus ja mauttomia, mutta meidän koirat tykkää niistä vähän lämmitettyinä :)
- Kassu
Täyttä paskaa,ei ole pahoja kun ei maistu miltään,eikö siellä tehtaalla ole kuultu mausteista.Voisitte tehdä maustettuja kokeeksi rinnalle, ne on teveellisiä varmaankin ja monet sairauden takia haluaisi syödä kalaa niinkuin itsekin,mutta kun on valittava mitä suuhunsa laittaa voisi se olla sitten hyvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791339
- 851236
- 96977
- 48823
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44488Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33475