Maapalloa paljon pienempi kuu on saanut tällejä.

kiertää.muina.kuina

Asteroidit ovat moukaroineet sen pintaan miljardeja vuosia. Kuinka suuri osuma tarvittais että kuun kiertorataan tulisi paha häiriö?

3

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a-vyöhyke

      Kun törmäävän kappaleen massa on paljon pienempi, ei se kuun kokoista kohdetta voi hajottaa. Sen sijaan asteroidit voivat hajota kun ne törmäilevät.

    • Ei ollut itseasiassa kyse kuun hajoamisesta vaan kiertoradan muutoksesta!
      voima=massa*kiihtyvyys
      Isommalla taivaan kappaleella on aina suurempi painovoima. Kaikki Painovoimat vaikuttavat toisiinsa.
      Perjaatteessa on laskettava aika monta tekijää. kuun, maan, auringon,Marsin painovoima..,
      Eli meteoriitin tuhovoimaan vaikuttaa myös nopeus, eikä vain koko.

      Tuo aikaisempi kommentti ei pidä lainkaan paikkansa!
      Tottakai nopeasti etenevä meteoriitti voi liikuttaa suurempaa massaa kuten kuuta, mikä ei juurikaan liiku.
      esim. vanhan ajan tykinkuula vs linnan muurin suuremmat kivet.

    • Aurinkokunnassa kiertävien kaikkien asteroidien yhteismassaksi on arvioitu alle viisi prosenttia Kuun massasta, joten asteroidien joukosta ei löydy kappaletta, joka voisi suistaa Kuuta radaltaan oikeastaan yhtään mihinkään. Asteroideista suurimmat kaiken lisäksi viipottavat vakaasti omilla tarkasti tunnetuilla kiertoradoillaan, tulematta koskaan Kuuta lähellekään.

      Pienemmät taasen: kuin hyttynen plätsähtäisi auton tuulilasiin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      87
      2106
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2021
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      38
      1642
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1517
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      212
      1438
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1329
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      29
      1226
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      94
      1115
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      966
    10. Aivottomat

      Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie
      Kuhmo
      23
      857
    Aihe