Läpinäkyvä aine

mikäsiinäon

Onko pimeä aine mitään muuta, kuin läpinäkyvää ainetta? Sellaista ainetta ei löydetäkään ihan helposti. Ei riitä nykyiset mikroskoopit atomia pienempien aineen osasten löytämiseen.

1

140

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Läpinäkyvä aine vuorovaikuttaisi tavallisen aineen kanssa esimerkiksi törmäämällä siihen ja muuttumalla hehkuvaksi. Läpinäkyvyys ei estä sähkömagneettista vuorovaikutusta.

      Pimeä aine sen sijaan vuorovaikuttaa tavallisen aineen kanssa ainoastaan gravitaation kanssa eli läpäisee meidät ilman että huomaamme sitä. Meihin törmäävä pimeä aine ei näe meistä muuta kuin Maapallon aiheuttaman avaruuden kaareutumisen. Atomien ytimet pysyvät kasassa vahvan vuorovaikutuksen avulla, atomit ja aine taasen sähkömagneettisen vuorovaikutuksen avulla. Kumpaakaan ei pimeä aine noteeraa mitenkään.

      Näin siis tämänhetkisten teorioiden mukaan, joista havaintojen perusteella karsitaan pois vääräksi osoittautuvat. Pimeästä aineesta on edelleenkin havaintoja vain välillisesti sen tuottaman gravitaation kautta. Jos sitä on hiukkastasolla yhtään vaikeampi havaita kuin tavalliseen aineeseen lukeutuvia neutriinoita niin suorat havainnot pimeästä aineesta antavat odottaa itseään vielä kauan.

      Pimeä aine on kummitellut kosmologiassa 1900 - luvun alusta alkaen. Se ilmaantui teorioihin siinä vaiheessa, kun näkyvän aineen huomattiin olevan massaltaan liian vähäistä tuottamaan havaintojen edellyttämä gravitaatio.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      35
      10364
    2. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      42
      5562
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      5093
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      203
      3881
    5. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3528
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3513
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3006
    8. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      74
      2799
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2663
    10. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      56
      2563
    Aihe